ویتامین های ضروری برای سلامت پوست

0
672
ویتامین های ضروری برای سلامت پوست

ویتامین ها برای سلامت پوست ضروری هستند. با این حال، ریختن مولتی ویتامین یا آغشته کردن صورت خود به محصولات مراقبت از پوست حاوی ویتامین، تضمین نمی کند که در نهایت پوستی درخشان خواهید داشت.

بیشتر ظاهر پوست ما توسط ژنتیک تعیین می شود. و در حالی که کمبود ویتامین ممکن است باعث شود که پوست شما کمتر سالم به نظر برسد. مصرف مکمل لزوما کمکی نمی کند مگر اینکه کمبود ویتامینی که در سلامت پوست نقش دارد داشته باشید.استفا

کل بدن شما به ویتامین ها نیاز دارد. نه فقط پوست شما. افرادی که کمبود ویتامین دارند می توانند انواع مشکلات سلامتی داشته باشند. گاهی اوقات، کمبود می تواند بسیار محسوس باشد زیرا بر ظاهر پوست تأثیر می گذارد مزایای مراقبت از پوست مبتنی بر ویتامین موضعی تا حدودی نامشخص است.

آنچه برای شما مفید است ممکن است برای شخص دیگری کارساز نباشد. این مقاله به بررسی پنج ویتامین برای سلامت پوست می پردازد. همچنین خواهید آموخت که تحقیقات در مورد مصرف ویتامین ها برای پوست شما چه می گوید.

ویتامین های ضروری برای سلامت پوست

ویتامین ها برای مراقبت از پوست چیست؟

همه ویتامین ها بر سلامت پوست تأثیر نمی گذارند. با این حال، برخی، مانند ویتامین E و ویتامین C، نقش اساسی در توانایی پوست برای ترمیم خود دارند.

بیشتر تحقیقات در مورد ویتامین های پوست بی نتیجه یا محدود است. واقعیت این است که مهمترین راه برای حمایت از سلامت پوست، خوردن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین است. بدن سالم به نوبه خود به حمایت از پوست سالم کمک می کند.

پوست شما اغلب می تواند پنجره ای به درون شما باشد. برای مثال پوست زرد شده می تواند نشانه آسیب کبدی باشد. استفاده از مکمل‌ها و استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های حاوی ویتامین روی پوست می‌تواند کمک کند. به‌ویژه زمانی که فرد دچار کمبود است.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

برخی از سرم های حاوی ویتامین موضعی نیز می توانند به کاهش جای زخم و لکه های خورشیدی کمک کنند. اما یک رژیم غذایی سالم بهترین راه برای دریافت ویتامین های مورد نیاز بدن برای پیشگیری و ترمیم آسیب های پوستی است.

ویتامین های ضروری برای سلامت پوست

در اینجا به بررسی چگونگی حمایت ویتامین های مختلف از سلامت پوست می پردازیم. در بیشتر موارد، تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط مستقیم بین مصرف یا استفاده موضعی از این ویتامین ها و سلامت پوست مورد نیاز است. به یاد داشته باشید، شما می توانید تمام این ویتامین ها را از طریق یک رژیم غذایی سالم دریافت کنید. آنها به راحتی در بسیاری از منابع غذایی کامل در دسترس هستند.

ویتامین A

نوعی از ویتامین A به نام رتینول یکی از محبوب ترین مواد مراقبت از پوست در بازار است. شواهد بالینی قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد می تواند به محدود کردن ظاهر خطوط و چین و چروک کمک کند.

همچنین می تواند سرعت ترمیم پوست را افزایش دهد. متأسفانه، فرمولاسیون های موضعی باعث تحریک پوست می شوند. اگر پوست حساسی دارید، آزمایش پچ پوست انجام دهید و با محصولی شروع کنید که خیلی غلیظ نیست.

ویتامین C

یکی دیگر از ویتامین های کلیدی پوست ویتامین C است. این یک آنتی اکسیدان شناخته شده است که در ساخت کلاژن نقش دارد.

تحقیقات در مورد چگونگی تأثیر ویتامین C بر روی پوست هنوز بسیار محدود است. اما شواهدی وجود دارد که می تواند. آسیب اشعه ماوراء بنفش را محدود کند. شما نباید از یک محصول ویتامین C به عنوان جایگزین ضد آفتاب استفاده کنید زیرا اشعه های UVA یا UVB را جذب نمی کند. افراد مبتلا به کمبود ویتامین C (اسکوروی) ممکن است به کندی بهبود زخم و خشکی پوست را تجربه کنند.

ویتامین D

پوست شما نیز به ویتامین D نیاز دارد. شما ویتامین D را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید جذب می کنید. به دلیل نگرانی در مورد تأثیر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست. احتمالاً پوست خود را پوشانده یا زمانی که بیرون هستید از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید، که می تواند خطر کمبود ویتامین D را افزایش دهد.

کمبود ویتامین D می تواند باعث مشکلاتی در جذب کلسیم شود و به نوبه خود بر سلامت استخوان شما تأثیر بگذارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که اشکال موضعی ویتامین D می تواند به افراد مبتلا به انواع خاصی از پسوریازیس کمک کند.

ویتامین E

ویتامین E برای سلامت پوست ضروری است. این یک آنتی اکسیدان است که معمولاً به عنوان یک عنصر در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست گنجانده می شود.

ویتامین E ممکن است اثرات محافظتی در مورد اشعه ماوراء بنفش داشته باشد، اما مانند ویتامین C، جایگزین ضد آفتاب نیست. با این حال، ممکن است به درمان پوست آفتاب سوخته کمک کند، به همین دلیل است که آن را به عنوان یک ماده در بسیاری از کرم ها و ژل های ضد آفتاب سوختگی گنجانده شده است.

نحوه استفاده از ویتامین ها برای سلامت پوست

راه های مختلفی برای دریافت ویتامین های مورد نیاز برای پوست سالم وجود دارد.

رژیم غذایی

موثرترین راه برای دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی که از سلامت پوست حمایت می‌کنند. خوردن یک رژیم غذایی حاوی میوه‌ها و سبزیجات فراوان است.8 همچنین یک راه بی‌خطر برای مصرف ویتامین‌ها است و باید اولین خط دفاع شما در هنگام تلاش برای بهبود ظاهر پوست باشد.

مکمل

مصرف مکمل های ویتامین یک راه راحت برای دریافت ویتامین های حمایت کننده از سلامت پوست است که ممکن است در رژیم غذایی خود دریافت نکنید.

با این حال، با مکمل ها، اغلب خطر مصرف بیش از حد وجود دارد. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند مضر باشد. بهتر است قبل از تکیه بر مکمل ها سعی کنید رژیم غذایی خود را بهبود بخشید.

اگر می خواهید مکمل ها را امتحان کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اگرچه آنها “طبیعی” هستند، اما مکمل ها می توانند با داروها تداخل داشته باشند، و اگر از نظر فنی کمبود نداشته باشید، مصرف بیش از حد آنها آسان است.

تذکرات:

برخی از ویتامین ها می توانند توسط پوست جذب شوند، به همین دلیل است که بسیاری از محصولات مراقبت از پوست را پیدا خواهید کرد که حاوی ویتامین به عنوان مواد افزودنی هستند.

گفته می‌شود، فقط به این دلیل که لوسیون یا کرم حاوی ویتامین است. به این معنی نیست که پس از استفاده پوستی درخشان خواهید داشت. همه لوسیون ها و سرم های حاوی ویتامین برای پوست یکسان ساخته نمی شوند. برخی از آنها دارای غلظت بالاتری از ویتامین ها هستند.

همچنین باید بدانید که برخی از ویتامین های موضعی می توانند باعث تحریک پوست شوند. به خصوص آنهایی که دارای غلظت بالایی از مواد فعال هستند. اگر مطمئن نیستید محصولی برای پوست شما مناسب است، با احتیاط استفاده کنید و با یک متخصص پوست صحبت کنید.

فواید:

در اینجا برخی از ادعاهای رایجی که ممکن است در مورد ویتامین ها برای سلامت پوست مشاهده کنید، آورده شده است.

 • ضد پیری:

  بسیاری از ادعاها در مورد ویتامین ها و پوست توسط تحقیقات گسترده پشتیبانی نمی شود.مطالعات نشان می دهد که رتینول (شکل مصنوعی ویتامین A موجود در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست) در برابر علائم پیری مانند چین و چروک موثر است.با این حال، تحقیقات در مورد ویتامین C برای پیری پوست بی نتیجه است.

 • آسیب های پوستی را معکوس می کند:

  شواهد متناقضی در مورد اینکه آیا ویتامین E می تواند به زخم کمک کند یا خیر وجود دارد. مروری بر مطالعات در سال 2015 نشان داد که در برخی موارد، مصرف موضعی ویتامین E به کاهش ظاهر اسکارها کمک می‌کند و در موارد دیگر واقعاً آنها را بدتر می‌کند.

 • التهاب را کاهش می دهد:

  برخی از محصولات پوستی می توانند به جای تسکین پوست، باعث تحریک پوست شوند.یک مطالعه در سال 2009 نشان می دهد که ویتامین E و D ممکن است به تحریک پوست ناشی از درماتیت تماسی کمک کند.

ویتامین های ضروری برای سلامت پوست

خطرات احتمالی:

اگر می خواهید از ویتامین ها برای ارتقای سلامت پوست استفاده کنید. بدانید که این کار خطراتی دارد. ممکن است هنگام مصرف بیش از حد یک ویتامین خاص، واکنش های نامطلوبی را تجربه کنید. در حالی که هیچ خطری برای مصرف بیش از حد مکمل ویتامین C وجود ندارد – به دلیل محلول بودن در آب و ادرار اضافی – ممکن است هنگام استفاده موضعی از آن واکنش نشان دهید. برخی از عوارض مصرف موضعی ویتامین C عبارتند از:

 • زرد شدن پوست
 • لک شدن پوست
 • فرورفتگی در پوست
 • خشکی
 • کهیر

رتینوئیدهای موضعی نیز می توانند باعث تحریک پوست شوند. به خصوص در افرادی که پوست حساس دارند. مصرف ویتامین E برای پوست شما نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

مطالعات نشان می دهد که دریافت بیش از حد ویتامین E به شکل مکمل می تواند منجر به خطرات بالقوه درازمدت سلامتی مانند سرطان پروستات و افزایش خطر مرگ در افراد مبتلا به بیماری های قلبی شود. ویتامین E همچنین ممکن است با برخی داروها مانند داروهای ضد انعقاد تداخل داشته باشد

کلام آخر:

مشخص نیست که آیا ویتامین ها برای سلامت پوست واقعاً توسط علم پشتیبانی می شوند یا خیر. اکثر مطالعات در مورد مکمل های ویتامین و مراقبت موضعی از پوست شامل گروه های کوچکی از شرکت کنندگان است.

همچنین اندازه گیری اثرات این ویتامین ها بر سلامت پوست دشوار است. زیرا متغیرها و عوامل زیادی در آن نقش دارند. مثلاً اینکه یک فرد چقدر زیر نور آفتاب می رود، می تواند به شدت بر ظاهر پوست او تأثیر بگذارد.

برخی از افراد نیز خوش شانس هستند که دارای ژن های بزرگی هستند که پوست تقریباً بی عیب و نقصی به آنها هدیه می دهد. اگر به دنبال راهی برای بهبود سلامت پوست خود هستید. بهترین راه حل این است که با یک متخصص پوست صحبت کنید – به خصوص اگر یک بیماری پوستی دارید که شما را آزار می دهد، مانند آکنه یا روزاسه.

اگر نگران پیری پوست و ظاهر شدن چین و چروک هستید. استفاده از کرم ها و مکمل ها ممکن است به شما کمک کند. اما این راه گرانی نیز برای پایین آمدن است. در نهایت، یک رژیم غذایی سالم موثرترین راه برای جلوگیری از کمبود ویتامین است که می تواند منجر به مشکلاتی برای پوست شما شود

منبع: verywellhealth

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید