مکمل ها و ویتامین های که سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهند

0
1432
مکمل ها و ویتامین های که سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهند

سیستم ایمنی بدن شما از مجموعه پیچیده ای از سلول ها، فرآیندها و مواد شیمیایی تشکیل شده است. که به طور مداوم از بدن شما در برابر عوامل بیماری زا مهاجم از جمله ویروس ها، سموم و باکتری ها دفاع می کند.

سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن در تمام طول سال کلید پیشگیری از عفونت و بیماری است. انتخاب سبک زندگی سالم با مصرف غذاهای مغذی و خواب کافی و ورزش، مهم ترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن است.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌ها با برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و سایر مواد می‌تواند به بهبود پاسخ ایمنی و محافظت بالقوه در برابر بیماری کمک کند.

با این حال، توجه داشته باشید که برخی از مکمل ها می توانند با داروهای تجویزی یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. برخی ممکن است برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند مناسب نباشند.

قبل از شروع هر مکملی حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. در اینجا 15 مکملی که به دلیل پتانسیل تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته شده اند آورده شده است.

ویتامین دی

ویتامین دی

1 – ویتامین دی

ویتامین D یک ماده مغذی محلول در چربی است که برای سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است. ویتامین D اثرات مبارزه با پاتوژن مونوسیت‌ها و ماکروفاژها – گلبول‌های سفید خون که بخش‌های مهم دفاع ایمنی شما هستند – را افزایش می‌دهد و التهاب را کاهش می‌دهد که به تقویت پاسخ ایمنی کمک می‌کند.

بسیاری از افراد دچار کمبود این ویتامین مهم هستند که ممکن است بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد. در واقع، سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، از جمله آنفولانزا و آسم آلرژیک مرتبط است.

برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین D ممکن است پاسخ ایمنی را بهبود بخشد. در واقع، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف این ویتامین ممکن است از عفونت های دستگاه تنفسی محافظت کند.

در یک بررسی در سال 2019 از مطالعات کنترل تصادفی شده در 11321 نفر، مصرف مکمل ویتامین D به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را در افراد مبتلا به کمبود این ویتامین کاهش داد و خطر عفونت را در افرادی که سطح ویتامین D کافی داشتند کاهش داد

این نشان دهنده یک اثر محافظتی کلی است. مطالعات دیگر اشاره می‌کنند که مکمل‌های ویتامین D ممکن است پاسخ به درمان‌های ضد ویروسی را در افراد مبتلا به عفونت‌های خاص، از جمله هپاتیت C و HIV، بهبود بخشد.

ویتامین D به دلیل تأثیر آن بر سیستم ایمنی در ارتباط با COVID-19 بسیار مورد تحقیق قرار گرفته است. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین D می‌تواند التیام را تسریع کند و التهاب را در سیستم تنفسی متوقف کند.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

در یک مطالعه اخیر، به این نتیجه رسیدیم که تحقیقات بیشتری برای توصیه مکمل ویتامین D برای پیشگیری و درمان COVID-19 مورد نیاز است.

با این حال، بسیاری از متخصصان در جامعه بهداشت و علم استدلال می کنند که مکمل ویتامین D به طور کلی بی خطر است و احتمالاً می تواند به محافظت از افراد در برابر ویروس کمک کند.

زینک

2- روی یا همان زینک

روی ماده‌ای معدنی است که معمولاً به مکمل‌ها و سایر محصولات بهداشتی مانند قرص‌ها اضافه می‌شود که برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما طراحی شده است.

زیرا روی برای عملکرد سیستم ایمنی ضروری است. روی برای رشد و ارتباط سلول های ایمنی مورد نیاز است و نقش مهمی در پاسخ التهابی ایفا می کند.

روی همچنین به طور خاص از موانع بافتی در بدن محافظت می کند و به جلوگیری از ورود پاتوژن های خارجی کمک می کند. کمبود این ماده مغذی به طور قابل توجهی بر توانایی سیستم ایمنی شما برای عملکرد صحیح تأثیر می گذارد و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت و بیماری از جمله ذات الریه را افزایش می دهد.

بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که 16 درصد از تمام عفونت های تنفسی عمیق در سراسر جهان به دلیل کمبود روی است. کمبود روی حدود 2 میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و در افراد مسن بسیار شایع است.

در واقع، تا 30 درصد از افراد مسن دچار کمبود این ماده مغذی هستند .کمبود روی در آمریکای شمالی و کشورهای توسعه یافته نسبتاً نادر است.

با این وجود، بسیاری از افراد در ایالات متحده کمبود حاشیه ای روی مربوط به مصرف یا جذب دارند. افراد مسن معمولا در معرض خطر بیشتری هستند.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که مکمل‌های روی ممکن است از عفونت‌های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی محافظت کنند. علاوه بر این، مکمل روی ممکن است برای کسانی که قبلاً بیمار هستند مفید باشد.

در یک مطالعه در سال 2019 روی 64 کودک بستری با عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی تحتانی (ALRIs)، مصرف 30 میلی‌گرم روی در روز، در مقایسه با گروه دارونما، کل مدت عفونت و مدت اقامت در بیمارستان را به طور متوسط ​​2 روز کاهش داد.

مصرف طولانی مدت روی معمولاً برای بزرگسالان سالم بی خطر است، تا زمانی که دوز روزانه زیر حد بالای تعیین شده 40 میلی گرم روی عنصری باشد.

دوزهای بیش از حد ممکن است با جذب مس تداخل داشته باشد که می تواند خطر عفونت شما را افزایش دهد.

ویتامین سی

3- ویتامین سی

ویتامین C به دلیل نقش مهمی که در سلامت سیستم ایمنی دارد، شاید محبوب ترین مکمل مصرفی برای محافظت در برابر عفونت باشد.

این ویتامین از عملکرد سلول های ایمنی مختلف پشتیبانی می کند و توانایی آنها را برای محافظت در برابر عفونت افزایش می دهد. همچنین برای مرگ سلولی ضروری است، که با پاکسازی سلول‌های قدیمی و جایگزینی آنها با سلول‌های جدید، به حفظ سلامت سیستم ایمنی شما کمک می‌کند.

ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و از آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو، که با تجمع مولکول های واکنشی معروف به رادیکال های آزاد رخ می دهد، محافظت می کند.

استرس اکسیداتیو می تواند بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد و با بیماری های متعددی مرتبط است. نشان داده شده است که مکمل ویتامین C مدت و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی را کاهش می دهد.

یک بررسی بزرگ از 29 مطالعه روی 11306 نفر نشان داد که مصرف منظم مکمل ویتامین C با دوز متوسط ​​1 تا 2 گرم در روز مدت سرماخوردگی را 8 درصد در بزرگسالان و 14 درصد در کودکان کاهش می دهد.

جالب توجه است، این بررسی همچنین نشان داد که مصرف منظم مکمل‌های ویتامین C باعث کاهش بروز سرماخوردگی در افراد تحت استرس فیزیکی بالا، از جمله دوندگان ماراتن و سربازان، تا 50 درصد می‌شود.

علاوه بر این، نشان داده شده است که درمان ویتامین C داخل وریدی با دوز بالا به طور قابل توجهی علائم را در افراد مبتلا به عفونت های شدید بهبود می بخشد، از جمله سپسیس و سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) ناشی از عفونت های ویروسی .

با این حال، مطالعات دیگر نشان داده اند که نقش ویتامین C در این شرایط هنوز در دست بررسی است .در مجموع، این نتایج تأیید می‌کند که مکمل‌های ویتامین C ممکن است به طور قابل‌توجهی بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد، به‌ویژه در افرادی که از طریق رژیم غذایی خود ویتامین کافی دریافت نمی‌کنند.

حد بالایی ویتامین C 2000 میلی گرم است. دوزهای مکمل روزانه معمولاً بین 250 تا 1000 میلی گرم است.

میوه ای اقطی ( از خانواده های بری )

میوه ای اقطی ( از خانواده های بری )

4- میوه ای اقطی ( از خانواده های بری )

میوه ای اقطی که مدت‌هاست برای درمان عفونت‌ها استفاده می‌شده است، برای تأثیرات آن بر سلامت سیستم ایمنی در حال تحقیق است.

در مطالعات لوله آزمایش، عصاره سنجد پتانسیل ضد باکتریایی و ضد ویروسی قوی را در برابر پاتوژن های باکتریایی مسئول عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و سویه های ویروس آنفولانزا نشان می دهد.

علاوه بر این، نشان داده شده است که پاسخ سیستم ایمنی را تقویت می کند و ممکن است به کوتاه کردن مدت و شدت سرماخوردگی و همچنین کاهش علائم مربوط به عفونت های ویروسی کمک کند.

مروری بر 4 مطالعه کنترل تصادفی شده در 180 نفر نشان داد که مکمل های الدربری به طور قابل توجهی علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت های ویروسی را کاهش می دهد.

یک مطالعه قدیمی‌تر و 5 روزه در سال 2004 نشان داد که افراد مبتلا به آنفولانزا که 1 قاشق غذاخوری (15 میلی‌لیتر) شربت سنجد را 4 بار در روز مصرف کردند، 4 روز زودتر از کسانی که شربت مصرف نمی‌کردند بهبود یافتند.

با این حال، این مطالعه منسوخ شده است و توسط تولید کننده شربت سنجد حمایت شده است، که ممکن است نتایج را تغییر داده باشد.

اگرچه پیشنهاد شده است که سنجد می تواند به تسکین علائم برخی عفونت ها و ویروس آنفولانزا کمک کند، اما باید از خطرات آن نیز آگاه باشیم.

برخی گزارش می دهند که سنجد می تواند منجر به تولید سیتوکین های اضافی شود که به طور بالقوه می تواند به سلول های سالم آسیب برساند.

برخی از محققان توصیه می‌کنند که مکمل‌های سنجد فقط در اوایل کووید-19 استفاده شود. لازم به ذکر است که هیچ مطالعه تحقیقاتی منتشر شده ای استفاده از سنجد را برای COVID-19 ارزیابی نکرده است.

این توصیه ها بر اساس تحقیقات قبلی انجام شده روی سنجد است. یک بررسی سیستمیک از سنجد (43) به این نتیجه رسید: در تحقیقات حیوانی و انسانی آزمایشگاهی، سنجد دارای اثرات ضد ویروسی بود و چندین گونه از آنفولانزای A و B را مهار کرد.

سنجد خام باید برای جلوگیری از خطر تهوع، استفراغ یا سمیت سیانید پخته شود. سنجد باید تحت نظر یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط استفاده شود.

قارچ دارویی

قارچ دارویی

5- قارچ های دارویی

قارچ های دارویی از زمان های قدیم برای پیشگیری و درمان عفونت و بیماری استفاده می شده است. بسیاری از انواع قارچ های دارویی به دلیل پتانسیل تقویت سیستم ایمنی مورد مطالعه قرار گرفته اند.

بیش از 270 گونه شناخته شده از قارچ های دارویی دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی هستند.کوردیسپس، یال شیر، میتاکه، شیتاکه، ریشی و دم بوقلمون همه انواعی هستند که نشان داده شده است برای سلامت سیستم ایمنی مفید هستند.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل‌سازی با انواع خاصی از قارچ‌های دارویی ممکن است سلامت ایمنی را از طرق مختلف افزایش دهد و همچنین علائم برخی شرایط از جمله آسم و عفونت‌های ریه را کاهش دهد.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای روی موش‌های مبتلا به سل، یک بیماری جدی باکتریایی، نشان داد که درمان با کوردیپس به طور قابل‌توجهی باعث کاهش بار باکتریایی در ریه‌ها، افزایش پاسخ ایمنی و کاهش التهاب در مقایسه با گروه دارونما شد.

مکمل های دیگر

مکمل های دیگر با پتانسیل تقویت سیستم ایمنی

جدای از موارد ذکر شده در بالا، بسیاری از مکمل ها ممکن است به بهبود پاسخ ایمنی کمک کنند:

گون. گون گیاهی است که معمولا در طب سنتی چینی (TCM) استفاده می شود. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که عصاره آن ممکن است به طور قابل توجهی پاسخ های مربوط به ایمنی را بهبود بخشد.

سلنیوم یک ماده معدنی است که برای سلامت سیستم ایمنی ضروری است. تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که مکمل‌های سلنیوم ممکن است دفاع ضد ویروسی در برابر سویه‌های آنفولانزا، از جمله H1N1 را تقویت کنند.

سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی قوی است. نشان داده شده است که با تحریک سلول های سفید محافظتی مانند سلول های NK و ماکروفاژها، سلامت ایمنی را تقویت می کند.

اندروگرافیس. این گیاه حاوی آندروگرافولید، یک ترکیب ترپنوئیدی است که اثرات ضد ویروسی بر علیه ویروس‌های ایجادکننده بیماری‌های تنفسی، از جمله انترو ویروس D68 و آنفولانزا

شیرین بیان حاوی بسیاری از مواد از جمله گلیسیریزین است که ممکن است به محافظت در برابر عفونت های ویروسی کمک کند.

ویتامین های B

ویتامین های B کمپلکس ویتامین های B، از جمله B12 و B6، برای پاسخ ایمنی سالم مهم هستند. با این حال، بسیاری از بزرگسالان کمبود آنها را دارند، که ممکن است بر سلامت ایمنی تأثیر منفی بگذارد.

کورکومین ترکیب فعال اصلی در زردچوبه است. دارای خواص ضد التهابی قوی است و مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک کند.

کلام آخر:

بسیاری از مکمل های موجود در بازار ممکن است به بهبود سلامت ایمنی کمک کنند. روی، سنجد و ویتامین‌های C و D تنها برخی از موادی هستند که در مورد پتانسیل تقویت سیستم ایمنی آنها تحقیق شده است.

با این حال، اگرچه این مکمل ها ممکن است. فواید کمی برای سلامت سیستم ایمنی بدن داشته باشند، اما نباید و نمی توانند به عنوان جایگزینی برای یک سبک زندگی سالم استفاده شوند.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی،بسیار مهم است. داشتن خواب کافی، انجام فعالیت بدنی منظم و ترک سیگار می باشد. از مهم‌ترین راه‌های کمک به حفظ سلامت سیستم ایمنی و کاهش شانس شما هستند.

از عفونت و بیماری اگر تصمیم دارید که می خواهید مکملی را امتحان کنید، ابتدا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید، زیرا برخی از مکمل ها ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند یا برای برخی افراد نامناسب باشند. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد هر یک از آنها می توانند در برابر COVID-19 محافظت کنند – حتی اگر برخی از آنها ممکن است خواص ضد ویروسی داشته باشند.

 

منبع: www.healthline.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید