چه زمانی دندان های شیری می افتند و دندان های بزرگسال در می آیند؟

0
1185
چه زمانی دندان های شیری می افتند و دندان های بزرگسال در می آیند؟

دندان های شیری در کودکان : یکی از لحظه های قشنگ برای پدر و مادرها زمانی است. که اولین دندان فرزند از لثه خارج می شود.

زمانی است که فرزند شما اولین ملاقات خود را از پری دندان می گیرد. در اینجا زمانی است که می‌توانید انتظار داشته باشید که کودکتان شروع به از دست دادن دندان‌های شیری خود کند. نگرانی‌های رایج و عوارض احتمالی – و چیزهایی که باید بدانید تا از سلامت دندان کودک خود مراقبت کنید.

نمودار دندان های شیری – چه زمانی ظاهر می شوند و چه زمانی می افتند

هر کودک در جدول زمانی خود جوانه می زند و دندان های خود را از دست می دهد.هنگامی که دندان های جدید ظاهر می شوند، اصطلاح رسمی رویش است.

در حالی که بیشتر مردم آنها را دندان شیری می دانند (که به عنوان دندان شیری یا دندان شیری نیز شناخته می شود)، نام رسمی آنها دندان های شیری است.

کودک شما از حدود 6 ماهگی شروع به دندان درآوردن می کند. و این تا حدود 3 سالگی ادامه خواهد داشت. از سن 6 سالگی، کودک شما در نهایت تا 12 سالگی تمام دندان های شیری خود را از دست می دهد. تا زمانی که کودک شما به سن نوجوانی خود برسد، 32 دندان بزرگسال دائمی خواهد داشت.

چرا دو دسته دندان داریم؟

پس چرا دندان های شیری می افتند؟به نظر می رسد که این دندان های شیری به عنوان جایگیر عمل می کنند و فضایی را در فک برای دندان های دائمی آینده ایجاد می کنند. برای اکثر کودکان، دندان های شیری آنها در حدود 6 سالگی شروع به افتادن می کند.

البته، همه دندان ها در یک زمان نمی ریزند! هنگامی که یک دندان دائمی آماده رویش است، ریشه دندان شیری شروع به حل شدن می کند تا زمانی که کاملا از بین برود. در آن نقطه، دندان “لق” است و فقط توسط بافت لثه اطراف در جای خود ثابت می شود.

مرحله اول:  ثنایای مرکزی

شاید تعجب کنید که بیشتر مردم دندان های شیری خود را به ترتیب رویش از دست می دهند. به این ترتیب، از آنجایی که دندان‌های ثنایای مرکزی پایین اولین دندان‌هایی هستند که در حدود 6 ماهگی ظاهر می‌شوند، این دندان‌ها اولین دندان‌هایی هستند که در سنین 6 یا 7 سالگی لق می‌شوند و فضا را برای دندان‌های دائمی کودک شما باز می‌کنند. بعد از ثنایای مرکزی تحتانی، دندانهای ثنایای مرکزی بالایی بیرون می آیند و راه را برای دندانهای ثنایای مرکزی فوقانی بزرگتر که همه ما انتظار داریم در بزرگسالان ببینیم باز می شود.

برای برخی از کودکان، از دست دادن دندان می تواند زمان هیجان انگیزی باشد، به خصوص اگر مفاهیم سرگرم کننده ای مانند پری دندان را معرفی کنید.

غیر معمول نیست که کودکان هنگام از دست دادن دندان کمی درد یا ناراحتی را تجربه کنند. پس از برداشتن دندان:

  • از کودکتان بخواهید که دهان خود را با یک محلول آب نمک ساده بشویید تا به تمیز کردن لثه هایش کمک کند.
  • از گاز استریل استفاده کنید. و به کودک خود بگوید که تف نکند که باعث خونریزی می شود.
  • .در صورت وجود درد یا ناراحتی، پس از قطع خونریزی، یک پارچه سرد و مرطوب بمالید.
دندان شیری در کودکان

مرحله بعدی: ثنایای جانبی

پس از ریختن دندان های ثنایای مرکزی، دندان های شیری بعدی دندان های ثنایای جانبی کودک شما خواهند بود.

معمولاً ابتدا ثنایای جانبی فوقانی شل می شوند. این معمولا بین 7 تا 8 سالگی اتفاق می افتد. در این مرحله، کودک شما باید با تجربه از دست دادن دندان بیشتر آشنا شود.

مولرهای اول اولیه

در مقایسه با زمانی که برای اولین بار دندان های فرزندتان روییده است، از دست دادن آنها می تواند برای والدین بسیار آسان تر باشد.

در حالی که دندان درآوردن ممکن است به طور کلی ناراحت کننده باشد. دندان های آسیاب ورودی ممکن است به خصوص برای نوزادان و کودکان نوپا دردناک باشد.

در مقابل، دندان‌های آسیاب شیری (همچنین به عنوان مولر اول شناخته می‌شوند) معمولاً هنگام افتادن یا جایگزینی با مولرهای دائمی دردناک نیستند. این دندان های در سن 9 تا 11 سالگی خواهند افتاد.

مرحله آخر: مولرهای دوم اولیه و دندان نیش

آخرین مجموعه دندان های شیری دندان نیش و مولر دوم اولیه هستند.

دندان نیش معمولا بین سنین 9 تا 12 سالگی از بین می رود، در حالی که دندان های آسیاب دوم اولیه آخرین دندان های شیری هستند که کودک شما از دست می دهد.این سری از دندان ها در سن 10 تا 12 سالگی می افتند.

همانطور که کودک شما رشد می کند، فک های او نیز رشد می کنند تا دندان های دائمی بزرگتر را در خود جای دهند. هنگامی که کودک شما به سن 13 سالگی رسید، باید مجموعه کاملی از دندان های دائمی داشته باشد.

مقاله ای دیگر از زرگیل برای شما دوست عزیز


دندان عقل چیست و در کدام قسمت دهان قراردارد؟

در طول زندگی دندان های ما طی مراحل مختلفی به رشد خود ادامه می دهند آخرین دندانی که این روند را تکمیل می کند دندانی است به نام دندان عقل که مسلما اسم آن هیچ ارتباطی با عقل و کامل شدن آن ندارد .

این دندان ها که شامل چهار دندان می شوند هر کدام پشت دندان های آسیاب و در هر دو طرف فک بالا و پایین انسان معمولا بین سنین 17 تا 25 سالگی رشد می کنند .

البته این به معنا نیست که دندان عقل در همه افراد کامل رشد کرده و قابل دیدن می باشد .
عمولا این دندان ها نمیتوانند به صورت صحیح رشد کنند و دندان های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهند

 

اگر فرزندم از این جدول زمانی پیروی نکند چه؟

اگر دندان های شیری در کودکان با تاخیر درآمده است. باید توقع این را داشته باشید که آنها دیر هم خواهند افتاد.

با این حال، اگر کودک شما تا یک سال نقاط عطف دندانی خود را از دست داده است (چه رویش یا ریزش)، با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید.

دندان عقل چطور؟ هنگامی که فرزند شما به اواخر نوجوانی خود می رسد، ممکن است دندان عقل او (آسیاب سوم) در بیاید. ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که همه دندان عقل خود را نمی گیرند. برخی از آنها به جای چهار دندان عقل کامل، تنها چند دندان می گیرند و همه نیازی به برداشتن آنها ندارند. این مجموعه‌های نهایی دندان‌های آسیاب، دندان عقل نامیده می‌شوند، زیرا این باور عامیانه وجود دارد که شما فقط زمانی این دندان‌ها را به دست می‌آورید که بالغ‌تر شده‌اید و به دلیل داشتن تجربیات بیشتر در زندگی، دانش کسب کرده‌اید. اگر فرزندم از این جدول زمانی پیروی نکند چه؟ جدول زمانی به اشتراک گذاشته شده در اینجا فقط یک دستورالعمل کلی است. اگر دندان‌های کودکتان کند بود، باید انتظار داشته باشید که از دست دادن دندان‌های شیری او نیز کمی بیشتر طول بکشد. با این حال، اگر کودک شما تا یک سال نقاط عطف دندانی خود را از دست داده است (چه رویش یا ریزش)، با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید.

برنامه ریزی ویزیت دندانپزشکی

صرف نظر از آنچه در دهان کودک شما اتفاق می افتد (یا نمی شود)، تا اولین سالگرد تولد او، باید یک قرار ملاقات بگذارید.

پس از اولین ویزیت، کودک شما باید هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کند. اگر قبلاً دندانپزشک اطفال ندارید، ابزار Healthline FindCare می تواند گزینه هایی را در منطقه شما ارائه دهد.

کلام آخر

کودکان دندان های خود را از دست می دهند و لبخند جک و فانوس را در جدول زمانی خود ایجاد می کنند. مهمترین چیز این است که به کودک خود بیاموزید که چگونه بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت کند تا مدت ها پس از از بین رفتن و فراموشی دندان های شیری، دندان های دائمی آن ها سالم باشند.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید