پنج راهی که طبیعت می تواند سلامت روان شما را تقویت کند

0
1238
پنج راهی که طبیعت می تواند سلامت روان شما را تقویت کند

محیط اطراف و طبیعت می تواند تاثیر قابل توجهی بر سلامت جسمی و روانی شما داشته باشد. همچنین محیط می تواند بر خلق و خو، رفتار و حتی سیستم عصبی، غدد درون ریز و ایمنی شما تاثیر بگذارد.

احتمالاً موقعیتی را تجربه کرده اید که در آن اتاق یا محیطی که در آن هستید احساس “افسردگی” می کنید. این ممکن است باعث شده باشد که شما احساس اضطراب یا غمگینی کنید. به خصوص اگر برای مدت طولانی در آن محیط باشید.

یکی از عواملی که می تواند شما دریک اتاق حس خوب و بد داشته باشید. داشتن پنجره در آن اتاق است. پنجره ای برای ورود نور طبیعی و ارائه منظره ای از طبیعت بیرون تقریباً برای جایی که زمان زیادی را سپری می کنید ضروری است.

ثابت شده است که کار در یک دفتر بدون پنجره تاثیر منفی بر خواب دارد و با افسردگی مرتبط است. پنجره نور طبیعی را وارد اتاق می کند واین نور در سلامت روان بسیار تاثیر گذار است.

در واقع گذراندن زمان بیشتر در بیرون می تواند اثرات مثبت بیشتری به همراه داشته باشد. مطالعات زیادی وجود دارد که ارتباط بین گذراندن وقت در فضاهای باز سبز و کاهش اضطراب، استرس و افسردگی را تایید می کند.

در اینجا چند راه وجود دارد که طبیعت می تواند خلق و خوی شما و سلامت روان شما را بهبود بخشد:

نور طبیعی می تواند سلامت روان را تضمین کند

نور طبیعی می تواند سلامت روان را تضمین کند

حضور در طبیعت استرس را کاهش می دهد.

گذراندن وقت در طبیعت در واقع تأثیر فیزیولوژیکی بر بدن دارد و فشار خون و هورمون کورتیزول را که با استرس مرتبط است کاهش می دهد.

قرار گرفتن در محیطی زیبا در فضای باز به عنوان یک طراوت برای مغز عمل می کند، که همچنین می تواند تمرکز، خلاقیت و توانایی های حل مسئله را بهبود بخشد.

حتی تماشای تصاویر یا فیلم‌های صحنه‌های طبیعی می‌تواند تأثیر مثبتی بر بدن و مغز شما داشته باشد. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که فعالیت مغز در هنگام مشاهده صحنه‌های سبز تأثیر مثبتی دارد.

دقیقاً مشخص نیست که چرا طبیعت این تأثیر را دارد. برخی از دانشمندان بر این باورند که ما تکاملی برنامه ریزی شده ایم تا به طبیعت پاسخ مثبت دهیم زیرا این محیطی است که اجداد انسانی ما در آن رشد کرده اند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

طبیعت استرس را به اندازه قابل توجهی کاهش میدهد

پنج راهی که طبیعت می تواند سلامت روان شما را تقویت کند

نور طبیعی خواب را بهبود می بخشد .

نور به تنظیم ساعت بیولوژیکی طبیعی شما کمک می کند. قبل از روزهای روشنایی مصنوعی، مردم به طور طبیعی با طلوع خورشید بیدار می شدند و با تاریک شدن هوا می خوابیدند.

زندگی مدرن این الگو را کمی تغییر داده است، اما نور طبیعی همچنان همان تاثیر را بر چرخه خواب دارد. مطالعه‌ای روی کارگران در عرض‌های جغرافیایی مختلف، با مقادیر متفاوت نور خورشید در هر روز، نشان داد که نور طبیعی کمتر باعث خواب ضعیف‌تر می‌شود.

این مهم است زیرا خواب ناکافی یا بی کیفیت می تواند تأثیر منفی بر سلامت روان شما داشته باشد و حتی منجر به افسردگی شود.

بنیاد ملی خواب استرالیا، خواب را به عنوان راهی برای مبارزه با افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانی ترویج می کند. پیاده‌روی در خارج از منزل به منزله وقفه‌ای مهم از کار است یکی از بارزترین مزایای وقت گذاشتن برای تعامل با طبیعت این است که شما را از میز خود دور می کند و به چیزی غیر از صفحه نمایش نگاه می کنید.

این استراحت‌ها نه تنها برای سلامت چشم‌ها بلکه برای مغز شما نیز مهم هستند. وقفه های زمانی استراحت ذهنی مهمی را فراهم می کند، توجه و انگیزه را دوباره پر می کند و خلاقیت و بهره وری را افزایش می دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم استراحت می‌کنند عملکرد بهتری نسبت به افرادی دارند که برای مدت طولانی روی چیزی کار می‌کنند.

حتی یک مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان پس از چهار روز غوطه ور شدن در طبیعت، مهارت های حل مسئله خلاق را تا 50 درصد بهبود بخشیدند.

در طبیعت بودن حال انسان را تغیر میدهد

در طبیعت بودن حال انسان را تغیر میدهد

گذراندن زمان در فضاهای باز، تعامل اجتماعی را افزایش می دهد.

90 درصد استرالیایی ها در مناطق شهری زندگی می کنند. در شهرها، فضاهای طبیعی سبز ممکن است محدود باشد، اما شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد انسان ها برای برقراری ارتباط و معاشرت به فضای بیرون بیشتری نیاز دارند.

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه ایلینویز در مورد مسکن عمومی شیکاگو انجام شد، نشان داد افرادی که در ساختمان‌هایی با علف‌ها و درختان بیشتر در اطراف زندگی می‌کنند، بیشتر با همسایه‌های خود معاشرت می‌کنند، احساس اجتماعی قوی‌تری داشتند و احساس امنیت بیشتری نسبت به افرادی که اطرافشان را بتن احاطه کرده بودند، داشتند.

پارک ها و سایر فضاهای بیرونی فرصت بیشتری برای تعامل با افراد دیگر و شرکت در فعالیت های اجتماعی مانند ورزش فراهم می کنند.

سطح تعامل اجتماعی شما با دیگران نیز عامل مهمی در سلامت روان شما است، به طوری که فقدان حمایت عاطفی توسط ارتباطات اجتماعی با سلامت ضعیف، استرس و افسردگی مرتبط است.

ورزش در طبیعت

بیرون بودن باعث تشویق فعالیت بدنی می شود .

گذراندن وقت در فضای باز همچنین به این معنی است که احتمال دارد بدن خود را حرکت دهید تا زمانی که پشت میز بنشینید.

پیاده‌روی محبوب‌ترین فعالیت در فضای باز است، اما امکانات فعالیت بدنی شامل ماهیگیری، دوچرخه‌سواری، کوه‌نوردی، اسب‌سواری و قایقرانی و غیره است.

شناخته شده است که ورزش با بهبود خلق و خو، کاهش استرس و اضطراب، خواب بهتر و تمرکز بهتر، تأثیر مثبتی بر ذهن دارد.

با طبیعت ارتباط برقرار کنید و مزایای آن را احساس کنید .

راه حل برای سلامت روان ساده است و درست بیرون پنجره شماست. صرف گذراندن مدتی در خارج از منزل هر روز فواید بسیاری دارد.ارزش این را دارد که تلاش کنید تا بیشتر اوقات بیرون بروید و در طبیعت بگذرانید.

 

منبع : www.psychologicalhealthcare.com.

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید