چگونه ترس از پرواز و هواپیما خود را کنترل کنیم

0
553
چگونه ترس از پرواز و هواپیما خود را کنترل کنیم

ترس از پرواز و هواپیما چیست؟

به عنوان انسان، رابطه ما با پرواز در قرن گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است. سفر هوایی از یک فانتزی به یک روش حمل و نقل رایج و پرکاربرد تبدیل شده است.

طبق گزارش انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) روزانه حدود 100000 پرواز در جهان انجام می شود. تخمین می‌زند که 3.7 میلیارد مسافر در سراسر جهان در طول سال 2017 پرواز خواهند کرد. در ایالات متحده، اداره آمار حمل و نقل (BTS) گزارش می‌دهد. که در طول سال 2016، نزدیک به 718 میلیون مسافر با 8.6 میلیون پرواز، رکوردی بی‌سابقه داشته‌اند.

سفرهای هوایی در سال های اخیر هم از نظر فراوانی و هم از نظر ایمنی کلی افزایش یافته است. بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو)، نرخ تصادف 2.8 تصادف در سال 2016 به ازای هر میلیون خروج، پایین‌ترین نرخ سوانح هوایی در تاریخ اخیر است. طبق گزارشی در مجله Research in Transportation Economics، سفر هوایی از نظر تلفات جانی کمتری نسبت به سایر روش‌های حمل‌ونقل رایج، از جمله:

 • ماشین ها
 • کشتی ها
 • متروها
 • قطارها
 • اتوبوس ها

با این حال، لحظاتی وجود دارد که حتی یک مسافر باتجربه را کمی ناآرام می کند. وقتی چرخ‌ها شروع به دویدن از روی آسفالت می‌کنند یا به تکه‌ای بد از تلاطم برخورد می‌کنید. برای شخصی که ترس از پرواز و هواپیما دارد بسیار سخت تر می شود.

این لحظات احساس تکان یا بی قراری معمولاً کوتاه مدت هستند و پس از پایان آن لحظه می گذرند. یعنی، مگر اینکه شما یک ترس واقعی از پرواز داشته باشید. که به عنوان aviophobia شناخته می شود. افراد مبتلا به aviophobia یک ترس عمیق و مداوم از پرواز دارند که بسیار بیشتر از یک احساس زودگذر ناراحتی است.

چگونه ترس از پرواز و هواپیما خود را کنترل کنیم

چه چیزی باعث ترس از پرواز و هواپیما می شود؟

چندین احتمال وجود دارد که چه چیزی به ترس شما از پرواز کمک می کند. این می تواند توسط یک تأثیر مستقیم یا ترکیبی از عوامل ایجاد شود. تأثیر مستقیم ممکن است پرواز بدی باشد که تجربه کرده‌اید یا ارتباط با کسی که یک حادثه آسیب‌زا در پرواز یا رویداد هوایی را تجربه کرده است.

احساس خارج از کنترل یک محرک رایج اضطراب است. و یکی از تأثیرگذاران رایج aviophobia است. بالا بودن مطمئناً یکی از راه‌های تشخیص این است که برخی چیزها در زندگی از دست شما خارج است! کلاستروفوبیا یکی دیگر از شرایطی است که می‌تواند باعث ایجاد aviphobia شود.

کابین هواپیما فضای فشرده و شلوغی است و در هنگام سوار شدن به هواپیما، زمانی که احساسات از قبل تشدید شده اند، احساس ترس بیشتر می شود.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

8 نکته برای غلبه بر ترس از پرواز

اگر ترس از پرواز دارید، نکات زیر ممکن است به کاهش ناراحتی شما در پرواز بعدی کمک کند.

 1. متمرکز بمان.برای چهار شمارش عمیق نفس بکشید و هوا را وارد شش های خود کنید.
 2. تمرکز پیدا کنید. قوزک پاهای خود را ضربدری کنید و دستان خود را جلوی سینه خود ضربدری کنید. در حالی که زبان خود را روی سقف دهان خود قرار داده اید،نفس عمیق بکشید.
 1. عوامل استرس زا را از بین ببرید.پرده پنجره را پایین بیاورید تا با عناصر متحرک حواس شما پرت نشود.
 1. اضطراب خود را پیش بینی کنید. تمرینات تمرکز حواس و مدیتیشن را روزانه یک یا دو هفته قبل از پرواز انجام دهید.
 1. با عناصر تسکین دهنده آماده باشید.

  چیزهایی را بیابید که به شما کمک می کند تمرکز و اضطراب کمتری داشته باشید. موسیقی آرام بخش را پیدا کنید. میان وعده هایی را که از آنها لذت می برید اما در عین حال به شما احساس خوبی می دهند بسته بندی کنید. از چیزهای حاوی شکر که محرک است دوری کنید.

 1. سایر اینفلوئنسرها را حذف کنید.هنگامی که اضطراب عمومی تشدید می شود، ممکن است اویوفوبیا افزایش یابد. حذف عناصر اضافی اضطراب آور مانند کافئین، نوشیدنی های انرژی زا و هر محرک دیگر ممکن است مفید باشد.
 1. ترس خود را مشخص کنید. آیا این ترس از مرگ است؟ آیا کلاستروفوبیا است؟ محرک های مختلف به چیزهای مختلفی برای کمک به تسکین آنها نیاز دارند. اگر حقایقی در مورد ایمنی هوانوردی به شما احساس بهتری می‌دهد. قبل از سوار شدن به آن‌ها را بخوانید. اگر کلاستروفوبیا یک محرک است، با شرکت هواپیمایی خود در مورد سوار شدن زودهنگام یا گرفتن صندلی در راهرو صحبت کنید.
 2. ترس را رها کنید. بسیاری از افرادی که ترس از پرواز دارند نیز مشکلات کنترلی دارند. به این فکر کنید که کنترل وضعیت را به خلبان، یک متخصص آموزش دیده با هزاران ساعت زمان پرواز، واگذار کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بسیاری از افراد به طور روزانه با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند. بر اساس گزارش موسسه بهداشت روان، 40 میلیون بزرگسال آمریکایی با نوعی از اضطراب سروکار دارند.

اگر ترس شما شروع به تسخیر زندگی شما کرد به گونه ای که غیرقابل کنترل به نظر می رسد. مهم است که با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید. متخصصان می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چه چیزی باعث ترس از پرواز شما می‌شود و راه‌های موثری برای مدیریت آن بیابید.

چگونه ترس از پرواز و هواپیما خود را کنترل کنیم

گزینه های درمان

درمان ترس از پرواز معمولاً شامل دارو یا درمان است. پزشکان ممکن است داروهای ضد اضطراب را پیشنهاد کنند. به طور کلی دو نوع وجود دارد:

یکی را فقط زمانی مصرف می‌کنید که با محرک‌های استرس خود مواجه می‌شوید. و دیگری که به طور منظم مصرف می‌کنید. پزشکان همچنین ممکن است روان درمانی را پیشنهاد کنند، از جمله:

 • درمان از طریق مواجهه
 • هیپنوتیزم
 • مدل سازی
 • گفتار درمانی
 • تمرینات تمدد اعصاب و تنفس نیز ممکن است کمک کننده باشد.

 

کلام آخر:

اگرچه پرواز تنها راه سفر نیست، اما یکی از امن ترین و سریع ترین راه هاست. اگر می‌خواهید از ترس پرواز عبور کنید. گزینه‌های مختلفی برای کمک به مدیریت محرک‌ها و استرس‌های همراه با آن وجود دارد.

ترس از پرواز مجبور نیست توانایی شما برای دیدن جهان یا ملاقات با خانواده و دوستان را کاهش دهد. ابزارهای مختلف، مانند داروها و درمان، می توانند به شما در مدیریت احساسی که ممکن است غیرقابل کنترل به نظر می رسد کمک کنند.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید