چگونه کودکان قانع و شادی تربیت کنیم

0
1066
چگونه کودکان قانع و شادی تربیت کنیم

ایجاد فضای مناسب برای داشتن کودکان قانع و شادی کار دشواری نمی باشد. اما بسیاری از والدین تعجب می‌کنند که دقیقاً چگونه در دنیای امروزکودکان قانع و شادی تربیت می‌کنید؟

تربیت فرزندان شاد به معنای ایجاد لذت لحظه ای یا رضایت فوری آنها نیست. در واقع، کاملا برعکس است. بچه های شاد دارای مجموعه مهارت هایی هستند که به آنها اجازه می دهد از شادی طولانی مدت در زندگی لذت ببرند.

شما می توانید با اتخاذ عادات سالم و مادام العمر به فرزندان خود کمک کنید تا این مهارت ها را توسعه دهند.  ده روش در اینجا ذکر شده است تا بتوانید کودکان قانع و شادی را تربیت کنید.

چگونه کودکان قانع و شادی تربیت کنیم

بازی در فضای باز را برای کودکان ایجاد کنید

قدرت بازی در فضای باز را دست کم نگیرید. دویدن روی چمن، بالا رفتن از درختان، نشستن روی تاب و کندن خاک برای بچه ها خوب است.

مطالعات نشان می‌دهد که رایحه‌های مرتبط با طبیعت، مانند درختان کاج، علف‌های بریده و اسطوخودوس می‌توانند خلق و خوی کودک شما را تقویت کنند. بنابراین ممکن است کودکتان را تشویق کنید که در بیرون از خانه کتاب بخواند یا تکالیف خود را در ایوان انجام دهد تا به او شادی فوری بدهد. .

بازی در فضای باز همچنین می تواند مهارت های اجتماعی را در کودکان بهبود بخشد. یک مطالعه در سال 2017 که در مجله Science and Medicine in Sport منتشر شد، نشان داد که کودکانی که زمان خود را برای بازی در خارج از خانه افزایش می‌دهند، همدلی، مشارکت و خودکنترلی خود را افزایش می‌دهند.که مهارت‌های اجتماعی حیاتی هستند. کودکانی که مهارت های اجتماعی بهتری دارند احتمالاً از روابط سالم تری برخوردار خواهند بود. یک مطالعه نشان داد بچه‌هایی که مهارت‌های اجتماعی بهتری دارند. دو برابر بیشتر احتمال دارد به دانشگاه بروند و کمتر دچار سوء مصرف مواد، چاقی و خشونت شوند.

حتی زمانی که آب و هوا مناسب نیست، فرزندان خود را تشویق کنید که دوچرخه سواری کنند، با بچه های محله بازی کنند و در فضای باز بدوند.

محدود کردن زمان صفحه نمایش

محدود کردن زمان صفحه نمایش

ممکن است کودک شما اصرار داشته باشد  که ساعت ها با موبایل و بازی های کامپیوتری وقت بگذراند. اما زمان زیاد صفحه نمایش برای سلامت روانی کودک شما مضر است.

یک مطالعه در سال 2018 که در مجله Emotion منتشر شد، نشان داد که نوجوانانی که زمان کمتری را در دستگاه‌های دیجیتال خود و زمان بیشتری را در فعالیت‌های غیرصفحه‌ای مانند ورزش، تکالیف، خدمات مذهبی و سایر فعالیت‌های حضوری صرف می‌کنند، شادتر هستند.

برای بازی با کامپیوتر و موبایل بشدت سختگیری کنید و زمان های کوتاه تعیین کنید. اگر او تلفن هوشمند دارد، دسترسی او را زمانی که در حال انجام فعالیت های خانوادگی، سواری در ماشین یا زمانی که در خارج از خانه مشغول بازی است، محدود کنید.

چگونه کودکان قانع و شادی تربیت کنیم

قدردانی را تمرین کنید تا بتوانید کودکان قانع و شادی داشته باشید

گنجاندن قدردانی در زندگی روزمره می تواند به بچه ها کمک کند تا افراد شادتر و سالم تری شوند. اما، به خاطر داشته باشید که بین اجبار کردن “متشکرم” و معنای واقعی آن تفاوت زیادی وجود دارد.

مطالعه‌ای در سال 2012 در مورد قدردانی نشان داد که افراد سپاسگزار از روابط بهتری لذت می‌برند. و این می‌تواند کلیدی برای داشتن یک زندگی شادتر باشد.

یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به بچه‌ها برای قدردانی واقعی، الگوبرداری از قدردانی است. وقتی از شخص دیگری سپاسگزار هستید صمیمانه تشکر کنید. ابراز قدردانی از کارهایی که فرزندانتان انجام می دهند به آنها یاد می دهد که همین کار را انجام دهند.

صحبت کردن در مورد چیزهایی که برای آنها احساس قدردانی می کنید به یک عادت خانوادگی تبدیل کنید. سه چیز را که بابت آنها در میز شام سپاسگزار هستید شناسایی کنید یا در مورد چیزهایی که قبل از خواب به خاطر آنها سپاسگزار هستید صحبت کنید.

همچنین لازم نیست یادداشت های تشکر را برای هدایا ذخیره کنید. ممکن است فرزندتان را تشویق کنید که یک یادداشت تشکر برای معلمش بنویسد که در طول سال تحصیلی به او کمک کرده است یا ممکن است یادداشتی برای مربی ای بنویسید که به ویژه مهربان بود.

انتظارات بالا اما معقول داشته باشید

انتظارات بالا اما معقول داشته باشید

در حالی که صرف ساعت‌ها مطالعه برای امتحان یا تمرین یک آلت موسیقی جالب نیست، بچه‌هایی که برای انجام کارهای سخت تلاش می‌کنند. احتمالاً زندگی شادتری دارند.

انتظارات شما تأثیر زیادی بر تمایل فرزندتان برای به چالش کشیدن خود دارد. تا زمانی که انتظارات شما معقول باشد، فرزندان شما سخت کار خواهند کرد تا انتظارات شما را برآورده کنند. مطالعات نشان می دهد زمانی که والدین انتظارات تحصیلی بالایی از فرزندان خود دارند، کودکان در مدرسه بهتر عمل می کنند و آنها در کارهای سخت مدت بیشتری ادامه می دهند.

اما توجه به این نکته مهم است که نباید انتظار کمال داشته باشید.  با سخت گیری و کلاس های متعدد نمی توانید کودکان قانع و شادی داشته باشید.

انتظار اینکه فرزندتان بی نقص باشد، می تواند خطر ابتلا به مشکلات روانی را در فرزندتان افزایش دهد.اگر فرزند شما احساس کند که شما انتظارات سخت و شدید دارید، ممکن است از اهدافی که برای او تعیین کرده است دست بکشد.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

کنترل کردن را به کودکان آموزش دهید

خوردن یک کلوچه اضافی، کنار گذاشتن تکالیف برای سرگرمی با دوستان، و تماشای زیاد تلویزیون به جای انجام کارهای روزمره ممکن است به بچه ها لذت لحظه ای بدهد.

اما، در درازمدت، فقدان خودکنترلی بیش از آنکه کمک کند، آسیب می‌زند. مطالعه‌ای در سال 2014 که در مجله شخصیت منتشر شد، نشان داد که افرادی که خودکنترلی بهتری دارند، خلق و خوی خوب بیشتری را گزارش می‌کنند.

با این حال، جالب توجه است، محققان خاطرنشان کردند که افرادی که خودکنترلی بهتری دارند نیز مانند سایر افراد، خود را در موقعیت‌های وسوسه‌انگیز قرار نمی‌دهند.

آنها اساسا خود را طوری تنظیم می کنند که شاد باشند. آموزش انضباط شخصی به فرزندتان را از سنین پایین شروع کنید. در عین حال به او بیاموزید که خود را با وسوسه های زیاد احاطه نکند. چند راه برای کمک به او در انجام این کار می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • یک سبد برای گوشی های هوشمند در آشپزخانه بگذارید.به فرزندتان بگویید هنگام انجام تکالیف، گوشی هوشمند خود را در سبد بگذارد تا زمانی که قرار است کارهایش را انجام دهد وسوسه نشود در اینترنت گشت و گذار کند.
  • تمام وسایل الکترونیکی را قبل از خواب در یک قسمت مشترک از خانه قرار دهید.سپس، کودک شما وسوسه نمی‌شود که از تبلت یا تلفن خود وقتی در رختخواب است استفاده کند.
  • یخچال و کابینت را با انتخاب های غذایی سالم تهیه کنید. اگر غذاهای شیرین را در خانه نگهداری می کنید، دسترسی به آنها را دشوارتر کنید. با گذاشتن آنها در قفسه های بلند یا قرار دادن آنها در پشت انبار دور از دید.
وظایف را تعیین کنید

وظایف را تعیین کنید

فرزندان شما اکنون دوست ندارند میز را تمیز کنند یا اتاق نشیمن را گردگیری کنند. اما، تعیین تکالیف می تواند یک عامل کلیدی در کمک به آنها برای دستیابی به شادی طولانی مدت باشد.

یک مطالعه نشان داد که انجام کارهای خانه در سنین 3 و 4 سالگی بزرگترین پیش بینی کننده موفقیت طولانی مدت است. ممکن است کودکانی که کارهای خانه را انجام می دهند، احساس کنند که در حال حاضر شدن هستند و این به آنها کمک می کند تا با خانواده خود ارتباط بیشتری داشته باشند.

و این حس ارتباط ممکن است به آن‌ها کمک کند در زمان‌های سخت از نظر ذهنی قوی بمانند. کارهای روزمره همچنین می توانند به بچه ها درس های مختلف زندگی مانند مسئولیت پذیری و خدمات اجتماعی را بیاموزند. آنها همچنین ممکن است یاد بگیرند که می توانند با کارهای خسته کننده کنار بیایند یا حتی زمانی که احساس ناامیدی می کنند قادر به ادامه دادن هستند. چیدن تخت خواب‌ها و تمیز کردن آشپزخانه نیز می‌تواند به آنها احساس موفقیت بدهد و به آنها نشان دهد که با وجود اینکه جوان هستند، می‌توانند تفاوت ایجاد کنند.

کارهای معمولی را محول کنید و از فرزندانتان انتظار داشته باشید که آنها را انجام دهند. و به آن‌ها کمک می‌کنید مهارت‌های زندگی را بیاموزند که به آنها در بزرگسالی کمک می‌کند زندگی شادتری داشته باشند.

شام را با هم بخورید

وقتی بچه‌ها تمرین‌های ورزشی، بازی‌ها و سایر فعالیت‌های فوق برنامه دارند، گرفتن چیزی در حین حرکت و خوردن در زمان‌های مختلف می‌تواند وسوسه انگیز باشد.

اما اگر می‌خواهید بچه‌هایی شاد تربیت کنید، غذا خوردن به عنوان یک خانواده ممکن است یکی از بهترین کارهایی باشد که می‌توانید انجام دهید. یک مطالعه نشان داد که دفعات بیشتر وعده‌های غذایی خانوادگی به شدت با خلق و خوی مثبت در نوجوانان مرتبط است.

مطالعه دیگر نشان داد که نوجوانانی که با خانواده خود وعده‌های غذایی می‌خورند، دیدگاه‌های مثبت تری نسبت به آینده دارند. وعده های غذایی خانوادگی نیز ممکن است باعث سلامتی شود.

کودکانی که با والدین خود غذا می خورند کمتر دچار اضافه وزن یا اختلالات خوردن می شوند. نوجوانانی که با والدین خود شام می خورند نیز کمتر در معرض مشکلات سوء مصرف مواد یا مشکلات رفتاری قرار می گیرند. اگر نمی توانید هر شب برای یک وعده غذایی خانوادگی دور هم جمع شوید، نگران نباشید. اکثر مطالعات نشان داده اند که بچه ها از خوردن چند شب در هفته با والدین خود سود می برند.

زیاده روی در خرید و تفریح در برابر کودکتان نداشته باشید

یکی دیگر از راه های کودکان قانع و شادی داشتن این است که خودتان را در برابر خرید زیاد کنترل کنید.خریدن هدایای زیاد به فرزندتان در تعطیلات یا دادن هر چیزی که او می خواهد در واقع او را خوشحال نمی کند. در واقع، زیاده‌روی در کودکان ممکن است بر سلامت روانی آنها تأثیر بگذارد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که زیاده روی می کنند احتمالاً احساس نارضایتی مزمن را تجربه می کنند. آنها ممکن است برای تشخیص تفاوت بین خواسته ها و نیازها تلاش کنند و در نتیجه ممکن است فکر کنند خوشبختی از کالاهای مادی سرچشمه می گیرد.

بنابراین در برابر این تمایل که فرزندانتان هر آنچه را که می خواهند به دست آورید، مقاومت کنید. حتی اگر آنها ممکن است اصرار داشته باشند که داشتن جدیدترین گوشی هوشمند، لباس های با نام تجاری بیشتر و دوچرخه بهتر آنها را خوشحال می کند، تحقیقات خلاف این را نشان می دهد.

به آنها فرصتی برای کسب امتیاز بدهید. وقتی برای به دست آوردن چیزی باید سخت کار کنند، به جای اینکه همه چیز را در اختیارشان بگذارند، خیلی بیشتر از چیزها قدردانی می کنند. و بیشتر روی تجربیات تمرکز کنید تا خرید.

چگونه کودکان قانع و شادی تربیت کنیم

خانوادگی ورزش کنید

چه تصمیم داشته باشید که به عنوان یک خانواده با هم به پیاده روی شبانه بروید یا از اتاق نشیمن خود فیلم های تمرینی انجام دهید. ورزش می تواند همه اعضای خانواده را شادتر کند.

یک مطالعه در سال 2018 که در مجله مطالعات شادی منتشر شد نشان داد که نوع ورزش اهمیتی ندارد. اما ممکن است فکر کنید که نیازی به ورزش کردن با هم نیست – بالاخره فرزندتان احتمالاً در زمان استراحت یا از طریق فعالیت‌های ورزشی ورزش می‌کند.

اما، ورزش احتمالا شما را شادتر می کند و والدین شادتر تمایل دارند فرزندان شادتری داشته باشند. علاوه بر این، فعالیت بدنی با هم می تواند به شما کمک کند تا با هم پیوند برقرار کنید و خاطرات مثبتی را ایجاد کنید. که حتی اجزای بیشتری برای شادی هستند.

کمک به دیگران را به کودکنتان آموزش دهید

به افراد دیگر کمک کنید

بسیاری از مطالعات، نوع دوستی را با شادی مرتبط می دانند. در واقع، مهربانی با دیگران می تواند فرزندان شما را شادتر کند و شادی آنها را مهربان می کند.

این یک چرخه مثبت است که کودکان قانع و شادی تربیت کرد. مطالعه‌ای در سال 2010 که در مجله روان‌شناسی اجتماعی منتشر شد، شرکت‌کنندگان را به سه گروه تقسیم کرد. از یک گروه خواسته شد تا یک عمل محبت آمیز روزانه انجام دهند، به گروه دیگر گفته شد که کار جدیدی انجام دهند، و گروه سوم هیچ دستورالعملی دریافت نکردند.

محققان دریافتند که تنها پس از 10 روز، گروه هایی که اعمال محبت آمیز انجام می دادند و افرادی که کارهای جدید انجام می دادند، افزایش زیادی در شادی داشتند. راه های زیادی وجود دارد تا بتوانید کمک کردن به دیگران را به آنها آموزش دهید:

  • همه اعضای خانواده را به انجام یک عمل محبت آمیز در هر روز دعوت کنید و کارهایی را که در هنگام شام انجام داده اید در میان بگذارید.
  • سازمانی را برای کمک هر سال انتخاب کنید و هر هفته چند ساعت به عنوان یک خانواده داوطلب شوید.
  • هر هفته مقدار معینی از کمک هزینه فرزندتان را برای کمک به یک هدف خوب کنار بگذارید و اجازه دهید فرزندتان انتخاب کند که پولش را کجا می خواهداهدا کند.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که بچه ها نیازی ندارند همیشه شاد باشند. در واقع، آنها باید احساسات ناخوشایند را نیز تجربه کنند، مانند غم، خشم، ترس و ناامیدی.

نیازی نیست که وقتی بچه هایتان احساسات ناراحت کننده ای را تجربه می کنند، آنها را تشویق کنید یا کاری انجام دهید.

در عوض، آنها را از طریق آن راهنمایی کنید و به آنها کمک کنید راه هایی برای آرام کردن خود و کنار آمدن با احساسات خود بیابند.

اگر آنها در هر دقیقه از روز خوشحال نباشند، بازتابی از تربیت شما نیست. وظیفه شما این نیست که مسئول شادی فرزندانتان باشید. درعوض، این شما هستید که باید به فرزندانتان مهارت هایی بدهید که برای مدیریت احساساتشان به روشی سالم نیاز دارند.

در نهایت، بهترین کاری که می توانید برای داشتنکودکان قانع و شادی انجام دهید این است که محیطی دوست داشتنی به آنها بدهید. بچه‌هایی که می‌دانند دوستشان دارند و به آنها اهمیت می‌دهند، حتی زمانی که در زندگی با شرایط سختی روبرو می‌شوند، بیشتر موفق می‌شوند.

منبع: verywellfamily

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید