روش های افزایش قد کودکان : یشتر ما به‌عنوان والدین دوست داریم که بچه‌هایمان قدوقامت بلندی داشته باشند تا از سلامتی و کیفیت رشد آن‌ها آسوده خاطر باشیم. فرآیند افزایش قد زمان‌بر است و به همین دلیل برای آنکه از سلامت کودک در این زمینه مطمئن شویم، کمی طول خواهد کشید. البته در بعضی از خانواده‌ها قدوقامت بچه‌ها از قد والدین در سن کودکی آن‌ها بلندتر است و زودتر خیال پدر و مادر را از بابت رشد قد راحت می‌کنند. اما در بعضی دیگر از خانواده‌ها ما شاهد رشد کند قد کودکان نسبت به هم‌سن‌‍وسالان آن‌ها هستیم. اگر نگران کیفیت رشد قد کودکتان هستید و روش‌های کمک‌کننده به افزایش قدوقامت آن‌ها را جست‌وجو می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب از دیجی مگ را از دست ندهید.

ژن نقش مهمی دارد اما همه چیز نیست. نوع ژن حاصل از خانواده‌ها در تعیین قد کودک نقش بسیار پر رنگی دارد، اما تنها عامل مؤثر بر چگونگی رشد نیست. علاوه بر ژن، بسیاری از عوامل خارجی دیگر مانند شرایط زندگی کودک، سبک رژیم غذایی، ورزش مورد علاقه و… در بلندقامتی کودک بسیار مؤثر هستند. در این مطلب ۱۰ روش ساده را به شما معرفی می‌کنیم که با کمک آن‌ها می‌توانید به افزایش قد کودک کمک کنید.

۱. یک رژیم غذایی متعادل برای رشد کلی کودک داشته باشید

رژیم غذایی متعادل برای رشد کلی کودک داشته باشید

رژیم غذایی متعادل برای رشد کلی کودک داشته باشید

یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از کیفیت رشد قد کودک و رسیدن به بلندترین قد ممکن در هر سن، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و سالم در برنامه‌‎ی غذایی کودک است. یک رژیم غذایی متعادل باید ترکیبی از پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و ویتامین‌ها با اندازه‌ی متناسب از هر کدام باشد.

همچنین سعی کنید که فرزندتان را به خوردن غذاهای مضر همچون فست‌فود و نوشیدنی‌های گازدار عادت ندهید. البته هر چند وقت یک‌بار برای تنوع خوب است، اما نباید به رژیم غذایی روزانه تبدیل شود و کودک به مزه‌ی این نوع غذاها و نوشیدنی‌ها وابسته شود.

مطالعه مقاله دختران با اعتماد بنفس پیشنهاد مي شود

«روی» تأثیر بسیاری در افزایش رشد کودک دارد. به همین دلیل باید رژیم غذایی فرزندتان شامل مواد غذایی غنی از این ماده‌ی معجزه‌گر باشد. بادام‌زمینی و تخمه‌ی کدو روی فراوانی دارند. پایبندی به استفاده از یک رژیم غذایی متعادل،  مواد مغذی و روش هاي افزایش قدکودکان   فراهم می‌کند، بلکه سبب تقویت قوای درونی او نیز می‌شود.

۲. انجام تمرینات کششی را به کودکتان آموزش دهید

رژیم غذایی مناسب و سالم

رژیم غذایی مناسب و سالم

یکی دیگر از روش هاي افزایش قدکودکان: انجام حرکات کششی در افزایش قد کودک بسیار تأثیرگذار است و حتی ساده‌ترین حرکات نیز می‌تواند در روند رشد قد مؤثر باشد. چند تمرین ساده کششی را از کودکی به فرزند خود آموزش دهید تا به برنامه‌ی روزانه‌ی فعالیت‌های او تبدیل شود. همین چند حرکت ساده روند رشد قد را سرعت می‌بخشد. کشش در جهت ستون فقرات، به بهبود وضعیت رشد کودک کمک می‌کند. در ادامه دو تمرین کششی ساده به شما آموزش خواهیم داد تا در برنامه‌ی فعالیت‌های روزانه‌ی کودک خود بگنجانید.

یکی از حرکات کششی مؤثر و در عین حال ساده، در حالت نشسته انجام می‌شود. کودکتان بعد از نشستن باید پاها را از هم فاصله دهد و سعی کند که با انگشتان دست، پنجه‌ی پای خود را بگیرد. در حرکت دوم از کودک خود بخواهید که در حالت ایستاده به دیوار بچسبد و تا جایی که می‌تواند خودش برای رسیدن به نقاط بالاتر دیوار بالا بکشد. با این روش ماهیچه‌های پا خوب کشیده و تقویت می‌شوند.

۳. کودکتان را به استفاده از میله‌ی بارفیکس تشویق کنید

افزایش قد کودک

افزایش قد کودک

یکي از روش هاي افزایش قدکودکان :استفاده از میله‌ی بارفیکس و آویزان شدن از آن به دلیل کشش فوق‌العاده‌ای که ایجاد می‌کند، چند دهه است که برای افزایش قد توصیه می‌شود. بیشتر کودکان با یک‌بار امتحان، شیفته‌ی آویخته شدن از این میله و معلق ماندن خواهند شد. آویزان شدن از میله‌ی بارفیکس به کشیدگی ستون فقرات کمک بسیاری می‌کند و به همین دلیل سبب افزایش قد کودک می‌شود. علاوه بر آویزان شدن، از کودکتان بخواهید که از طریق قدرت بازوها، خودش را بالا بکشد و چانه‌اش را به بالای میله برساند. هر دوی این تمرین‌ها سبب تقویت عضلات بازوها و کمر می‌شود.

۴. همراه با کودک خود یوگا کنید

همراه با کودک خود یوگا کنید

همراه با کودک خود یوگا کنید

یکي از روش هاي افزایش قدکودکان: تمرینات یوگا ترکیبی از حرکات کششی و تعادلی است و هر دوی این حرکات سبب رشد بیشتر قدوقامت در کودکان می‌شود. یوگا فواید بسیاری برای شما و کودکتان دارد و عادت به انجام تمرینات یوگا در سبک زندگی، سبب تحولات روحی و جسمی مؤثری خواهد شد. در هنگام انجام تمرینات یوگا، کودکتان را نیز با خودتان همراه کنید و از آن‌ها بخواهید که بعضی از آساناهای یوگا مثل «سوریا ناماسکار»، «چاکرا آسانا» و «حرکت درخت» را انجام دهد. تمامی آساناها را خودتان در ابتدا به شکل درست انجام دهید تا مربی کودکتان شوید و او بتواند چگونگی انجام این حرکات را از شما یاد بگیرد.

۵. از تأثیر طناب زدن در افزایش قد کودک غافل نشوید

تأثیر طناب زدن در افزایش قد کودک

تأثیر طناب زدن در افزایش قد کودک

پرش با طناب یک ورزش سرگرم‌کننده است که برای بچه‌ها بیشتر به یک بازی شبیه است، اما انجام این ورزش روی کل بدن از جمله عملکرد قلب و افزایش قد اثر مثبت دارد. در واقع با هر باری که کودک شما با طناب می‌پرد، کل بدن او کشیده می‌شود و در نتیجه این ورزش سرگرم‌کننده به رشد قدی کودک کمک خواهد کرد. طناب زدن یک تمرین شگفت‌انگیز برای سیستم قلب و عروق است و علاوه بر افزایش قد به حفظ سلامت و تقویت فعالیت بدنی کودک می‌کند.

۶. برای آموزش شنا به کودکتان اقدام کنید

آموزش شنا به کودکت

آموزش شنا به کودکت

شنا یک ورزش سالم و سرگرم‌کننده است و به رشد کلی کودک کمک می‌کند. در واقع شنا تمرینی برای تمام قسمت‌های بدن است و روی تقویت تمام عضلات بدن کار می‌کند. علاوه بر این، حرکات شنا با کشش بسیاری همراه است و این کشش باعث تقویت ستون فقرات و رشد قد می‌شود. بنابراین کلاس‌های آموزشی شنا را در برنامه‌ی هفتگی کودک خود بگنجانید تا علاوه بر لذت و سرگرمی، جسمی سالم و رشدی مناسب داشته باشند.

۷. کیفیت خواب اثری مستقیم در هورمون رشد دارد

کیفیت خواب اثری مستقیم در هورمون رشد دارد

کیفیت خواب اثری مستقیم در هورمون رشد دارد

هرچه از اهمیت کیفیت خواب کافی و تأثیر آن بر سلامت بگوییم، کم گفته‌ایم. خواب خوب و کافی تنها بر سلامت بزرگسالان تأثیرگذار نیست، بلکه در سلامت جسم و روح کودکان نیز بسیار اثربخش است. باید مطمئن شوید که کودکتان هر شب ۸ ساعت می‌خوابد تا سالم و قوی بماند. در مدت زمان خواب، بدن یک هورمون رشد به‌نام HGH ترشح می‌کند و این هورمون نقش به‌سزایی در افزایش قد دارد. بنابراین به‌هیچ‌وجه نباید به کیفیت و کمیت خواب بی‌توجه بود.

۸. با کودکتان آهسته دویدن را تمرین کنید

با کودکتان آهسته دویدن را تمرین کنید

با کودکتان آهسته دویدن را تمرین کنید

یکی دیگر از روش های افزایش قد کودکان آهسته دویدن است و پایداری به تکرار آن، نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز یک سری مزایا دارد. آهسته دویدن باعث تقویت استخوان‌های پا می‌شود و همچنین مقدار HGH، هورمون رشد مورد نیاز در بدن را افزایش می‌دهد. آهسته دویدن را با کودک خود انجام دهید تا علاوه بر سرگرمی و دست‌یابی به سلامتی، فعالیتی مشترک با یکدیگر داشته باشید. انجام پیوسته‌ی این تمرین، سلامتی را به شما و فرزندتان می‌بخشد و به رشد قد کودک کمک بسیاری می‌کند.

۹. به طرز ایستادن و قرار گرفتن کودک دقت کنید

طرز ایستادن و قرار گرفتن کودک دقت کنید

طرز ایستادن و قرار گرفتن کودک دقت کنید

یکی از روش های افزایش قد کودکان قرار گرفتن در یک وضعیت بدنی مناسب، عاملی مؤثر در افزایش قد کودک است. افتادن یا خمیدگی باعث فشار بیش از حد بر ستون فقرات می‌شود و می‌تواند تأثیرات منفی زیادی روی بدن بگذارد. علاوه بر این، وضعیت بد بدن در طولانی‌مدت می‌تواند شکل ستون فقرات کودک شما را تغییر دهد و رشد او را به خطر بیندازد. بنابراین مطمئن شوید که کودک شما نه تنها برای افزایش قد، بلکه برای جلوگیری از مشکلات جسمانی درطولانی‌مدت، وضعیت بدنی مناسبی دارد. در زمان‌هایی که در حالت بدنی آسیب‌زایی قرار دارد یا خم شده است، به او یادآوری کنید که صاف بنشیند یا بایستد.

۱۰. نور خورشید به رشد قد کودک کمک می‌کند

نور خورشید به رشد قد کودک کمک می‌کند

نور خورشید به رشد قد کودک کمک می‌کند

یکي از روش های افزایش قد کودکان: نور خورشید منبعی خوب و غنی از ویتامین D است. ویتامین D به رشد عضلات و استخوان‌ها کمک می‌کند و سبب افزایش قد کودک می‌شود. همچنین این ویتامین به بدن در جذب کلسیم موجود در مواد غذایی کمک می‌کند و سبب تقویت استخوان‌ها می‌شود. بنابراین کودک خود را تشویق کنید که بازی‌های دیجیتالی را کنار بگذارد و به سبک کودکان دیروز، در فضای باز و در زیر نور خورشید بازی کند. البته در ساعات گرم روز، بهتر است که کودکتان در داخل خانه بازی کند و رفتن به محیط باز را به ساعت‌های خنک‌تری موکول کنید. همچنین در مواقع بیرون رفتن از خانه در روزهای آفتابی، استفاده از کرم ضدآفتاب را به کودک خود گوش‌زد کنید تا دچار مشکلات پوستی در اثر تابش اشعه‌ی مضر UV نشود. علاوه بر نور خورشید، تخم‌مرغ، غذاهای دریایی، قارچ و چربی امگا۳ ماهی، منبع ویتامین D هستند.

در آخر

توجه به سلامت جسمی و روحی بچه‎‌ها، در تمام مراحل رشد تا رسیدن به بلوغ، اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. والدین برای تضمین کیفیت این سلامت، موظف به یادگیری نکات اصولی و درست هستند تا بتوانند علاوه بر مراقبت‌های پزشکی، سبک زندگی فرزندان را در جهت دستیابی به سلامتی سوق دهند. روند رشد صحیح قد، از نشانه‌های سلامت جسمی کودک است که پدر و مادر باید به آن دقت بسیاری داشته باشند. برای آشنایی با دیگر دانستنی‌های کمک‌کننده در افزایش کیفیت سلامت جسم و روح کودک، دیگر مطالب دیجی مگ را از دست ندهید.

منبع: timesofindia.indiatimes, parenting.firstcry

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید