والت دیزنی کی بود؟

آقای والت دیزنی تهیه‌کننده و شومن فیلم و تلویزیون آمریکایی بود که به عنوان پیشگام فیلم‌های کارتونی از جمله میکی ماوس و خالق پارک‌های تفریحی دیزنی‌لند و دنیای دیزنی شهرت داشت. میدانید والت دیزنی کی بود؟ والتر الیاس «والت» دیزنی به همراه برادرش روی، شرکت والت دیزنی پروداکشنز را تأسیس کرد که به یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های تولید فیلم‌های سینمایی در جهان تبدیل شد. دیزنی یک انیماتور مبتکر بود و شخصیت کارتونی میکی موس را خلق کرد. او در طول زندگی خود برنده 22 جایزه اسکار شد و بنیانگذار پارک های موضوعی دیزنی لند و والت دیزنی ورلد بود.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

والدین و خواهران و برادران والت دیزنی

پدر دیزنی الیاس دیزنی، ایرلندی-کانادایی بود.مادرش فلورا کال دیزنی آلمانی-آمریکایی بود. دیزنی یکی از پنج فرزند، چهار پسر و یک دختر بود. دوران کودکی والت  دیزنی در 5 دسامبر 1901 در بخش هرموسا شیکاگو، ایلینوی متولد شد. او بیشتر دوران کودکی خود را در مارسلین، میسوری زندگی کرد، جایی که شروع به طراحی، نقاشی و فروش تصاویر به همسایگان و دوستان خانواده کرد. در سال 1911، خانواده او به کانزاس سیتی نقل مکان کردند، جایی که دیزنی عشق به قطار را توسعه داد. عموی او، مایک مارتین، یک مهندس قطار بود که در مسیر بین فورت مدیسون، آیووا و مارسلین کار می کرد. بعداً، دیزنی در یک تابستان در راه آهن کار کرد و تنقلات و روزنامه به مسافران می فروخت.

دوران تحصیل دیزنی

دیزنی در دبیرستان مک کینلی در شیکاگو تحصیل کرد، جایی که در کلاس های طراحی و عکاسی شرکت کرد و کاریکاتوریست مقاله مدرسه بود. او شب ها در مؤسسه هنر شیکاگو دوره هایی را گذراند. وقتی دیزنی 16 ساله بود، مدرسه را رها کرد تا به ارتش بپیوندد اما به دلیل سن کم رد شد. در عوض، او به صلیب سرخ پیوست و به مدت یک سال برای رانندگی آمبولانس به فرانسه فرستاده شد. او در سال 1919 به ایالات متحده بازگشت.

کارتون های دیزنی

والت دیزنی

اولین کارتون های والت دیزنی در سال 1919

دیزنی به کانزاس سیتی نقل مکان کرد تا به عنوان یک هنرمند روزنامه کار کند. برادرش روی او را در استودیوی هنری Pesmen-Rubin استخدام کرد، جایی که او با کاریکاتوریست Ubbe Eert Iwwerks، معروف به Ub Iwerks آشنا شد. از آنجا، دیزنی در شرکت تبلیغات فیلم کانزاس سیتی کار کرد و در آنجا تبلیغاتی را بر اساس انیمیشن های بریده شده ساخت.در همین زمان، دیزنی شروع به آزمایش با یک دوربین کرد و انیمیشن های سل را با دست طراحی کرد. او تصمیم گرفت تا تجارت انیمیشن خود را راه اندازی کند. از شرکت تبلیغاتی، او فرد هارمن را به عنوان اولین کارمند خود استخدام کرد. دیزنی و هارمن با یک تئاتر محلی کانزاس سیتی برای نمایش کارتون های خود که آنها را Laugh-O-Grams نامیدند، قرارداد بستند. کارتون ها بسیار محبوب بودند و دیزنی توانست استودیوی خود را به دست بیاورد که به همین نام اعطا کرد. Laugh-O-Gram تعدادی کارمند از جمله Iwerks و برادر Harman هیو را استخدام کرد. آنها مجموعه ای از افسانه های هفت دقیقه ای را ساختند که هر دو اکشن زنده و انیمیشن را با هم ترکیب کردند، که آنها را آلیس در سرزمین کارتون نامیدند. با این حال، تا سال 1923، استودیو با بدهی‌های سنگین مواجه شد و دیزنی مجبور به اعلام ورشکستگی شد.

دیزنی و برادرش

دیزنی و برادرش روی در سال 1923 با کاریکاتوریست Ub Iwerks به هالیوود نقل مکان کردند و در آنجا هر سه استودیوی کارتون برادران دیزنی را شروع کردند. این شرکت به زودی به پیشنهاد روی نام خود را به استودیو والت دیزنی تغییر داد. اولین قرارداد استودیو والت دیزنی با مارگارت وینکلر، توزیع کننده نیویورکی، برای توزیع کارتون های آلیس بود. آنها همچنین شخصیتی به نام اسوالد خرگوش خوش شانس را اختراع کردند و هر کدام را 1500 دلار قراردادند. اواخر دهه 1920، استودیوها از توزیع کنندگان خود جدا شدند و کارتون هایی با حضور میکی موس و دوستانش ساختند.

دسامبر 1939، پردیس جدیدی برای استودیوی انیمیشن والت دیزنی در بربنک افتتاح شد. در سال 1941 با اعتصاب انیماتورهای دیزنی یک شکست برای شرکت رخ داد. بسیاری از آنها استعفا دادند. سال ها طول می کشید تا شرکت به طور کامل بهبود یابد. یکی از محبوب ترین کارتون های استودیو دیزنی، گل ها و درختان (1932)، اولین کارتون رنگی بود که برنده جایزه اسکار شد. در سال 1933، The Three Little Pigs و آهنگ عنوان آن “چه کسی از گرگ بزرگ بد می ترسد؟” به موضوعی برای کشور در بحبوحه رکود بزرگ تبدیل شد.

انیمیشن والت دیزنی

انیمیشن

میکی ماوس و شخصیت های دیگر والت دیزنی

اولین فیلم موفق دیزنی با بازی میکی موس یک انیمیشن کوتاه مجهز به صدا و موسیقی به نام کشتی بخار ویلی بود.در 18 نوامبر 1928 در تئاتر Colony در نیویورک افتتاح شد. دیزنی بر روی میکی موس صحبت کرد.شخصیتی که او ساخته بود و توسط انیماتور اصلی او، Ub Iwerks طراحی شده بود. برادران دیزنی، همسرانشان و ایورکس، دو انیمیشن کوتاه صامت قبلی را با بازی میکی ماوس، هواپیمای دیوانه و گالوپین گائوچو به ناچار تولید کردند. تیم متوجه شده بود که توزیع کننده دیزنی در نیویورک، مارگارت وینکلر، و همسرش، چارلز مینتز، حقوق شخصیت اسوالد و همه انیماتورهای دیزنی را به جز ایورکس به سرقت برده اند. دو فیلم اولیه میکی موس نتوانستند موفق باشددر سال 1929، دیزنی سمفونی‌های احمقانه‌ای را ایجاد کرد که شامل دوستان تازه‌ای که میکی، مینی ماوس، دانلد داک، گوفی و پلوتو بودند.

فیلم های والت دیزنی

دیزنی بیش از 100 فیلم بلند تولید کرد. اولین انیمیشن بلند او سفید برفی و هفت کوتوله بود که در 21 دسامبر 1937 در لس آنجلس اکران شد. این انیمیشن با وجود رکود بزرگ، 1.499 میلیون دلار غیرقابل تصور ساخت و برنده 8 جایزه اسکار شد. این امر باعث شد استودیوی والت دیزنی طی پنج سال آینده مجموعه دیگری از فیلم‌های انیمیشنی تمام‌قد را تکمیل کند. در سال 1950، او بار دیگر بر روی ویژگی های انیمیشن تمرکز کرد. آخرین موفقیت بزرگ دیزنی که خودش تولید کرد، فیلم سینمایی مری پاپینز بود که در سال 1964 منتشر شد و اکشن زنده و انیمیشن را با هم ترکیب کرد. چند مورد دیگر از معروف ترین فیلم های دیزنی عبارتند از: پینوکیو (1940) فانتزی (1940) دامبو (1941) بامبی (1942) سیندرلا (1950) جزیره گنج (1950) آلیس در سرزمین عجایب (1951) پیتر پن (1953) لیدی و ولگرد (1955) زیبای خفته (1959) 101 Dalmatians (1961)

مجموعه تلویزیونی دیزنی

دیزنی همچنین جزو اولین افرادی بود که از تلویزیون به عنوان یک رسانه سرگرمی استفاده کرد.مجموعه‌های زورو و دیوی کروکت در بین بچه‌ها بسیار محبوب بودند، در کلوپی بنام میکی موس گروهی از جوانان که معروف به موش بازها بودند نمایش اجرا می کردند. دنیای رنگ‌های شگفت‌انگیز والت دیزنی یک نمایش محبوب یکشنبه شب بود که دیزنی از آن برای شروع تبلیغ پارک موضوعی جدید خود استفاده کرد.

کلوپ میکی موس

میکی موس

پارک های والت دیزنی

دیزنی لند پارک موضوعی دیزنی لند 17 میلیون دلاری دیزنی در 17 ژوئیه 1955 در آناهیم، ​​کالیفرنیا، در محلی که زمانی یک باغ پرتقال بود افتتاح شد. ریاست این پارک به عهده رونالد ریگان بازیگر (و رئیس جمهور آینده ایالات متحده) بود. پس از یک روز افتتاحیه پر فراز و نشیب شامل چندین اتفاق ناگوار (از جمله توزیع هزاران دعوتنامه تقلبی)، این سایت به عنوان مکانی که کودکان و خانواده‌هایشان می‌توانند در آن کاوش کنند، از سواری‌ها لذت ببرند و با شخصیت‌های دیزنی ملاقات کنند، شناخته شد.

پارک والت دیزنی

این پارک در مدت زمان بسیار کوتاهی سرمایه گذاری خود را ده برابر کرده بود و گردشگران را از سراسر جهان سرگرم می کرد. سایت اصلی در طول سال‌ها دارای فراز و نشیب‌هایی بود. دیزنی لند به مرور زمان سواری‌های خود را گسترش داده و با Walt Disney World در نزدیکی اورلاندو، فلوریدا و پارک‌هایی در توکیو، پاریس، هنگ‌کنگ و شانگهای در سطح جهانی گسترش یافته است.

دنیای والت دیزنی ظرف چند سال پس از افتتاح دیزنی لند در سال 1955، دیزنی برنامه‌هایی را برای یک پارک موضوعی جدید و توسعه جامعه نمونه آزمایشی فردا (EPCOT) در فلوریدا آغاز کرد.

زمانی که دیزنی در سال 1966 درگذشت، هنوز در حال ساخت بود. پس از مرگ دیزنی، برادرش روی، برنامه‌های تکمیل پارک موضوعی فلوریدا را که در سال 1971 با نام دنیای والت دیزنی افتتاح شد، ادامه داد.

منبع: www.biography.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۵ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید