چهارده روش از بین بردن وابستگی کودک به موبایل

0
1275
چهارده روش از بین بردن وابستگی کودک به موبایل

در عصر آنلاین امروز از بین بردن وابستگی کودک به موبایل یک چالش بزرگ برای والدین است. با این حال، استفاده از رسانه نیز خالی از فایده نیست.

امروزه گوشی‌های هوشمند/تبلت‌ها به ابزارهای ضروری یادگیری برای کودکان تبدیل شده‌اند. در حالی که دنیای آنلاین مزایای زیادی دارد، بسیار اعتیادآور است و ممکن است تأثیر نامطلوبی بر رشد کودک بگذارد.

اثرات نامطلوب گوشی های هوشمند

طبق مطالعات، نوجوانان حدود 9 ساعت در روز را جلوی صفحه نمایش می گذرانند در حالی که کودکان (8 تا 12 سال) 6 ساعت را می گذرانند. تاثیرات گوشی های هوشمند بر روی کودکان مضر است. در اینجا لیستی از عوارض استفاده بیش از حد از تلفن های هوشمند در کودکان آمده است:

مشکلات رفتاری

اعتیاد

افسردگی

اختلالات خواب

چاقی

تأخیر در رشد اجتماعی

مشکلات شنوایی

مشکلات سیستم عصبی

دور نگه داشتن کودکان از وسایل و ابزارها کار سختی است، ممکن است منجر به علائم ترک از جمله کم اشتهایی و عصبانیت شود. در اینجا 14 روش خلاقانه برای ترک اعتیاد فرزندتان به گوشی هوشمند آورده شده است:

زمان استراحت:

بچه ها انرژی زیادی دارند و باید به طور موثر روی آن سرمایه گذاری کرد. اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان مرتباً کاری فعال انجام می دهند. هر 30 دقیقه یکبار آن ها را به قدم زدن کوتاه و تمرینات کششی بپردازید.

بدن نیاز به حرکت دارد و عادت ها در جوانی شکل می گیرند. آنها را به فعالیت تشویق کنید. مهم است که زمان صفحه نمایش را تقسیم کنید و در اطراف حرکت کنید.

انرژی کودکان را با موبایل از بین نبریم

انرژی کودکان را با موبایل از بین نبریم

چیزهای دیگر را در اولویت قرار دهید:

مطمئن شوید که فرزندتان تکالیف، مطالعه و کارهای خانه را قبل از دست گرفتن تلفن همراه تمام کرده است. این به تعیین اولویت ها از سنین جوانی کمک می کند.

 از تلفن هوشمند به عنوان پاداش یا حواس پرتی استفاده نکنید:

تلفن هوشمند پتانسیل بسیار زیادی برای ارزش آموزشی زیادی برای کودکان دارد. پرهیز کامل از آن توصیه نمی شود. اعتدال در اینجا کلید است.

بسیاری از والدین از زمان استفاده از صفحه نمایش برای تشویق کودکان به مطالعه/انجام تکالیف/ انجام کارهای خانه استفاده می‌کنند، اما این می‌تواند بیشتر به ضررش منجر شود.

مراقب باشید که از تلفن هوشمند به عنوان مزاحم یا پاداش استفاده نکنید زیرا این کار می تواند اثرات بدی بر روی کودکان داشته باشد.

از موبایل برای هدف های یادگیری هم استفاده کنید

بچه ها از تلفن برای مقاصد سرگرمی استفاده می کنند. بچه ها عاشق چالش هستند. بازی های موبایلی جذاب هستند زیرا در هر سطح جدیدی چالش هایی را ایجاد می کنند. با درگیر کردن کودکان در یادگیری مبتنی بر فعالیت، آنها می توانند در حین سرگرم کردن، دانش کسب کنند.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

کودکانمان را تشویق به فعالیت های فیزیکی کنیم

چهارده روش از بین بردن وابستگی کودک به موبایل

برای آنها زمان تعیین کنید.

تنظیم زمان کافی به والدین این امکان را می دهد که زمان صرف شده برای وسایل هوشمند را پیگیری و محدود کنند و از استفاده غیر ضروری از تلفن هوشمند خودداری کنند. با معرفی یک برنامه، والدین می توانند عادت روتین را بهبود بخشند که مانع از گذراندن زمان بیشتر کودک در صفحه نمایش می شود.

گوشی های هوشمند اکنون به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند و دور نگه داشتن آنها از کودکان کار دشواری است. بنابراین، به کودک خود بفهمانید که فقط برای مدت محدودی می تواند از گوشی هوشمند شما استفاده کند.

موارد دیگری که باید در نظر داشت:

استفاده از موبایل را محدود کنید. در هنگام صرف غذا وقبل از خواب کودک باید بداند که موبایل بازی کردن ممنوع است.

با فرزند خود ارتباط برقرار کنید:

این روزها والدین زندگی بسیار شلوغی دارند و زمانی که با فرزندان خود می گذرانند محدود می شود. بنابراین، مهم است که برای فعالیت های ارتباطی با کودکان وقت بگذارید.

بازی های رومیزی یا درگیر کردن فرزندتان در فعالیت هایی مانند نظافت، آشپزی یا باغبانی او را از گوشی های هوشمند دور نگه می دارد. فرزندتان را تشویق کنید تا سرگرمی هایی مانند گوش دادن به موسیقی، نواختن ساز، خواندن یا نقاشی را دنبال کند.

آخر هفته های خود را به فعالیت های خانوادگی سرگرم کننده مانند شنا، بازی، تماشای فیلم و غیره بگذرانید.

با کودکانمان ارتباط مستقیم داشته باشیم

زمانی که کودکان سرگرم با موبایل هستند به وضعیت بدنی آنها دقت کنید:

بچه ها وقتی عمیقاً درگیر دنیای آنلاین هستند، توجه زیادی به وضعیت بدنی، روشنایی صفحه و فاصله صفحه از چشم خود نمی کنند.

نظارت فعال برای کمک به کودک برای حفظ وضعیت بدنی مناسب و در عین حال فراهم کردن فرصتی عالی برای همکاری مشترک با کودکان شما هنگام استفاده از صفحه نمایش مورد نیاز است.

این باعث تشویق تعاملات اجتماعی، پیوند و یادگیری می شود. در حین نظارت با آنها تعامل داشته باشید تا بفهمید چه کاری انجام می دهند و به آنها کمک کنید تا بر هر چالشی که با آن روبرو هستند غلبه کنند

بازی های فیزیکی کودک را مورد تشویق قرار دهید:

بازی فیزیکی مغز را تحریک می کند. فعالیت‌هایی که شامل حرکات فیزیکی است به کودکان اجازه می‌دهد از انرژی خود استفاده کنند و به کودکان این فرصت را می‌دهند که مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف را توسعه دهند، چیزهای جدید بیاموزند و معاشرت کنند. برای سلامت جسمی و روانی کودک بسیار مفید است.

به فناوری به عنوان یک پستانک عاطفی نه بگویید:

بیشتر والدین از ابزارهایی برای پرت کردن حواس کودکان در هنگام غذا خوردن، لباس پوشیدن و مسافرت استفاده می کنند. بله، رسانه‌ها می‌توانند در آرام نگه داشتن کودکان مفید باشند، اما نباید تنها راه آرام کردن آنها باشد.

وظیفه والدین این است که به فرزند خود کمک کنند تا احساسات قوی را شناسایی و مدیریت کند، فعالیت هایی را برای مدیریت کسالت انجام دهند، ارتباطات را برای حل مشکل باز کنند.

بازی کردن در موبایل برای کودکان جذاب است

 ارتباط چهره به چهره با کودک خود داشته باشید:

مطالعات نشان می دهد که ارتباط دو طرفه با کودکان رشد زبان را بسیار موثرتر از گوش دادن غیرفعال یا تعامل یک طرفه با صفحه نمایش بهبود می بخشد. والدین باید زمان مناسبی را برای ارتباط رو در رو یا تماس های ویدیویی با والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ های دوردست برنامه ریزی کنند تا مهارت های ارتباطی موثر را تسهیل کنند.

با فرزندتان ارتباط برقرار کنید:

انسان ها موجودات بصری هستند. رنگ ها و انیمیشن های پر جنب و جوشی که بر روی صفحه نمایش گوشی های هوشمند ظاهر می شوند برای کودکان بسیار جذاب هستند. بنابراین والدین باید فرزندان خود را از مضرات استفاده از تلفن همراه بر سلامتی آگاه کنند. با نمایش فیلم های مختلف در مورد اثرات نامطلوب استفاده از گوشی هوشمند به فرزندان خود آموزش دهید

برای موبایل خود پسورد قرار دهید:

اجازه دهید با آن روبرو شویم، همیشه این امکان وجود ندارد که شما در کنار فرزندتان باشید و او را زیر نظر داشته باشید. در چنین شرایطی، خود فناوری می تواند به کمک شما بیاید. برای جلوگیری از استفاده فرزندتان از تلفن در غیاب شما، روی گوشی خود رمز عبور تنظیم کنید.

الگوی عالی باشید:

کودکان بیشتر از گفتار شما از اعمال شما یاد می گیرند. آنها ناظران بزرگی هستند و عادات والدین را تقلید می کنند. ایجاد قوانین سختگیرانه در محل برای رعایت آنها مهم است.

محدود کردن زمان استفاده از گوشی هوشمند به شما امکان می دهد زمان بیشتری را با فرزند خود بگذرانید. این تعاملات با فرزند شما در ایجاد یک رابطه قوی والدین و فرزند بسیار مهم است که ارزش آن اغلب دست کم گرفته می شود.

بسیاری از والدین بیشتر وقت خود را با تلفن های هوشمند خود می گذرانند اما به فرزندان خود می گویند که از آنها استفاده نکنند. در این موارد، فرزندان مجبورند راه والدین خود را دنبال کنند. آنچه را که موعظه می کنید دنبال کنید.

با محدود کردن استفاده از گوشی هوشمند خود، الگوی خوبی برای فرزند خود باشید. با تعامل، در آغوش گرفتن، بازی با فرزندان خود به جای خیره شدن به صفحه، زمان بیشتری برای گذراندن با فرزندان خود بیابید.

چگونه از کودکان در برابر گوشی هوشمند محافظت کنیم در کنار راه های ذکر شده برای دور نگه داشتن فرزندتان از تلفن همراه، می توانید به نکات زیر نیز توجه کنید تا او را از مضرات تشعشعات تلفن همراه محافظت کنید.

الگوی خوبی برای کودکانمان باشیم

چهارده روش از بین بردن وابستگی کودک به موبایل

از تلفن همراه با سطح تشعشع کم استفاده کنید:

با استفاده از تلفن های هوشمند مکرر، بهتر است گوشی هایی با میزان جذب خاص (SAR) پایین خریداری کنید. مقدار SAR میزان تابش جذب شده به ازای هر کیلوگرم بافت بدن را بیان می کند. مقدار SAR را می توان با شماره گیری *#07# بررسی کرد. در هند، حداکثر سطح SAR مجاز 1.6 وات بر کیلوگرم است.

از استفاده از گوشی هوشمند در سفر خودداری کنید:

هنگام سفر با وسیله نقلیه در حال حرکت، مانند ماشین، اتوبوس یا قطار، گوشی هوشمند خود را از فرزندتان دور نگه دارید. تلفن همراه در یک وسیله نقلیه در حال حرکت همچنان سیگنال را اسکن می کند و در این فرآیند، تشعشعات بیشتری از خود ساطع می کند که برای کودک بسیار مضر است.

کلام آخر

مانند هر دستگاهی که وجود دارد، تلفن های هوشمند نیز مزایا و معایبی دارند. آنها می توانند آموزشی و همچنین مضر باشند. تحقیقات نشان داده است که حضور چهره به چهره با خانواده، فرزندان و دوستان تأثیر بسزایی در رشد سالم کودکان دارد.

به عنوان بزرگسالان اجازه ندهید فرزندتان در جریان رسانه ها و فناوری گم شود. به فرزندانتان اجازه دهید با دستگاه های تلفن همراه بازی کنند و کمی استراحت خوب کسب کنند، تا زمانی که آنها معتاد نشوند و به طور معقول از تلفن همراه استفاده کنند و تعادل بین زندگی واقعی و اعتیاد به تلفن همراه را پیدا کنند، خوب است.

منبع: https://www.narayanahealth.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید