هشت راه ساده برای اینکه شنونده عالی باشید

0
1442
هشت راه ساده برای اینکه شنونده عالی باشید

شنونده عالی بودن کار بسیار سختی نیست. ما در این مقاله چند مورد کلیدی را برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم. زمان های پیش میاید که شما داستانی از خودتان را با شور و اشتیاق برای شخصی تعریف می کنید. طرف مقابل شما به حرف های شما گوش نمی دهد. احساس ناخوشایندی به شما غلبه خواهد کرد.

متأسفانه بسیاری از افراد اینگونه هستند. بیشتر افراد شنونده خوبی نیستند. آنها فکر می کنند که شنونده ای خوبی هستند. وقتی به کسی توجه می‌کنید و به حرف‌های او توجه می‌کنید این نشانه احترام است. به همین دلیل است که برای همه مهم است که یاد بگیرند چگونه شنونده بهتری باشند.

شنونده عالی بودن بسیار آسان است

1-توجه کامل به کسی که صحبت می کند داشته باشید.

شنونده عالی بودن مستلزم این است که حواس خود را به ساعت، تلفن و یا به برنامه شام خود منحرف نکند. آنها متمرکز هستند و به آنچه طرف مقابل می گوید توجه دارند. این گوش دادن فعال نامیده می شود.

با توجه به مهارت هایی که نیاز دارید، گوش دادن فعال شامل گوش دادن با تمام حواس است. علاوه بر توجه کامل به گوینده، مهم است که «شنونده فعال» نیز باشید. در غیر این صورت، گوینده ممکن است به این نتیجه برسد که آنچه در مورد آن صحبت می‌کند برای شنونده جالب نیست.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

همانطور که اشاره کردم، سرگردانی ذهن طبیعی است.ما انسان هستیم، بالاخرهاما یک شنونده خوب به محض اینکه متوجه کاهش توجه آنها شود، دوباره آن افکار را مهار می کند.

من می خواهم در اینجا متذکر شوم که شما همچنین می توانید به نشانه های بدنی “گوش دهید”.

می توانید فرض کنید که اگر شخصی به ساعت خود یا بالای شانه خود نگاه می کند، تمرکز او روی مکالمه نیست. نکته کلیدی این است که فقط توجه کنید.

از زبان بدن استفاده کنید

از زبان بدن استفاده کنید

2- از زبان بدن مثبت استفاده کنید

شما می توانید از زبان بدن یک شخص استنباط زیادی  دریافت کنید. آیا آنها علاقه مند، بی حوصله یا مضطرب هستند؟ یک شنونده عالی بودن به زبان بدن خود کامل توجه دارد.

آنها به جلو خم می شوند و در مورد آنچه گفته می شود ابراز کنجکاوی می کنند. حالت چهره آنها یا لبخند زدن، ابراز نگرانی، ابراز همدردی و غیره است.

آنها به گوینده می‌گویند که کاملا حواسم به حرفات هست.گاهی اوقات مردم چیزهایی را بی دلیلی می گویند تا بازخورد طرف مقابلشان را بگیرند.

به عنوان مثال، شما به همسر خود می گویید: من یک روز بسیار سخت را سپری کردم. شوهر شما در حالی که سرش را تکان می دهد، به بررسی اخبار خود ادامه می دهد. در این موقعیت نمی توانید شنونده عالی بودن را به آن شخص لقب دهید.

پاسخ خوبی نیست اما چه می‌شود اگر شوهرتان با چشم‌های پرسش‌گر به بالا نگاه کند، تلفنش را بگذارد و بگوید: اوه، نه چی شد؟ پس چه احساسی خواهد داشت؟ پاسخ واضح است.

قطع کردن صحبت گوینده نشانه ای از عدم احترام است

صحبت گوینده را قطع نکنید

3-از قطع صحبت سخنران خودداری کنید.

من مطمئن هستم که شما نمی خواهید حرف گوینده را قطع کنید و اور امعذب کنید یا حرف خود را فراموش کند.

این کار نوعی بی ادبی است و باعث اضطراب می شود. برای پرسش خود صبوری کنید و در آخر حرف او سوال خود را بپرسید.

قطع حرف گوینده نشانه بی احترامی است. اساساً می‌گوید: آنچه من باید بگویم بسیار مهم‌تر از آنچه شما می‌گویید است

برای شنونده عالی بودن سعی کنید در مکالمات صبور باشید. وقتی صحبت گوینده را قطع می کنید، آنها احساس ناامیدی، عجله و بی اهمیتی می کنند. قطع کردن صحبت یک گوینده برای موافقت، مخالفت، استدلال و غیره باعث می شود که گوینده اطلاعاتی را که می گویند از دست بدهد.

سوال پرسیدن گوینده را سر ذوق می آورد

4- سوال بپرسید.

سوال پرسیدن یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن علاقه شماست. اگر کسی در مورد سفر اسکی خود به کوه به شما می گوید، با این جمله “خوب است” پاسخ ندهید.

این نشان دهنده عدم علاقه و بی احترامی است. درعوض، می‌توانید بپرسید: «چه مدت است که اسکی می‌کنی؟ آیا یادگیری اسکی برای شما دشوار بود؟ بخش مورد علاقه شما در سفر چه بود؟و غیره.

تنها با پرسیدن چند سوال، آن شخص در مورد شما بسیار عالی فکر می کند و شما را یک گفتگوگر عالی می داند.

گوش دادن شما به طرف مقابلتان بهترین حس را میدهد

گوش کنید

5-فقط گوش کنید.

این ممکن است خلاف واقع به نظر برسد. وقتی با کسی مکالمه می کنید. در مواقعی، تنها چیزی که از شما خواسته می شود گوش دادن، لبخند زدن یا تکان دادن سر است و گوینده شما احساس می کند که واقعاً شنیده می شود و درک می شود.

یک بار بدون اینکه حرفی بزنم 45 دقیقه با مشتری نشستم. او با ناراحتی وارد دفتر من شد. مجبورش کردم بنشیند و بعد آرام آرام شروع به گریه کرد.  من فقط به او گوش کردم و این تنها کاری بود که برای او کردم.

در پایان جلسه، او ایستاد، به من گفت که احساس بسیار خوبی دارد و سپس رفت. باید اعتراف کنم که 45 دقیقه بدون هیچ حرفی سخت بود. اما او نیازی به گفتن من نداشت. او به یک فضای امن نیاز داشت تا بتواند صحبت کند.

 

6- جزئیات را به یاد داشته باشید و پیگیری کنید.

بخشی از یک شنونده عالی این است که آنچه را که گوینده به شما گفته است به خاطر بسپارید و سپس با آنها دنبال کنید.

به عنوان شنونده، زمانی که دوست و یا آشنایی با شما صحبت می کند این بسیار تأثیر گذار است که در ملاقات بعدی از آن اتفاق از دوست خود سوال بپرسید. این نشانه ای این است که شما پیگیر هستید و آن دوست برای شما ارزشمند است.

نشان دادن توجه به شما بسیار ساده است. فقط چند واقعیت را به خاطر بسپارید و آنها را دنبال کنید.اگر این کار را به طور منظم انجام دهید، دوستان بیشتری پیدا خواهید کرد.

شنونده عالی بودن سخت نیست

7-اطلاعات محرمانه را محرمانه نگه دارید( راز دار باشید )

اگر واقعاً می خواهید شنونده بهتری باشید، با دقت گوش دهید. اگر آنچه می شنوید محرمانه است، آن را حفظ کنید، مهم نیست که چقدر وسوسه انگیز است که به شخص دیگری بگویید، به خصوص اگر دوستان مشترکی دارید.

شنونده خوب بودن به معنای قابل اعتماد بودن و حساس بودن نسبت به اطلاعات مشترک است. هر چیزی که با خیال راحت به شما گفته شود، فاش نمی شود.

به سخنران خود اطمینان دهید که اطلاعات او نزد شما محفوظ است. آنها از اینکه کسی را دارند که می توانند بار خود را بدون ترس از بیرون رفتن با او تقسیم کنند، احساس آرامش خواهند کرد.

حفظ اعتماد به نفس کسی به تعمیق رابطه شما کمک می کند. همچنین یکی از مهمترین عناصر محرمانگی این است که به ایجاد و توسعه اعتماد کمک می کند.

مانند یک درمانگر باشید: گوش کنید و از قضاوت خودداری کنید. توجه  در اینجا باید اضافه کنم که در حالی که درمانگران همه چیز را در یک جلسه محرمانه نگه می دارند.

8-تماس چشمی را حفظ کنید.

وقتی کسی در حال صحبت است، معمولاً چیزی را می گوید که آن را معنی دار می داند. آن‌ها نمی‌خواهند شنونده‌شان متنی بخواند، به ناخن‌هایشان نگاه کند یا برای نوازش یک سگ در خیابان خم شود.

یک گوینده می خواهد همه نگاه ها به آنها باشد. به آنها اجازه می دهد بدانند آنچه می گویند ارزش دارد. تماس چشمی بسیار قدرتمند است.

می تواند خیلی چیزها را بدون اینکه چیزی گفته شود منتقل کند. در حال حاضر، در مورد همه‌گیری کووید-19 از همیشه مهمتر است.

مردم نمی توانند تمام صورت شما را ببینند، اما قطعا می توانند چشمان شما را بخوانند.  منظور من از تماس چشمی، خیره شدن سخت و خزنده نیست. فقط یک نگاه در جهت گوینده این کار را انجام می دهد.

دفعه بعد که در یک مکالمه هستید، این نکته را برای حفظ ارتباط چشمی با گوینده خود مطرح کنید. از وسوسه نگاه کردن به هر جایی به جز چهره آنها اجتناب کنید.

من می دانم که آسان نیست، به خصوص اگر به چیزی که آنها در مورد آن صحبت می کنند علاقه ای ندارید. اما همانطور که گفتم، می‌توانید مکالمه را به سمت دیگری هدایت کنید یا فقط به شخص اجازه دهید بداند که باید ادامه دهید.

کلام آخر

گوش دادن با دقت به ارتباط شما با هر کسی در زندگی شما می افزاید. در حال حاضر، بیش از هر زمان دیگری، زمانی که مردم به دلیل گوشی های هوشمند و رسانه های اجتماعی بسیار قطع شده اند، مهارت های گوش دادن بسیار مهم است.

شما می‌توانید روابط بهتر، صادقانه‌تر و عمیق‌تری ایجاد کنید، فقط با حضور در آنجا، توجه کردن، و پرسیدن سؤالاتی که باعث می‌شود گوینده احساس کند آنچه برای گفتن اهمیت دارد.

آیا این یک هدف عالی نیست؟

برای اینکه مردم احساس کنند که مهم هستند؟ بنابراین، بیرون بروید و شروع به تقویت مهارت های گوش دادن کنید. شما دو گوش عالی دارید حالا از آنها استفاده کنید!

 

منبع: www.lifehack.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید