راهکارهای برای خلاص شدن از استرس های طاقت فرسا

0
1261
راهکارهای برای خلاص شدن از استرس های طاقت فرسا

استرس های طاقت فرسا همیشه برای همه ما انسان ها رخ داده است. چند سال پیش، آنقدر استرس داشتم که مطمئن نبودم بخواهم زنده بمانم.

تا آن زمان، دوره های مدیریت استرس را گذارنده بودم. وقتی بالاخره متوجه شدم که استرس چه تاثیری بر من می گذارد، می دانستم که باید در مورد مهار کردن آن جدی باشم.

بسیاری از ما این روزها تحت فشار استرس قرار می‌گیریم، چه مربوط به بیماری همه‌گیر، مسائل مالی، جنگ و رنج‌ها در سراسر جهان باشد.

منبع هرچه که باشد، من به شدت بر سه روش مبتنی بر تحقیق برای مدیریت استرس تکیه دارم. آنها از درمان شناختی رفتاری آگاهانه (MCBT) می آیند، و من این سه جزء را به عنوان “فکر کن عمل کن” خلاصه می کنم.

فکر کنید، بخش شناختی MCBT، به ما کمک می کند تا افکاری که استرس را تحریک می کنند را به چالش بکشیم. استرس را باید با رفتار کاهش دهیم. از طریق ذهن آگاه، باید در لحظه بودن را تمرین کنیم.

در اینجا هفت تکنیکی وجود دارد که من اغلب برای کمک به مدیریت استرس با بیمارانم به اشتراک می گذارم و به خودم متکی هستم.

راهکارهای برای خلاص شدن از استرس های طاقت فرسا

1.فکرهای خود را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که افکار شما باعث واکنش استرس می شوند. افکار رایج مرتبط با استرس عبارتند از:

من باید این را تمام کنم.

باید بیشتر کار کنم این خیلی طول می کشد.

من شکست خواهم خورد.

وقت استراحت ندارم

اغلب این نوع افکار فقط داستان هایی هستند که ذهن ما می گوید و کاملاً درست نیستند. شروع به زیر سوال بردن این فرضیات کنید.

آیا امروز “باید” پروژه ای را به پایان برسانید، یا این یک ضرب الاجل خودسرانه است؟ شاید چیزی که روی آن کار می کنید دقیقاً به همان اندازه که نیاز دارد زمان می برد.

ببینید چه حسی به شما دست می دهد که الگوهای فکری استرس زا را کنار بگذارید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز   

راهکارهای برای خلاص شدن از استرس های طاقت فرسا

2.از خود لذت ببرید

برای انجام کارهایی برنامه ریزی کنید که هر روز برای شما لذت می برند. آنها را در تقویم خود برنامه ریزی کنید و مانند یک تعهد کاری از زمان محافظت کنید.

برای فائق آمدن به استرس های طاقت فرسا می توانید روش های مانند: کار خودمراقبتی و مدیتیشن به اندازه هر چیز دیگری که امروز انجام می دهید مهم است.

بدن خود را حرکت دهید

3.بدن خود را حرکت دهید

تمرین بدنی مداوم یکی از مطمئن ترین راه ها برای مدیریت استرس است. حرکاتی را پیدا کنید که از آن لذت می برید. شاید دویدن کار شما باشد یا شاید بیشتر یک رقصنده باشید.

بهترین شکل تمرین ورزشی است که به طور مداوم انجام دهیم.

4.استراحت کنید.

مهم ترین کارهایی که امروز انجام می دهید ممکن است کارهایی باشند که انجام نمی دهید. استراحت های کوتاه را در برنامه خود برنامه ریزی کنید، از تعطیلات کامل گرفته تا استراحت های کوچک در طول روز کاری خود داشته باشید.

همچنین به دنبال فرصت‌هایی برای نه گفتن به فعالیت‌هایی باشید که ضروری نیستند و شما را از نظر ذهنی، فیزیکی یا عاطفی خسته می‌کنند.

استرس ناشی از تعهد به کارهایی را که از انجام دادن آنها متنفر هستید، کاهش دهید.

تمرکز

5.تمرکز

در حال حاضر بیشتر استرس ما ناشی از توجه ما به جایی غیر از همین جا و اکنون است. نگرانی در مورد آینده، تمرکز بر گذشته است.

وقتی در زمان حال نیستیم، هیچ محدودیتی برای چیزهای استرس زا که ذهنمان می تواند به سمت ما بیاورد وجود ندارد. به سادگی رساندن آگاهی خود به این لحظه می تواند یک پادزهر قوی برای استرس باشد.

زیرا هر چیزی که در حال حاضر اتفاق می افتد چیزی است که می توانید مدیریت کنید.

راهکارهای برای خلاص شدن از استرس های طاقت فرسا

6.پذیرش آگاهانه

استرس همچنین از اصرار بی صدا به نوعی ناشی می شود که آنچه اتفاق می افتد نباید باشد. این مقاومت داخلی یک لایه تنش اضافی در بالای هر مشکل واقعی که باید حل کنیم ایجاد می کند.

به جای مقاومت در برابر استرس، از تجربیات خود استفاده کنید. برای مثال، از مشکلات غیرمنتظره به عنوان فرصتی برای حل مشکل استقبال کنید، نه به عنوان فاجعه ای که هرگز نباید اتفاق می افتاد.

این بدان معنا نیست که باید از چیزهایی که اشتباه می‌کنند خوشحال باشیم، اما می‌توانیم آنچه را که اتفاق می‌افتد به عنوان بخشی از زندگی دریافت کنیم. بله، می دانم که این کار آسانی نیست.

 

7.تمرینات ذهن و بدن داشته باشید.

پیوستن ذهن و بدن ما به طور خودکار استرس ما را کاهش می دهد. چیزی در مورد ایجاد آگاهی ما در بدن وجود دارد که تنش را از بین می برد و به ما کمک می کند.

چیزهایی را که نمی توانیم کنترل کنیم رها کنیم. نمونه هایی از تمرینات ذهن و بدن عبارتند از یوگا، مدیتیشن، آرام سازی پیشرونده عضلانی، تنفس آهسته  می باشد.

با رعایت این موارد می توانید بر استرس های طاقت فرسا خود غلبه کنید.

 

منبع: www.psychologytoday.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید