چگونه بفهمیم کودک به عینک نیاز دارد

0
779
چگونه بفهمیم کودک به عینک نیاز دارد

چگونه بفهمیم کودک به عینک نیاز دارد

توانایی دیدن جهان به وضوح برای رشد کودک بسیار مهم است. اما در حالی که برخی از کودکان با اختلال بینایی به دنیا می آیند که در بدو تولد تشخیص داده می شود. برخی دیگر ممکن است دچار مشکلات بینایی شوند که تنها در طول معاینه چشم مشخص می شود.

عقب ماندن در مدرسه، بی میلی به نگاه کردن به کتاب ها یا تصاویر. یا سابقه خانوادگی اختلالات بینایی، همه نشانه هایی هستند که نشان می دهد کودک شما ممکن است در تلاش برای دیدن واضح باشد.

در صورت عدم درمان، برخی از اختلالات بینایی می توانند برگشت ناپذیر شوند با این حال، خبر خوب این است. که در صورت تشخیص زودهنگام، بسیاری از بیماری های بینایی در دوران کودکی را می توان با عینک اصلاح کرد.

مشکلات رایج بینایی

مشکلات رایج بینایی در کودکان

شرایط بینایی بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است بر توانایی دید صحیح کودک شما تأثیر بگذارد. با این حال، یکی از شایع ترین اختلالات بینایی کودکان، آمبلیوپی است که معمولا به عنوان تنبلی چشم نیز شناخته می شود.

آمبلیوپی یک وضعیت بینایی رشدی عصبی است. به این معنی که یک چشم (گاهی هر دو) پیوند قوی با مغز ندارند. این باعث می شود یک چشم ضعیف تر از چشم دیگر باشد. در صورت عدم درمان، آمبلیوپی می تواند به یک اختلال بینایی دائمی تبدیل شود.

اگر یک چشم از بدو تولد، یا از اوایل کودکی، بسیار بهتر از چشم دیگر می بیند. مغز بطور آهسته از یکی دیگر از چشم ها کمک نمی گیرد.

سایر اختلالات بینایی رایج عبارتند از عیوب انکساری مانند دوربینی که بیشتر با عنوان دوربینی شناخته می شود. و نزدیک بینی که اغلب به آن نزدیک بینی می گویند. دوربینی باعث می شود که اشیاء نزدیک تار یا خارج از فوکوس به نظر برسند.

اگرچه نزدیک‌بینی اغلب در خانواده‌ها بسیار شایع می باشد. اما آمار نزدیک‌بینی در بین کودکان به طور پیوسته در حال افزایش است، و کارشناسان حدس می‌زنند که این می‌تواند با افزایش کلی زمانی که کودکان برای تمرکز روی صفحه نمایش می‌گذرانند مرتبط باشد.

من در تمرین خود شاهد افزایش کودکانی بوده‌ام که به عینک نیاز دارند.  استرابیسم یکی دیگر از مشکلات رایج بینایی در بین کودکان است که به عنوان ناهماهنگی چشم ها طبقه بندی می شود و در نتیجه چشم ها همیشه در یک جهت قرار نمی گیرند.

این می تواند به دلیل دوربینی شدید، آمبلیوپی یا برخی شرایط سلامتی باشد. در حالی که تشخیص علائم استرابیسم نسبتاً آسان است. همه بیماری های چشمی به راحتی قابل تشخیص نیستند، بنابراین مهم است که بدانیم علائم آشکار مشکلات بینایی در کودکان چیست.

چگونه بفهمیم کودک به عینک نیاز دارد

نشانه هایی که ممکن است کودک شما به عینک نیاز داشته باشد

کودکان ممکن است برایشان سخت باشد که به والدین خود بگویند که به دلایل مختلف با بینایی خود دست و پنجه نرم می کنند.

مثلاً ممکن است خیلی جوان باشند یا فکر کنند که دید محدودشان طبیعی است. خوشبختانه، علائم خاصی وجود دارد که والدین می توانند در عوض به آنها توجه کنند.

عقب افتادن در مدرسه

هر گونه مشکل بینایی کودک می تواند تاثیر زیادی بر پیشرفت تحصیلی او داشته باشد. دکتر هریهاران توضیح می‌دهد: «اگر بچه‌ای در مدرسه شروع به رفتار خوب کند. یا شروع به رفتار بد، یا عملکرد ضعیف در مدرسه کند [می‌تواند] به این دلیل باشد که نمی‌تواند ببیند در اطرافش چه می‌گذرد.

ناتوانی در تمرکز و عدم تمایل به تمرکز بر روی کارهای نزدیک مانند خواندن و نوشتن می تواند نشانه ای باشد که کودک از نارسایی همگرایی رنج می برد، وضعیتی که بر توانایی تمرکز بر روی اشیاء نزدیک تاثیر می گذارد.

سابقه خانوادگی

اغلب، اینکه کودک شما به عینک نیاز دارد یا نه، به ژنتیک بستگی دارد. شرایطی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آمبلیوپی همگی ارثی هستند. به این معنی که در خانواده ایجاد می شوند. «مسلماً اگر سابقه خانوادگی وجود داشته باشد، اگر هر دو والدین در کودکی از عینک استفاده می‌کردند، یا حتی یکی از والدین،هم مشکلات بینایی داشته باشد. باید حتما چشم پزشک کودک را معاینه کند.

چشم ها با هم ردیابی نمی کنند

در دوران نوزادی، سرگردانی یا عبور از چشم ها رایج است. با این حال، پس از تقریباً 6 ماهگی، کار نکردن چشم ها در یک راستا می تواند نشانه آمبلیوپی یا استرابیسم باشد.

ممکن است متوجه شوید که این ناهماهنگی زمانی که کودک شما خسته می شود، آشکارتر می شود. با این حال، آمبلیوپی همچنان ممکن است وجود داشته باشد. حتی اگر به نظر می رسد که چشمان کودک شما به خوبی با هم کار می کنند.بنابراین مهم است که بینایی او را به طور منظم غربالگری کنید.

نشستن غیرمعمول نزدیک یک جسم

اگر کودک شما عادت دارد کتابی را نزدیک  بینی خود نگه دارد، ممکن است به این دلیل باشد که او از نزدیک بینی رنج می برد، به این معنی که تمرکز بر روی اشیاء دور برای او دشوار است.

دکتر چیمینو می‌گوید: «اگر آن‌ها به سمت تلویزیون بروند و خیلی نزدیک بایستند، و در برابر عقب‌کشی مقاومت کنند، این می‌تواند نشانگر [مشکل] باشد».

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

چگونه چشم کودک خود را آزمایش کنیم

تمایلی به تمرکز روی کارهای نزدیک ندارد

کودکی که تمایلی به خواندن کتاب، نگاه کردن به تصاویر یا تمرکز روی سایر کارهای نزدیک ندارد. ممکن است علائم دوربینی یا نارسایی همگرایی را نشان دهد که هر دو باعث می‌شوند اشیاء نزدیک تار به نظر برسند.

دکتر Cimino می‌گوید: اگر والدین متوجه شدند که کودک تمایلی به انجام کارهای نزدیک ندارد. حتما باید چشم پزشک کودک را معاینه کند.

چشمک زدن

ممکن است متوجه شده باشید که کودکتان هنگام تلاش برای تمرکز روی یک شی، بینی خود را چروک می کند و چشمانش را کوچک می کند.

چشم دوزی به طور موقت شکل چشم را تغییر می دهد. که نشان می دهد می تواند مکانیزمی برای مقابله با عیوب انکساری مانند نزدیک بینی و دوربینی باشد.

دکتر می‌گوید: «اگر بچه‌ای برای دیدن اشیا زل می زند. چیزها را نزدیک خود نگه می‌دارد، پلک می‌زند، چشم‌هایش را می‌مالد، یا چشم‌هایش به سمت داخل یا خارج می‌چرخد، اینها نشانه‌هایی هستند که ممکن است نوعی مشکل بینایی وجود داشته باشد.

چشم ها با هم ردیابی نمی کنند

سردردهای مکرر

صرف نظر از مدرسه، سرگرمی یا صحبت با دوستان آنلاین، تمرکز زیاد روی صفحه نمایش می‌تواند منجر به آستنوپی شود که بیشتر به عنوان خستگی چشم شناخته می‌شود.

خستگی چشم می‌تواند باعث ایجاد احساس خشکی یا خستگی در چشم‌های کودکان شود و منجر به سردردهای مکرر شود. دکتر هریهاران توضیح می‌دهد: تکنولوژی باعث می‌شود بچه‌ها روی [کارهای نزدیک] تمرکز زیادی داشته باشند.

قرار نیست ساعت‌ها بر روی [کارهای نزدیک] تمرکز کنیم، به طوری که می‌تواند باعث خستگی چشم و سردرد شود. از آنجایی که فشار چشم معمولاً زمانی که به چشمان خود استراحت می دهید از بین می رود. دکتر لوکس توصیه می کند که هر 20 دقیقه یک بار به صفحه نمایش استراحت دهید. روی چیزی در فاصله 20 فوتی تمرکز کنید و 20 بار پلک بزنید.

با این حال، سردردهای مکرر نیز یکی از علائم رایج دوربینی (دوربینی)، نزدیک بینی (نزدیک بینی) و نارسایی همگرایی هستند، بنابراین مهم است که هر گونه شکایت از سردردهای مکرر را با معاینه چشم پیگیری کنید.

چگونه چشم کودک خود را آزمایش کنیم

تقریباً 6.8 درصد از کودکان در آمریکا یک بیماری بینایی تشخیص داده شده دارند که بسیاری از آنها را می توان از طریق درمان اصلاح کرد.

دکتر هریهاران می گوید: بینایی تا 20/20، فقط از یک چشم. اما نکته کلیدی این است که آن را زودتر بگیریم. کودک شما اولین معاینه چشمی خود را در بدو تولد انجام خواهد داد. با یک متخصص اطفال یا سایر متخصصان بهداشت آموزش دیده که چشم های او را برای شاخص های اولیه سلامت ارزیابی می کنند.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) معاینه بعدی را در سنین 6-12 ماهگی، مجدداً بین 12 ماهگی تا 3 سالگی و مجدداً بین سنین 3 تا 5.10 سال توصیه می کند. این غربالگری‌ها را می‌توان توسط متخصص اطفال یا پزشک خانواده انجام داد، اما در صورت نیاز به معاینه جامع‌تر، احتمالاً کودک به چشم پزشک ارجاع داده می‌شود.

ما همیشه توصیه می کنیم که قبل از شروع مهدکودک، هر کودکی یک معاینه کامل چشم داشته باشد، فقط به این دلیل که گاهی اوقات هیچ علامت و نشانه ای وجود ندارد و همچنان مشکلات بینایی وجود دارد.

کودک در سه سالگی

هنگامی که کودک شما به سن 3 سالگی رسید، می تواند اولین معاینه جامع چشم خود را با چشم پزشک یا بینایی سنجی کودکان انجام دهد.

معاینه چشم، نگاهی عمیق تر به سلامت کلی چشم کودک شما است. دکتر چیمینو توصیه می‌کند: «ما همیشه توصیه می‌کنیم که قبل از شروع مهدکودک، هر کودکی یک معاینه کامل چشم داشته باشد، فقط به این دلیل که گاهی اوقات هیچ علامت یا نشانه‌ای وجود ندارد و همچنان مشکلات بینایی وجود دارد.»

در حالی که هر ارائه دهنده در تکنیک هایی که استفاده می کند متفاوت است. اولین معاینه جامع چشم کودک شما احتمالاً برای جمع آوری اطلاعات در مورد بیماری های بینایی یا شرایطی که ممکن است در خانواده وجود داشته باشد استفاده می شود.

اگر فرزند شما قادر به خواندن باشد، از او خواسته می شود حروفی را که واضح تر از دیگران می بیند، بخواند. برای بچه های کوچکتر، از آنها خواسته می شود که به جای آن به عکس ها اشاره کنند.

دکتر هریهاران می گوید که یک چشم پزشک اطفال یا یک اپتومتریست اطفال به روش های خاصی برای ارزیابی بینایی کودک شما از طریق بازی آموزش می بیند. دکتر چیمینو توضیح می‌دهد: «ما همچنین با دید دوچشمی کار می‌کنیم، ماهیچه‌های چشم را بررسی می‌کنیم، مطمئن می‌شویم که چشم‌ها با هم کار می‌کنند، و مطمئن می‌شویم که دارای استریوپسیس یا درک عمق هستند».

از آنجایی که مردان بیشتر از زنان از کوررنگی رنج می برند

ممکن است از نظر کمبود رنگ قرمز و سبز نیز بررسی شوند. بسته به یافته های معاینه، ممکن است از شما خواسته شود که فرزند خود را ظرف 6 ماه تا یک سال بازگردانید. هنگامی که فرزند شما مدرسه را شروع می کند.

انجمن بینایی سنجی آمریکا (AAO) غربالگری را یک بار در میان توصیه می کند.12 این معمولاً از طریق برنامه های بینایی مبتنی بر مدرسه انجام می شود. با این حال، اگر احساس می‌کنید فرزندتان نشانه‌هایی از اختلال بینایی را نشان می‌دهد.در جستجوی معاینه دقیق‌تر با چشم‌پزشک یا بینایی‌شناس تردید نکنید. دکتر چیمینو در پایان می‌گوید: «هرچه زودتر بتوانیم این بچه‌ها را ببینیم، بهتر است، زیرا آنها در تمام طول زندگی از چشم‌هایشان استفاده خواهند کرد».

کلام آخر:

بینایی فرزند شما ارزشمند است. شما می توانید با غربالگری منظم بینایی آنها مطابق با آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) یا انجمن بینایی سنجی آمریکا (AOA) از آنها در برابر هرگونه از دست دادن دائمی بینایی محافظت کنید.

این غربالگری می تواند توسط متخصص اطفال یا پزشک خانواده انجام شود. با این حال، برای معاینه دقیق تر، ممکن است تصمیم بگیرید که چشم کودک خود را توسط چشم پزشک یا بینایی‌شناس ارزیابی کنید.

 

منبع: verywellfamily

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید