چگونه تمرکز کردن را به کودکانمان آموزش دهیم.

2
1101
چگونه تمرکز کردن را به کودکانمان آموزش دهیم.
Portrait of cute happy preschool kid boy at home making homework. Little child painting with colorful pencils indoors.

تمرکز کردن مانند ماهیچه ای است که برای تقویت آن نیاز به ورزش منظم می باشد. برخی از بچه‌ها در این زمینه «قوی‌تر» به دنیا می‌آیند. اما همه بچه‌ها می‌توانند استراتژی‌هایی را یاد بگیرند و در تمرین‌هایی شرکت کنند که به بهبود توانایی تمرکز و حفظ توجهشان کمک می‌کند.

به هر حال، این مهارت بسیار مهمی است که بچه‌ها باید آن را کسب کنند. مدرسه نیاز دارد که دانش‌آموزان برای مدت طولانی تمرکز کنند. و با بزرگ‌تر شدن بچه‌ها بعد از مدرسه فعالیت‌های فوق‌درسی انجام می‌دهند. که نیاز به تمرکز حتی بیشتر دارد.

بیشتر کودکان می توانند بر روی فعالیت هایی که سرگرم کننده و ذاتا لذت بخش هستند تمرکز کنند. آنهایی هستند که خسته کننده تر، دشوارتر یا کمتر لذت بخش هستند که واقعا تمرکز آنها را به چالش می کشند. با این حال، این توانایی برای تمرکز و حفظ توجه بر روی انواع کارها بسیار مهم است.

زیرا به کودکان کمک می کند تا یاد بگیرند و پیشرفت کنند. که منجر به اعتماد به نفس و عزت نفس مثبت می شود.

تمرکز بسیار شبیه ذهن آگاهی است. مفهومی که اخیراً در روانشناسی و فرهنگ عامه مورد توجه قرار گرفته است.

ذهن آگاهی اساساً توانایی توجه به یک چیز در لحظه است و نشان داده شده است که مزایای بی شماری برای سلامت روان دارد. از افزایش شادی و مدیریت استرس گرفته تا بهبود عملکرد تحصیلی و آزمون. برای اینکه ذهن آگاهی کار کند، باید تمرکز کنید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که به کودکان شما کمک می کند تا تمرکز کردن را یاد بگیرند.

1. زمان معقولی را به کودک خود اختصاص دهید تا تمرکز روی یک کار خاص را تمرین کند.

کودکان خردسال (سن 4 تا 5 سال) معمولاً می توانند بین 5 تا 20 دقیقه، بسته به کار، تمرکز کنند. زمان کمتری برای کارهای جدید و چالش برانگیز، و زمان بیشتری با آن فعالیت های ذاتا لذت بخش است.

2.  یک کار را در یک زمان انجام دهید.

ما ممکن است توانایی انجام چند کار را در زندگی بزرگسالی خود داشته باشیم. اما تحقیقات واضح است: چندوظیفه بودن تمرکز را کاهش می دهد و عملکرد ما را کاهش می دهد.

در راستای مفهوم تمرکز حواس، در این لحظه یک کار را انجام دهید. برای بچه‌های خیلی کوچک، می‌توانید به سادگی الفبا را با هم بخوانید و به حروف نگاه کنید. برای بچه‌هایی که کمی بزرگ‌تر هستند، مثلاً کلاس چهارم، می‌توانید هر بار یک مسئله تقسیم که طولانی است  را با هم تکمیل کنید.

 

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

3.  زمان و مکان تکالیف را کنار بگذارید.

از آنجایی که چندوظیفه تمرکز را مختل می کند، کاهش حواس پرتی های اضافی مهم است. به عنوان مثال، تکالیف را در یک میز مشخص در یک اتاق ساکت با تلویزیون خاموش، تلفن در اتاق دیگر و لپ‌تاپ بسته انجام دهید. مگر اینکه برای تکمیل تکلیف نیاز باشد.

برنامه های نظارت والدین می توانند به طور خودکار دسترسی به اینترنت را پس از مقدار مشخصی استفاده قطع کنند. با بزرگتر شدن بچه ها، والدین می توانند به استفاده از نرم افزارهای خود نظارتی روی بیاورند تا نوجوانان بتوانند به طور مستقل زمان خود را مدیریت کنند. به این ترتیب بچه ها در اینستاگرام یا اسنپ چت در یک گرداب زمانی قرار نمی گیرند.

4. استراحت های برنامه ریزی شده را ایجاد کنید.

بچه‌ها باید بلند شوند، حرکت کنند. و پس از گذراندن مدتی تمرکز، کاری متفاوت انجام دهند. آن‌ها از وقت گذاشتن برای استراحت و شارژ، به‌ویژه در زمان تکالیف بعد از مدرسه  نیاز دارند.

بچه‌های کوچک‌تر می‌توانند یک میان وعده بخورند یا استراحت کنند، و نوجوانان می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و پست‌های دوستان خود را بررسی کنند یا با همسالان خود پیام ارسال کنند.

چگونه تمرکز کردن را به کودکانمان آموزش دهیم.

5.  تنفس شکمی را تمرین کنید.

تنفس ثابت و دیافراگمی ضربان قلب ما را کاهش می دهد و ذهن ما را پاک می کند تا بتوانیم تمرکز کردن را افزایش دهیم. این مهارت مهمی است که بچه ها در مواجهه با کارهای چالش برانگیز دارند.

که می تواند آنها را مضطرب کند و ضربان قلب آنها را افزایش دهد. اضطراب منجر به اجتناب می شود، برعکس تمرکز. بنابراین یافتن راه‌هایی برای نزدیک‌تر کردن وظایف مهم است و آرام کردن بدن یکی از این استراتژی‌ها است.

6.وظایف بزرگ را به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنید.

این یک استراتژی دیگر برای کمک به کودکان برای تمرکز کردن  این است که. اگر فرزند شما در حال یادگیری بستن بند کفش است، اولین هدف را برای تسلط بر گره اولیه قرار دهید. سپس به ساختن دو حلقه با نخ ها ادامه دهید تا زمانی که دقیقاً بداند چگونه این کار را انجام دهد و غیره.

یکی دیگر از استراتژی های “تقطی” برای ایجاد تمرکز می باشد. استفاده از یک تایمر برای کمک به بچه ها در سازماندهی خود است. به عنوان مثال، “اینجا یک کتاب در مورد اسب ها است. من این تایمر را برای 15 دقیقه تنظیم می‌کنم و از شما می‌خواهم تا جایی که می‌توانید حقایق زیادی درباره اسب‌ها بنویسید.

7.مشاهده اشیاء را در لحظه تمرین کنید.

حواس بچه‌ها می‌تواند توسط «محرک‌های درونی»، مانند احساسات فیزیکی یا خاطرات سرگرم‌کننده، پرت شوند. در حالی که تخیل کودک چیز شگفت انگیزی است.

ما همچنین می خواهیم که آنها بتوانند حواس پرتی را از بین ببرند و توانایی تمرکز را ایجاد کنند. می‌توانید آهنگ «من با چشم کوچکم جاسوسی می‌کنم…» را اجرا کنید و به نوبت اشیاء مختلف را در اتاق مشاهده کنید. با هم به اشعار یک آهنگ گوش دهید، یا چند ژست یوگا انجام دهید و به احساس آن در بدن توجه کنید.

 

منبع: www.pbs.org

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام دوست عزیز مطلب تون مفید و عالی بود ولی لطفا برای کودکان ۱۲ سال هم مطلب بذارید که چطور میتونیم تمرکز شون رو روی درس هاشون متوجه کنیم ؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید