در صورت آفتاب سوختگی چه باید کرد؟

0
1192
در صورت آفتاب سوختگی چه باید کرد؟

آفتاب سوختگی به چندین روش به شما آسیب می رساند. این خطر بسیار فراتر از هر درد، قرمزی و ناراحتی کوتاه مدت است. زیرا پس از محو شدن آفتاب سوختگی، آسیب ماندگاری باقی می ماند.

آفتاب‌سوختگی پیری پوست را تسریع می‌کند و در اکثر موارد کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم، کشنده‌ترین شکل سرطان پوست، عامل اصلی است.

آفتاب سوختگی خبر بدی است، اما خبر خوب این است که کاملاً قابل پیشگیری است. و بهترین زمان برای شروع همین امروز است.

آفتاب سوختگی چیست؟

آفتاب سوختگی یک واکنش التهابی به آسیب اشعه ماوراء بنفش (UV) به بیرونی ترین لایه های پوست است.

قلب همه اینها ملانین است، رنگدانه ای که به پوست شما رنگ می دهد و از آن در برابر اشعه های خورشید دفاع می کند.

ملانین با تیره کردن پوست محافظت نشده در معرض آفتاب کار می کند. میزان ملانین تولید شده توسط ژنتیک تعیین می شود، به همین دلیل است که برخی افراد دچار آفتاب سوختگی می شوند و برخی دیگر برنزه می شوند. هر دو نشانه آسیب سلولی پوست هستند.

برای افرادی که ملانین کمتری دارند، قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آفتاب محافظت نشده می‌تواند باعث قرمزی، متورم شدن و دردناک شدن سلول‌های پوست شود که به عنوان آفتاب سوختگی نیز شناخته می‌شود. آفتاب سوختگی می تواند از خفیف تا تاول دار متغیر باشد. پس از آفتاب سوختگی، ممکن است پوست شما شروع به لایه برداری کند.

این نشانه این است که بدن شما در تلاش است تا از شر سلول های آسیب دیده خلاص شود. هرگز سعی نکنید خودتان پوست را لایه برداری کنید. بگذارید به طور طبیعی از بین برود در ادامه درباره درمان آفتاب سوختگی بیشتر بدانید.

آنچه باید در مورد آفتاب سوختگی بدانید

برخی افراد بیشتر مستعد آفتاب سوختگی هستند:

نوع پوست میزان حساسیت شما را تعیین می کند.افرادی که پوست روشن دارند بیشترین خطر را دارند. اما هر کسی ممکن است بسوزد.

حتی بدون سوختگی، قرار گرفتن در معرض آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.حتی اگر برنزه هستید یا نوع پوست شما تیره است و پوست شما قرمز نمی شود، نور خورشید می تواند باعث آسیب سلولی شود که می تواند منجر به سرطان شود.

شاخص UV یک عامل است: شدت نور خورشید بر اساس فصل، زمان روز و موقعیت جغرافیایی متفاوت است.

شاخص UV بالا به این معنی است که پوست محافظت نشده سریعتر یا شدیدتر می سوزد. مراقب باشید، به خصوص زمانی که خورشید قوی ترین است.

اما حتی زمانی که شاخص پایین است، خطر همچنان باقی می ماند. هر روز از سال از خود محافظت کنید. شما می توانید در یک روز ابری بسوزانید: مراقب باشید حتی زمانی که خورشید نمی تابد تا 80 درصد اشعه UV می تواند به ابرها نفوذ کند.

صورتی روشن هنوز بد است: مهم نیست که چقدر خفیف است، هر سوختگی نشانه آسیب به پوست شما است که می تواند منجر به پیری زودرس و سرطان پوست شود.

 

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

آفتاب سوختگی برای شما خطرناک است

آفتاب سوختگی برای شما خطرناک است

آفتاب سوختگی های مکرر خطر شما را افزایش می دهد. برای افراد با پوست روشن، به ویژه آنهایی که استعداد ژنتیکی دارند، آفتاب سوختگی نقش واضحی در ایجاد ملانوم دارد.

تحقیقات نشان می دهد که اشعه ماوراء بنفش که به پوست آسیب می زند می تواند ژن سرکوب کننده تومور را نیز تغییر دهد و به سلول های آسیب دیده فرصت کمتری برای ترمیم قبل از پیشرفت به سمت سرطان بدهد.

افرادی که در فضای باز کار می کنند یا ورزش می کنند بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی مکرر هستند که می تواند منجر به سرطان پوست شود. حتی یکبار آفتاب‌سوختگی تاول‌زا در دوران کودکی یا نوجوانی بیش از دو برابر احتمال ابتلا به ملانوم در سنین بالاتر را افزایش می‌دهد.

آسیب های پوستی به مرور زمان از اولین آفتاب سوختگی شما شروع می شود. هرچه بیشتر بسوزانید، خطر ابتلا به سرطان پوست بیشتر می شود.

آسیب بعدی اشعه ماوراء بنفش می تواند حتی زمانی که سوختگی واضحی وجود ندارد رخ دهد. پنج یا بیشتر آفتاب سوختگی بیش از دو برابر خطر ابتلا به ملانوم بالقوه کشنده را افزایش می دهد کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست با رعایت ایمنی در برابر آفتاب آسان است.

 

اگر دچار آفتاب سوختگی شدید

با مشاوره تخصصی ما برای درمان آفتاب سوختگی در اینجا و در وبلاگ ما از درد آفتاب سوختگی رهایی پیدا کنید.

در ضمن، از سوختگی خود درس بگیرید و این یکی را آخرین بار خود کنید!

در حالی که سوختگی شما بهبود می یابد، آسیب وارد شده است.

بنابراین مراقب باشید که از آفتاب سوختگی – نه فقط در ساحل یا استخر، بلکه هر روز – با جستجوی سایه، استفاده از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع و پوشیدن لباس های محافظ جلوگیری کنید.

درمان و تسکین آفتاب سوختگی برای بزرگسالان

درمان و تسکین آفتاب سوختگی برای بزرگسالان

 5 راه برای درمان آفتاب سوختگی

1.برای خنک کردن آن سریع عمل کنید:

اگر در نزدیکی یک استخر سرد، دریاچه یا اقیانوس هستید، برای خنک کردن پوست خود سریع آب بروید.

اما فقط برای چند ثانیه تا قرار گرفتن در معرض آن طولانی نشود. سپس بپوشانید و فوراً از نور خورشید خارج شوید. خنک کردن محل سوختگی را با کمپرس سرد ادامه دهید.

می توانید از یخ برای تهیه آب یخ برای کمپرس سرد استفاده کنید، اما یخ را مستقیماً روی آفتاب سوختگی قرار ندهید.

یا یک دوش یا حمام خنک بگیرید، اما نه برای مدت طولانی، که می تواند خشک شود، و از صابون خشن که ممکن است پوست را بیشتر تحریک کند، اجتناب کنید.

2.پوست را مرطوب کنید:

از یک لوسیون مرطوب کننده ملایم استفاده کنید (اما نه از پمادهای نفتی یا روغنی، که ممکن است گرما را به دام بیندازند و سوختگی را بدتر کنند). برای مرطوب نگه داشتن پوست سوخته یا لایه برداری شده طی چند روز آینده این کار را تکرار کنید.

3.کاهش التهاب:

دکتر براکین می گوید: اگر انجام این کار برای شما بی خطر است، از یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین در اولین نشانه آفتاب سوختگی برای کمک به ناراحتی و التهاب استفاده کنید.

می‌توانید با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مطابق روی برچسب ادامه دهید تا زمانی که سوختگی احساس بهتری داشته باشد.

همچنین می توانید از کرم کورتیزون 1 درصدی بدون نسخه طبق دستور به مدت چند روز استفاده کنید تا به کاهش قرمزی و تورم کمک کنید. آلوئه ورا همچنین ممکن است سوختگی های خفیف را تسکین دهد و به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. کمپرس خنک را برای کمک به ناراحتی ادامه دهید، لباس های گشاد، نرم و قابل تنفس بپوشید تا از تحریک بیشتر پوست جلوگیری کنید و تا زمان بهبودی آفتاب سوختگی به طور کامل از نور خورشید دور بمانید.

4.مایعات  زیاد بنوشید:

دکتر براکین توضیح می دهد که سوختگی مایعات را به سطح پوست می کشد و از بقیه بدن دور می شود.

بنابراین ممکن است دچار کم آبی شوید. مهم است که با نوشیدن مایعات اضافی، از جمله آب و نوشیدنی‌های ورزشی که به پر کردن الکترولیت‌ها کمک می‌کنند. بلافاصله و در زمانی که پوست شما بهبود می‌یابد، آبرسانی کنید

5.اگر در بدنتان تاول ایجاد شده است:

تب و لرز دارید یا پژمرده یا گیج هستید، باید به دنبال کمک پزشکی باشید. تاول ها را خراش ندهید یا ایجاد نكنید كه می تواند منجر به عفونت شود. علائم عفونت شامل رگه های قرمز رنگ یا ترشح چرک است.

در صورت آفتاب سوختگی چه باید کرد؟

خط آخر:

پوست شما بهبود می یابد، اما آسیب واقعی وارد شده است. دکتر براکین می‌گوید: آفتاب‌سوختگی‌های مکرر شما را در معرض خطر قابل توجهی برای سرطان پوست و پیری زودرس پوست قرار می‌دهد، و من می‌خواهم مردم از سوختگی بیاموزند.

دستورالعمل های حفاظت از آفتاب ما را مرور کنید. به یاد داشته باشید که این آفتاب سوختگی چه حس بدی داشت، سپس متعهد شوید که هر روز و در تمام طول سال از خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

برای کودکان

پوست کودک شما: نرم، خوشبو، آسیب پذیراست. متوجه می‌شوید که وقتی پوشک می‌زنید: تحریک به راحتی ایجاد می‌شود، اما یک کرم تسکین‌دهنده مانند جادو آن را پاک می‌کند.

پوست جوان سریعتر از پوست مسن تر بهبود می یابد، اما کمتر قادر است از خود در برابر آسیب، از جمله آسیب ناشی از نور خورشید محافظت کند.

نوزادان زیر 6 ماه هرگز نباید در معرض نور خورشید قرار گیرند. نوزادان بزرگتر از 6 ماه باید در برابر نور خورشید محافظت شوند و برای محافظت از چشمان خود از عینک آفتابی مسدود کننده UV استفاده کنند.

اگر کودک شما دچار آفتاب سوختگی شد، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

در آب ولرم حمام کنید تا پوست خنک شود.

برای نوزاد کمتر از 1 سال، آفتاب سوختگی باید به عنوان یک اورژانس درمان شود.

فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

برای یک کودک یک ساله یا بزرگتر، اگر درد شدید، تاول، بی حالی یا تب بیش از 101 درجه فارنهایت (38.3 درجه سانتیگراد) وجود داشت، با پزشک خود تماس بگیرید. آفتاب سوختگی می تواند باعث کم آبی بدن شود.

به کودک خود آب یا آب میوه بدهید تا جایگزین مایعات بدن شود. اگر کودک مرتباً ادرار نمی کند با پزشک تماس بگیرید.

این یک اورژانس است از لوسیون مرطوب کننده سبک برای تسکین پوست استفاده کنید، اما آن را مالش ندهید. مالیدن روی لوسیون کالامین ساده ممکن است کمک کند، اما از لوسیون حاوی آنتی هیستامین اضافه استفاده نکنید.

از الکل استفاده نکنید، زیرا می تواند پوست را بیش از حد سرد کند. از هیچ کرم دارویی مانند هیدروکورتیزون یا بنزوکائین استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشک اطفال خود دستور داده باشد.

تا زمان بهبودی آفتاب سوختگی، کودک خود را کاملاً از نور خورشید دور نگه دارید. محافظت در برابر آفتاب را تمرین کنید و مطمئن شوید که مهم نیست کودک شما کجا می رود، ایمنی در برابر نور خورشید در نظر گرفته می شود.

 

منبع: www.skincancer.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید