در انتخاب دوست به کودکانمان چگونه کمک کنیم

0
645
در انتخاب دوست به کودکانمان چگونه کمک کنیم

دنیای کودک شما با شروع مدرسه بزرگتر می شود. باید در انتخاب دوست به کودکانمان کمک کنیم. روابط با افراد دیگر  مانند بچه های کلاس فرزندتان در مدرسه  اهمیت بیشتری پیدا می کند.

دوستی برای عزت نفس کودک در سن مدرسه خوب است. وقتی فرزند شما دوستان صمیمی دارد، کودک شما احساس می کند که به آنها تعلق دارد. دوستان فرزند شما به فرزند شما اهمیت می دهند و این به کودک شما کمک می کند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد.

دوستی ها همچنین به کودکان کمک می کند تا مهارت های مهم زندگی مانند کنار آمدن با افراد دیگر و حل تعارضات و مشکلات را توسعه دهند. کودکانی که این مهارت ها را دارند در آینده کمتر دچار مشکلات اجتماعی و عاطفی می شوند

چرا کودکان به هر دو نیاز دارند؟

کودکان خردسال از بازی با دوستان خود لذت می برند، اما همچنان به والدین خود نیاز دارند. در واقع، در سال‌های ابتدایی مدرسه، روابط خانوادگی همچنان بیشترین تأثیر را بر رشد فرزند شما دارد. روابط خانوادگی خوب همان چیزی است که فرزند شما باید یاد بگیرد و رشد کند.

روابط خانوادگی به فرزند شما در فراز و نشیب های پیدا کردن و از دست دادن دوستان پایگاهی پایدار و امن می دهد. در واقع مراقبت و محبتی که در خانه به فرزندتان می دهید به فرزندتان کمک می کند تا روابط دیگر را مدیریت کند.

اگر فرزند شما از کنار گذاشته شدن ناراحت است یا با دوستی دعوا کرده است. کودک شما می داند که شما هنوز آنجا هستید. می‌توانید با صحبت کردن با فرزندتان در مورد آنچه اتفاق افتاده، احساس او و نحوه برخورد با موقعیت‌هایی مانند این در آینده به او کمک کنید تا آن را حل کند.

برای مثال، «وقتی علی به شما اجازه بازی نمی‌دهد چه احساسی داشتید؟» این به کودک شما کمک می‌کند تا احساسات خود را درک کرده و مدیریت کند.

آشنایی با دوستان کودکان چرا خوب است

آشنایی با دوستان فرزندتان به شما کمک می کند تا در مورد:

 • دوستان چگونه هستند
 • دوستان چه تأثیری بر فرزند شما دارند
 • چگونه فرزند شما با دوستان خود کنار می آید
 • چه کسی را برای بازی و جشن تولد دعوت کنیم
 • خانواده های دیگر با فرزندان همسن.

اگر مطمئن نیستید که دوستان فرزندتان چه کسانی هستند، فقط بپرسید. یا تماشا کنید که فرزندتان قبل یا بعد از مدرسه در زمین بازی پیش چه کسانی می رود. همچنین می توانید با معلم فرزندتان صحبت کنید. اگر می‌توانید در ورزش مدرسه، در غذاخوری یا در کلاس کمک کنید. این می‌تواند به شما این فرصت را بدهد که ببینید فرزندتان با چه کسی خوب است.

در انتخاب دوست به کودکانمان چگونه کمک کنیم

نکاتی برای زمان های بازی

بازی‌های خارج از مدرسه می‌تواند راهی عالی برای ایجاد دوستی‌های جدید مدرسه و تقویت دوستی‌های موجود باشد.

می‌توانید با پرسیدن اینکه آیا کسی هست که بخواهد به خانه‌تان دعوت کند، به فرزندتان کمک کنید تا قرارهای بازی و خواب‌هایش را ترتیب دهد. می‌توانید فرزندتان را تشویق کنید تا دوستش را دعوت کند، و می‌توانید با والدین دوستش در هنگام ترک مدرسه یا تحویل گرفتن یا سایر فعالیت‌های مدرسه صحبت کنید.

در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تاریخ‌های بازی در خانه شما بدون مشکل پیش برود:

 • قبل از تاریخ بازی، به فرزندتان کمک کنید تا وسایل گرانبهایی را که ممکن است نخواهند به اشتراک بگذارند یا آسیب ببینند، کنار بگذارد. این می تواند از هر گونه ناراحتی جلوگیری کند.
 • والدین دوستان کودکتان را برای صرف چایی دعوت کنید. برخی از والدین اگر بتوانند مدتی بمانند و شما را بشناسند احساس راحتی بیشتری می کنند.
 • با یک میان وعده یا نوشیدنی شروع کنید. این می تواند به کودکان کمک کند تا با یکدیگر احساس راحتی کنند.
 • با بچه ها در مورد قسمت هایی از خانه یا باغ که می توانند استفاده کنند صحبت کنید. این می تواند به جلوگیری از تنش در مورد کارهایی که کودکان مجاز به انجام آن در خانه شما هستند کمک کند.
 • در صورتی که کودکان به کمک نیاز دارند در دسترس باشید. اما به کودک و دوستش زمان و مکان بدهید تا یاد بگیرند که چگونه با یکدیگر کنار بیایند.
 • برخی از فعالیت ها را برنامه ریزی کنید. این می تواند صنایع دستی، خانه کوچک، بازی با توپ و غیره باشد. ممکن است نیازی به استفاده از این فعالیت‌ها نباشد، اما اگر احساس کردید بچه‌ها بی‌قرار هستند. خوب است که آنها را آماده کنید.
 • اگر فرزندتان به ساعت بازی اعتراض دارد به آن زمان دهید اما کوتاه زمان دهید.

زمانی که کودکان برای دوست یابی یا حفظ دوست نیاز به کمک دارند

اغلب کودکان گاهی اوقات دوست یابی برایشان سخت است. اگر کودک شما سخت است، چند چیز وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

گاهی اوقات یک یادآوری اجتماعی ساده ممکن است کمک کند. برای مثال، می‌توانید فرزندتان را تشویق کنید که وقتی با بچه‌های جدیدی آشنا می‌شود، خود را معرفی کند – «سلام، من مهربد هستم. اسمت چیه؟

اغلب کودکان در مدرسه از طریق انجام یک بازی با هم دوست می شوند – اما اگر قوانین را ندانید دشوار است. می‌توانید مطمئن شوید که فرزندتان قوانین بازی‌هایی را که می‌خواهد به آنها ملحق شود، می‌داند. اگر کودک شما بازی هایی را که کودکان دیگر انجام می دهند دوست ندارد. می توانید با درخواست از همکلاسی های خود به او پیشنهاد دهید که بازی ای را که دوست دارد شروع کند. برخی از کودکان دریافتن توپ یا بازی برای به اشتراک گذاشتن کمک می کند.

برخی از مدارس دارای یک سیستم دوستانه هستند، که در آن دانش آموزان کوچکتر یک دانش آموز بزرگتر را به عنوان رفیق سال دارند. اگر فرزند شما برای یافتن دوستان خود به کمک نیاز دارد یا مطمئن نیست که چه چیزی بازی کند. کودک شما می تواند از دوستانش کمک بخواهد.

اگر فرزند شما نیازهای اضافی دارد، ممکن است فرزند شما در زمینه دوستی به کمک بیشتری نیز نیاز داشته باشد. می توانید سعی کنید با والدین دیگر دوست شوید و بعد از مدرسه در یک زمین بازی دور هم جمع شوید. به والدین و فرزندان دیگر ایده هایی در مورد نحوه مشارکت دادن فرزندتان بدهید. برای مثال، آرتین عاشق تماشای فوتبال مردم است. او می تواند توپ را به داخل پرتاب کند و گلزن باشد.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

زمانی که کودکان برای دوست یابی یا حفظ دوست نیاز به کمک دارند

مشکلات دوستی: چه باید کرد

اگر می توانید بگویید فرزندتان از رفتن به مدرسه خوشحال نیست، ناهار نمی خورد یا به نظر می رسد از نظر اجتماعی مضطرب است، این می تواند به این دلیل باشد که فرزندتان در دوست یابی و حفظ دوستانش مشکل دارد.

صحبت کردن با فرزندتان این فرصت را به شما می دهد که در مورد آنچه در حال وقوع است بشنوید. برخی از کودکان با خوشحالی به شما می گویند، اما ممکن است برای برخی دیگر سخت باشد.

همچنین می‌تواند خوب باشد که از معلم فرزندتان بپرسید که آیا او متوجه چیز متفاوتی در کلاس یا زمان های ورزش شده است.

اگر مشکوک هستید که فرزندتان مورد آزار و اذیت قرار می گیرد یا فرزندتان به دیگران قلدری می کند، باید وارد عمل شوید و به فرزندتان کمک کنید.

اگر نگران دوستی های فرزندتان هستید – برای مثال، فرزند شما و دوستان فرزندتان کارهایی انجام می دهند که ناامن است – صحبت کردن با فرزندتان بهترین قدم اول است. به عنوان مثال، “آیا پریدن از بالای سرسره ایده خوبی است؟” ممکن است صدمه ببینی. این می تواند به فرزند شما کمک کند که یاد بگیرد به جای دنبال کردن دوستانش، خودش تصمیم بگیرد.

داشتن دوستانی که به همان مدرسه نمی روند – به عنوان مثال، بچه هایی از کلاس هنر، همسایه ها یا دوستان خانوادگی – می تواند اعتماد به نفس فرزند شما را تقویت کند، به خصوص اگر در مدرسه مشکلات دوستی داشته باشد.

منبع: raisingchildren

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید