حیوانات در حال انقراض را بهتر بشناسیم

0
1048
حیوانات در حال انقراض را بهتر بشناسیم

در این مقاله با حیوانات در حال انقراض بیشتر آشنا خواهید شد.در گوشه و کنار دنیا حیوانات زیادی وجود دارند که به دلیل دخالت های انسانی و تخریب شرایط زیستی در خطر انقراض قرار دارند.

جالب است بدانید که خزندگان، دوزیستان و گیاهان بیش از سایر گونه ها در خطر انقراض و نابودی قرار دارند. اما آنچنان که باید و شاید به آن ها توجه نمی شود. چرا؟ ظاهرا چون به اندازه کافی بامزه و دوست داشتنی نیستند.

در این مطلب می خواهیم حیوانات در حال انقراض را به شما معرفی کنیم که ظاهری بسیار دوست داشتنی و زیبا دارند. وقتی این حیوانات را می بینیم آرزو می کنیم ای کاش می شد جلوی انقراض و نابودی آن ها را گرفت و آن ها را باز هم در دنیا دید. خودتان این حیوانات را ببینید تا متوجه بشوید که زیبایی و بامزه بودن ظاهری چقدر در قضاوت ما تاثیر دارد. با الی گشت همراه باشید.

حیوانات در حال انقراض را بهتر بشناسیم

پاندای غولپیکر

همه یک پاندا را دوست دارند… آنها ممکن است بدجنس ترین حیوانی باشند که بشر تا به حال به مرز انقراض کشیده است.

از حیوانات عروسکی گرفته تا اهانت‌های CGI آموزش دیده در هنرهای رزمی، به نظر نمی‌رسد از حیوانات دو رنگ سیر شویم.

این حیوان در حال انقراض در چین است. که جمعیت باقیمانده کمتر از 2500 نفر  است. از اواخر دهه 1980 حفاظت های سخت گیرانه تری از زیستگاه ها ایجاد کرده است و شکار غیرقانونی به طور کلی متوقف شده است. اگرچه وضعیت آنها هنوز نا خوشایند است. آنها از بامبو تغذیه می کنند و چرخه زندگی خود را حفظ می کنند.

آنها با شکار شدن و از گرسنگی تلف می شوند.

حیوانات در حال انقراض را بهتر بشناسیم

ببر

عواملی مانند کشاورزی در جنگل ها و قطع کردن درختان و تجاوز انسان ها به محدوده زندگی حیوانات در حال انقراض عامل اصلی از بین رفتن این موجودات است.

زیستگاه موجوداتی مانند ببر و گربه سانان به شدت کاهش یافته است. که به محدوده وسیعی نیاز دارند که قادر به حمایت از گیاهخواران بزرگ است که بخش عمده ای از رژیم غذایی آنها را تشکیل می دهند.

تصور می شود که شکار غیرقانونی – برای غنائم و اعضای بدن که در “پزشکی” آسیایی استفاده می شود. بزرگترین تهدید برای ببرها است.

احتمالا کمتر از 4000 در طبیعت باقی مانده است. در سال 2014، چین صراحتاً مصرف گونه‌های در خطر انقراض از جمله ببرها را غیرقانونی اعلام کرد، که استخوان‌ها، آلت تناسلی و سایر اندام‌های آنها به‌طور خرافاتی اعتقاد بر این است که قدرت درمانی جادویی دارند.

پرنده جرثقیل سیاه (Grus americana)

پرنده جرثقیل سیاه (Grus americana)

در سال 1938، اولین سالی که یک بررسی جمعیتی انجام شد، تنها 29 پرنده جرثقیل در طبیعت باقی ماندند.

سه سال بعد، تنها 16 نفر باقی مانده بودند. شکار و کاهش زیستگاه تالاب آنها جمعیت را تخریب کرده بود و تلاش های هماهنگ برای نجات پرندگان باقی مانده تا اواخر دهه 1960 انجام نشد.

امروزه بیش از 400 پرنده وجود دارد که تا حد زیادی به لطف برنامه های اصلاحی نوآورانه است. اگرچه طرحی که شامل انتقال تخم‌های جرثقیل به لانه‌های جرثقیل‌های شنی مرتبط برای پرورش بود، در نهایت شکست خورد. پرورش در اسارت و معرفی مجدد دو جمعیت وحشی را در فلوریدا ایجاد کرد که به یکی از آنها مهاجرت به ویسکانسین آموزش داده شده است. هیچکدام خودپایدار نیست. تنها جمعیت خودپایدار بین آلبرتا، کانادا، و تگزاس، ایالات متحده مهاجرت می کنند.

وال آبی

وال آبی

کمتر از 25000 نهنگ آبی، بزرگترین حیوانات روی کره زمین وجود دارد.

نهنگ های آبی که شامل چندین زیرگونه هستند، در تمام اقیانوس های جهان به جز قطب شمال یافت می شوند.

تصور می شود که جمعیت فعلی با شکار نهنگ در قرن بیستم تا 90 درصد کاهش یافته است. حیوانات در حال انقراض با شکار کردن آنها انقراض را تسریع می کند.

شکار تجاری این گونه در نهایت در سال 1966 ممنوع شد. سرویس ملی ماهیگیری دریایی ایالات متحده در سال 1998 یک طرح بازیابی را ارائه کرد. این برنامه نگهداری پایگاه داده عکس از نمونه های فردی و جمع آوری داده های ژنتیکی و مهاجرتی را به منظور درک بهتر تصریح کرد. گونه ای که در خطر برخورد کشتی و گرفتار شدن در تورهای ماهیگیری باقی می ماند.

فیل آسیایی

فیل آسیایی

بهترین حدس IUCN در مورد جمعیت فعلی فیل های آسیایی که در 13 کشور زندگی می کنند، حدود 40000 تا 50000 است.

این عدد ممکن است بسیار کمتر باشد. برخی از مناطقی که در آن پوسته‌های چوب‌دار زندگی می‌کنند به دلیل زمین یا نوسانات سیاسی غیرقابل دسترس هستند. بیش از 50 درصد از جمعیت در هند متمرکز است.

جمعیت رو به رشد انسانی در آنجا – و سایر نقاط آسیا – درگیری برای فضا و منابع ایجاد می کند. و در حالی که عاج فیل های آسیایی بسیار کوچکتر از همتایان آفریقایی خود هستند، گونه های آسیایی هنوز به خاطر عاج، گوشت و پوست خود شکار می شوند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

حیوانات در حال انقراض را بهتر بشناسیم

سمور دریایی

کت ضد آب مجلل که سمورهای دریایی را از آب های سردی که در آن زندگی می کنند عایق می کند تقریباً منجر به انقراض آن شد.

این گونه که هدف تجارت تجاری خز بود، تقریباً از بین رفت و تا سال 1911 تنها 2000 از 300000 تخمینی باقی مانده بود.

در آن سال، یک ممنوعیت بین المللی برای شکار تجاری وضع شد.

اگرچه این ممنوعیت، همراه با اقدامات مدیریتی و حفاظتی که در پی قانون حفاظت از پستانداران دریایی در سال 1972 انجام شد، به جمعیت کمک کرد تا شاید یک سوم تعداد قبلی خود را بهبود بخشند، اما آنها به شدت در برابر پدیده های طبیعی مانند شکار نهنگ های قاتل و به شدت آسیب پذیر هستند. عوامل انسانی مانند نشت نفت عامل اصلی انقراض این حیوان است.

پلنگ برفی

پلنگ برفی

یکی دیگر از حیوانات در حال انقراض پلنگ برفی است. اگرچه پلنگ نامیده می شود  و مطمئناً شبیه یک نسخه یخ زده  از پلنگ می باشد که بیشتر در مناطق استوایی زندگی می کند.

پلنگ برفی در واقع نزدیکتر به ببر است، حداقل در تجزیه و تحلیل ژنتیکی.

احتمالاً کمتر از 6500 مورد در طبیعت باقی مانده است، اگرچه به دلیل مناطق کوهستانی دور از دسترس که توسط گونه ها ترجیح داده می شود و طبیعت دست نیافتنی آن، به سختی می توان به داده ها دست یافت.

بیشترین جمعیت در چین و مغولستان و در هند و قرقیزستان نیز جمعیت قابل توجهی است. طعمه طبیعی آنها شامل گوسفند آبی و بز است، اما در برخی مناطق، به شدت به حیوانات اهلی وابسته است. کشاورزانی که به حیوانات وابسته هستند به پلنگ های شلیک می کنند. شکار غیرقانونی همچنان تهدیدی بزرگ برای این گونه است، همانطور که شکار بی رویه گونه های طعمه طبیعی آن نیز وجود دارد.

حیوانات در حال انقراض را بهتر بشناسیم

گوریل

بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، یا دو گونه گوریل وجود دارد، گوریل شرقی (Gorilla beringei) و غربی (گوریل گوریل)، یا سه زیرگونه، گوریل های دشت شرقی، دشت غربی و گوریل های کوهستانی.

صرف نظر از اینکه از چه کسی بپرسید، همه گوریل ها در معرض خطر هستند. احتمالا تنها حدود 220000 در طبیعت باقی مانده است.

تولید مثل در گوریل ها صورت می گیرد اما در بهترین حالت فقط هر چهار سال یک بار ماده ها به دنیا می آیند. حذف حتی چند نفر از یک گروه گوریل می تواند به طور فاجعه باری بر توانایی آن برای حفظ خود تأثیر بگذارد.

شیطان تاسمانی

شیطان تاسمانی

بین سال‌های 1996 تا 2008، جمعیت شیاطین تاسمانی به دلیل سرطان مسری که به نام بیماری تومور صورت شیطان شناخته می‌شود، حدود 60 درصد کاهش یافت.

این حیوان بیشتر در استرالیا زیست می کند. ممکن است تنها 10000 از این حیوان باقی مانده باشد.در حال حاضر تلاش های بسیار می شود تا واکسن این گونه مریضی تولید شود تا از انقراض این حیوان جلوگیری کرد.

حیوانات در حال انقراض را بهتر بشناسیم

اورانگوتان

اورانگوتان در زبان مالزیایی به معنای «شخص جنگل» است.اگرچه از نظر مورفولوژیکی آنها ممکن است بیشتر شبیه ماپت های ذوب شده باشند تا مردم، توانایی های شناختی پیچیده آنها در واقع بسیار انسانی است.

مانند گوریل ها و شامپانزه ها، آنها به استفاده از ابزار معروف هستند.

تا حد زیادی به دلیل قطع درختان و صید برای تجارت حیوانات خانگی عجیب و غریب در حال انقراض هستند. اورانگوتان ها  محدود به جزایر آسیای جنوب شرقی بورنئو و سوماترا  هستند.

در هر مطالعه سال 2004 تعداد آنها کمتر از 60000 بود.

برخلاف دیگر میمون‌های بزرگ، آنها معمولاً منفرد هستند یا در گروه‌های کمتر از سه نفر زندگی می‌کنند که ردیابی و مطالعه آنها را دشوار می‌کند.

منبع: britannica

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید