10 چای گیاهی سالم که باید امتحان کنید

0
740
10 چای گیاهی سالم که باید امتحان کنید

10 چای گیاهی سالم که باید امتحان کنید : دمنوش های گیاهی قرن هاست که وجود داشته است. با این حال، علی رغم نامشان، چای های گیاهی اصلاً چای واقعی نیستند.

چای های واقعی، از جمله چای سبز، چای سیاه و چای اولانگ. از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس دم می شوند. از سوی دیگر، دمنوش های گیاهی از میوه های خشک، گل ها، ادویه ها یا گیاهان تهیه می شوند. این بدان معنی است که دمنوش های گیاهی می توانند طیف گسترده ای از طعم ها و طعم ها را داشته باشند و جایگزینی وسوسه انگیز برای نوشیدنی های شیرین یا آب شوند.

برخی از دمنوش های گیاهی علاوه بر خوشمزه بودن، دارای خواص سلامتی نیز هستند. در واقع، دمنوش های گیاهی صدها سال است که به عنوان درمان طبیعی برای انواع بیماری ها استفاده می شود. جالب اینجاست که علم مدرن شروع به یافتن شواهدی برای حمایت از برخی از کاربردهای سنتی چای های گیاهی و همچنین برخی موارد جدید کرده است. در اینجا لیستی از 10 دمنوش گیاهی سالم وجود دارد که می خواهید امتحان کنید.

10 چای گیاهی سالم که باید امتحان کنید

1.چای بابونه

چای بابونه بیشتر به دلیل اثرات آرام بخش آن شناخته شده است. و اغلب به عنوان خواب آور استفاده می شود. دو مطالعه اثرات چای یا عصاره بابونه را بر مشکلات خواب در انسان بررسی کرده اند.

در یک مطالعه روی 80 زن پس از زایمان که مشکلات خواب را تجربه کردند. نوشیدن چای بابونه به مدت دو هفته منجر به بهبود کیفیت خواب و کاهش علائم افسردگی شد. مطالعه دیگری بر روی 34 بیمار مبتلا به بی خوابی نشان داد. که پس از مصرف دو بار در روز عصاره بابونه، بهبودهای جزئی در بیدار شدن در طول شب، زمان به خواب رفتن و عملکرد روزانه انجام شد.

علاوه بر این، بابونه ممکن است فقط به عنوان یک کمک خواب مفید نباشد. همچنین اعتقاد بر این است که دارای اثرات ضد باکتری، ضد التهابی و محافظت از کبد است. مطالعات روی موش‌ها شواهد اولیه‌ای را نشان می‌دهد که بابونه ممکن است به مبارزه با اسهال و زخم معده کمک کند.

یک مطالعه همچنین نشان داد که چای بابونه علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می دهد. در حالی که مطالعه دیگری در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شاهد بهبود سطح گلوکز، انسولین و چربی خون بود. در حالی که تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات مورد نیاز است، شواهد اولیه نشان می دهد که چای بابونه ممکن است طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه دهد.

چای نعناع فلفلی

2. چای نعناع فلفلی

یکی دیگر از چای گیاهی سالم،چای نعناع می باشد که یکی از پرمصرف ترین دمنوش های گیاهی در جهان است. در حالی که بیشتر برای حمایت از سلامت دستگاه گوارش استفاده می شود. خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی نیز دارد.

بیشتر این اثرات در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین نمی توان دانست که آیا ممکن است به مزایای سلامتی منجر شود یا خیر. با این حال، چندین مطالعه اثرات مفید نعناع را بر دستگاه گوارش تأیید کرده اند. چندین مطالعه نشان داده‌اند که آماده‌سازی روغن نعناع، که اغلب شامل گیاهان دیگری نیز می‌شود. می‌تواند به تسکین سوء هاضمه، حالت تهوع و درد معده کمک کند.

شواهد همچنین نشان می دهد که روغن نعناع فلفلی در آرام کردن اسپاسم در روده، مری و روده بزرگ موثر است. در نهایت، مطالعات بارها نشان داده اند که روغن نعناع فلفلی در تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر موثر است. بنابراین، هنگامی که ناراحتی گوارشی را تجربه می کنید، چه به دلیل گرفتگی عضلات، حالت تهوع یا سوء هاضمه، چای نعناع یک درمان طبیعی عالی برای امتحان است.

3. چای زنجبیل

چای زنجبیل یک نوشیدنی تند و خوش طعم و چای گیاهی سالم است. که مشتی از آنتی اکسیدان های سالم و ضد بیماری است. همچنین به مبارزه با التهاب کمک می کند و سیستم ایمنی را تحریک می کند. اما به عنوان یک درمان موثر برای تهوع شناخته شده است.

مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که زنجبیل در تسکین حالت تهوع، به ویژه در اوایل بارداری موثر است. اگرچه ممکن است حالت تهوع ناشی از درمان های سرطان و بیماری حرکت را نیز تسکین دهد. همچنین شواهد نشان می دهد که زنجبیل ممکن است به پیشگیری از زخم معده و تسکین سوء هاضمه یا یبوست کمک کند. زنجبیل همچنین ممکن است به تسکین دیسمنوره یا درد پریود کمک کند.

تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که کپسول‌های زنجبیل درد مرتبط با قاعدگی را کاهش می‌دهند. در واقع، دو مطالعه نشان دادند که زنجبیل به اندازه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن در تسکین درد پریود مؤثر است. در نهایت، برخی از مطالعات نشان می دهد که زنجبیل ممکن است فواید سلامتی برای افراد مبتلا به دیابت داشته باشد، اگرچه شواهد ثابت نبوده است. این مطالعات نشان داده است که مکمل های زنجبیل به کنترل قند خون و سطح چربی خون کمک می کند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

چای هیبیسکوس

4. چای هیبیسکوس

یکی دیگر از چای گیاهی سالم ، چای هیبیسکوس می باشد. چای هیبیسکوس از گل های رنگارنگ گیاه هیبیسکوس تهیه می شود.رنگ صورتی متمایل به قرمز و طعمی با طراوت و ترش دارد.

می توان آن را گرم یا سرد میل کرد. چای هیبیسکوس علاوه بر رنگ تند و طعم بی نظیرش، خواص مفیدی نیز دارد. به عنوان مثال، چای هیبیسکوس دارای خواص ضد ویروسی است و مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند. که عصاره آن در برابر سویه های آنفولانزای پرندگان بسیار موثر است.

تعدادی از مطالعات اثرات چای هیبیسکوس را بر سطوح بالای چربی خون بررسی کرده اند. چند مطالعه نشان داده‌اند که آن را مؤثر می‌دانند. اگرچه یک مطالعه مروری بزرگ نشان داد که تأثیر قابل‌توجهی بر سطح چربی خون ندارد.

با این وجود، ثابت شده است که چای هیبیسکوس تأثیر مثبتی بر فشار خون بالا دارد. در واقع، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که چای هیبیسکوس فشار خون بالا را کاهش می دهد. اگرچه اکثر مطالعات با کیفیت بالا نبودند. علاوه بر این، مطالعه دیگری نشان داد که مصرف عصاره چای هیبیسکوس به مدت شش هفته به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو را در بازیکنان مرد فوتبال کاهش می دهد.

اگر هیدروکلروتیازید، یک داروی ادرارآور مصرف می کنید. حتما از نوشیدن چای هیبیسکوس خودداری کنید، زیرا ممکن است این دو با یکدیگر تداخل داشته باشند. چای هیبیسکوس همچنین ممکن است اثرات آسپرین را کوتاه کند. بنابراین بهتر است آنها را با فاصله 3 تا 4 ساعت مصرف کنید.

5. چای اکیناسه (سرخارگل)

5.چای اکیناسه (سرخارگل)

چای اکیناسه یک داروی بسیار محبوب است که گفته می شود از سرماخوردگی جلوگیری کرده و آن را کوتاه می کند. شواهد نشان داده است که اکیناسه ممکن است به تقویت سیستم ایمنی کمک کند. که می تواند به بدن در مبارزه با ویروس ها یا عفونت ها کمک کند.

شدت علائم آن را کاهش دهد یا حتی از آن جلوگیری کند. با این حال، نتایج متناقض هستند و اکثر مطالعات به خوبی طراحی نشده اند.

این امر تشخیص نتایج مثبت ناشی از اکیناسه یا شانس تصادفی را دشوار می کند. بنابراین، نمی توان به طور قطعی گفت که مصرف اکیناسه به سرماخوردگی کمک می کند. حداقل، این نوشیدنی گیاهی گرم ممکن است به تسکین گلودرد یا رفع گرفتگی بینی شما کمک کند اگر احساس سرماخوردگی دارید.

6. چای رویبوس

رویبوس یک چای گیاهی است که از آفریقای جنوبی می آید. از برگ های رویبوس یا بوته قرمز تهیه می شود. آفریقای جنوبی از لحاظ تاریخی از آن برای مقاصد دارویی استفاده می کرده است. اما تحقیقات علمی بسیار کمی در مورد این موضوع وجود دارد.

تاکنون، مطالعات نشان نداده اند که برای آلرژی و سنگ کلیه موثر است. با این حال، یک مطالعه نشان داده است که چای رویبوس ممکن است برای سلامت استخوان مفید باشد.

یک مطالعه در لوله آزمایش نشان می دهد که چای رویبوس، همراه با چای سبز و سیاه، ممکن است سلول های درگیر در رشد و تراکم استخوان را تحریک کند. همین مطالعه نشان داد که چای ها همچنین نشانگرهای التهاب و سمیت سلولی را کاهش می دهند.

شواهد اولیه نشان می دهد که چای رویبوس ممکن است به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند. یک مطالعه نشان داد که چای رویبوس آنزیمی را که باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود، مهار می‌کند.

همچنین، مطالعه دیگری نشان داد که نوشیدن روزانه شش فنجان چای رویبوس به مدت شش هفته، سطح کلسترول و چربی «بد» LDL خون را کاهش می‌دهد. در حالی که کلسترول «خوب» HDL را افزایش می‌دهد. تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات و کشف هر گونه فواید بیشتر مورد نیاز است. با این حال، شواهد اولیه امیدوار کننده است.

7. چای مریم گلی

چای مریم گلی به دلیل خواص دارویی آن به خوبی شناخته شده است و تحقیقات علمی برای حمایت از چندین مورد از مزایای سلامتی آن، به ویژه برای سلامت مغز، آغاز شده است.

تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی، حیوانی و انسانی نشان داده اند که مریم گلی برای عملکرد شناختی مفید است و همچنین به طور بالقوه در برابر اثرات پلاک های دخیل در بیماری آلزایمر موثر است. در واقع، دو مطالعه روی قطره های مریم گلی خوراکی یا روغن مریم گلی بهبودهایی را در عملکرد شناختی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نشان دادند. اگرچه مطالعات دارای محدودیت هایی بودند.

علاوه بر این، به نظر می رسد که مریم گلی فواید شناختی را برای بزرگسالان سالم نیز فراهم می کند. تعدادی از مطالعات بهبودی در خلق و خو، عملکرد ذهنی و حافظه در بزرگسالان سالم پس از مصرف یکی از چندین نوع مختلف عصاره مریم گلی نشان دادند.

علاوه بر این، یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که چای مریم گلی سطح چربی خون را بهبود می‌بخشد. در حالی که مطالعه دیگری روی موش‌ها نشان داد که چای مریم گلی از ابتلا به سرطان روده بزرگ محافظت می‌کند. به نظر می رسد چای مریم گلی چای گیاهی سالم که می تواند یک انتخاب سالم باشد و فوایدی برای سلامت شناختی و به طور بالقوه سلامت قلب و روده دارد.

برای دانستن بیشتر در مورد این اثرات به مطالعات بیشتری نیاز است.

8. چای بادرنجبویه

چای بادرنجبویه طعمی سبک و لیمویی دارد و به نظر می‌رسد که خواص سلامتی دارد. در یک مطالعه کوچک روی 28 نفر که به مدت شش هفته چای جو یا چای بادرنجبویه نوشیده بودند، گروه چای بادرنجبویه خاصیت ارتجاعی عروق را بهبود بخشید.

شواهد اولیه همچنین حاکی از آن است که بادرنجبویه ممکن است سطوح بالای چربی خون را بهبود بخشد. دو مطالعه شامل 20 شرکت کننده اثرات دوزهای مختلف عصاره بادرنجبویه را ارزیابی کردند.

آنها بهبودهایی در آرامش و حافظه پیدا کردند. مطالعه کوچک دیگری نشان داد که عصاره بادرنجبویه به کاهش استرس و بهبود مهارت های پردازش ریاضی کمک می کند. در نهایت، یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که چای بادرنجبویه تعداد تپش قلب و اضطراب را کاهش می دهد.

9.چای رز هیپ یا همان چای ترش

چای رز هیپ از میوه گیاه رز تهیه می شود. سرشار از ویتامین C و ترکیبات گیاهی مفید است. این ترکیبات گیاهی، علاوه بر چربی‌های خاصی که در گل رز یافت می‌شوند، دارای خواص ضد التهابی هستند.

چندین مطالعه به توانایی پودر گل رز در کاهش التهاب در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت پرداخته اند. بسیاری از این مطالعات آن را در کاهش التهاب و علائم مرتبط با آن، از جمله درد، موثر دانستند. گل رز همچنین ممکن است برای مدیریت وزن مفید باشد، زیرا یک مطالعه 12 هفته ای روی 32 فرد دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف عصاره گل رز منجر به کاهش BMI و چربی شکم می شود.

اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی گل رز همچنین ممکن است به مبارزه با پیری پوست کمک کند. یک مطالعه اولیه نشان داد که مصرف پودر گل رز به مدت هشت هفته باعث کاهش عمق چین و چروک دور چشم و بهبود رطوبت و خاصیت ارتجاعی پوست صورت می شود. این خواص ممکن است به مزایای سلامتی دیگری نیز منجر شود، اگرچه مطالعات بیشتری برای تایید این اثرات و بررسی هر گونه اثرات جدید مورد نیاز است.

10 چای گیاهی سالم که باید امتحان کنید

10.چای گل ساعتی

از برگ ها، ساقه ها و گل های گیاه گل ساعتی برای تهیه چای گل ساعتی استفاده می شود. چای گل ساعتی به طور سنتی برای تسکین اضطراب و بهبود خواب استفاده می شود و مطالعات برای حمایت از این موارد آغاز شده است. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که نوشیدن چای گل ساعتی به مدت یک هفته به طور قابل توجهی نمرات کیفیت خواب را بهبود می بخشد. علاوه بر این، دو مطالعه انسانی نشان دادند که گل شور در کاهش اضطراب موثر است.

در واقع، یکی از این مطالعات نشان داد که گل ساعتی به اندازه یک داروی تسکین دهنده اضطراب موثر است. با این حال، مطالعه دیگری نشان داد که گل ساعتی به تسکین علائم روانی ترک مواد افیونی مانند اضطراب، تحریک پذیری و بی قراری کمک می کند.

زمانی که علاوه بر کلونیدین، دارویی که معمولاً برای درمان سم زدایی مواد مخدر استفاده می شود، مصرف شود. به نظر می رسد چای گل ساعتی انتخاب خوبی برای تسکین اضطراب و تقویت آرامش باشد.

کلام آخر:

دمنوش های گیاهی طعم های متنوعی دارند و به طور طبیعی بدون قند و کالری هستند. بسیاری از چای های گیاهی نیز اثرات ارتقاء دهنده سلامتی دارند و علم مدرن شروع به تأیید برخی از کاربردهای سنتی آنها کرده است. چه عاشق چای هستید و چه تازه کار، از امتحان کردن این 10 دمنوش گیاهی نترسید.

منبع: healthline

 

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید