در دوران بارداری چه چیزهایی نباید بخورید

0
898
در دوران بارداری چه چیزهایی نباید بخورید

هنگامی که در دوران بارداری هستید، به احتمال زیاد، می خواهید رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا نوع مواد مغذی و تغذیه مورد نیاز برای حفظ سلامت خود و جنین در حال رشد خود را تامین کنید.

یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری باید شامل غذاهای غنی از مواد مغذی، از جمله گوشت بدون چربی و مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد. البته، ویتامین روزانه دوران بارداری شما به شما کمک می‌کند تا مواد خوب مورد نیاز خود را نیز دریافت کنید.

اما در حالی که در حال انتخاب غذاهای مغذی تری هستید. برخی غذاها و نوشیدنی ها نیز وجود دارند که باید از آنها دوری کنید.

این به این دلیل است که آنها می توانند به طور بالقوه برای شما یا جنین شما مضر باشند. عمدتاً به دلیل خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا یا سطوح بالای جیوه. چه اولین بارداری شما باشد و چه  بارداری دوم یا سوم باشد.

پزشک متخصص زنان و زایمان، ادوارد چین، توصیه هایی را در مورد غذاها و نوشیدنی هایی که باید در دوران بارداری اجتناب کنید، به اشتراک می گذارد. از سوشی گرفته تا سطوح ایمن کافئین، ما شما را تحت پوشش قرار می دهیم.

غذاها و نوشیدنی هایی که باید در دوران بارداری اجتناب کنید کاهش وزن در دوران بارداری نباید مورد توجه قرار گیرد. دکتر چین می گوید: «بارداری زمان کاهش وزن نیست. با این حال، زمانی که باردار هستید، مهم است که در مورد غذاهایی که برای داشتن یک بارداری سالم انتخاب می کنید، فکر کنید. دکتر چین کمک می کند تا توضیح دهد که چه غذاهایی نباید در رژیم بارداری شما باشد و چرا.

1.ماهی های خاص

بسیاری از انواع ماهی ها واقعا برای شما مفید هستند و برخی از آنها به ویژه برای افرادی که باردار هستند مفید هستند. مسئله این است که واقعاً ماهی های زیادی در دریا وجود دارد (البته در دریاچه ها و رودخانه ها نیز ذکر نشده است).

و هنگام بارداری باید از مصرف برخی از آنها اجتناب کرد. این فهرست مفید از آژانس حفاظت از محیط زیست و سازمان غذا و دارو می تواند به شما در مرتب سازی آن کمک کند.

پزشکان همچنین توصیه می‌کنند برای درک خطرات احتمالی، بدانید ماهی‌هایی که می‌خورید از کجا منبع می‌شوند. دکتر چین می گوید: «انتخاب ماهی مناسب برای خوردن در دوران بارداری می تواند کمی پیچیده باشد. “متغیرهای زیادی در انواع ماهی ها، نحوه تهیه و نحوه تهیه آنها وجود دارد.

اگر مطمئن نیستید که چه ماهی بخورید و از کدام ماهی اجتناب کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا درک بهتری داشته باشید که چند وقت یکبار غذای دریایی خاصی را بخورید یا اینکه آیا خوردن آن اصلاً ایمن است یا خیر.

برخی از ماهی ها می توانند منبع غنی از پروتئین و چربی باشند که مواد مغذی بسیار خوبی برای شما و جنین شما فراهم می کند. ماهی خوب برای افرادی که باردار هستند شامل گزینه هایی مانند:

 • گربه ماهی.
 • صدف ها.
 • خرچنگ ها.
 • سوف.
 • ماهی سالمون.
 • گوش ماهی.
 • تیلاپیا.
 • ماهی سفید

در مورد ماهی هایی که در دوران بارداری باید از آنها اجتناب کرد و آنها را محدود کرد، دکتر چین به شکستن دستورالعمل ها کمک می کند.

 اجتناب از: ماهی های پر جیوه

هنگامی که باردار هستید، باید از ماهی هایی با سطوح بالای جیوه اجتناب کنید.

قرار گرفتن در معرض جیوه بیش از حد برای انسان سمی است و می تواند باعث آسیب مغزی یا تاخیر در رشد کودک شما شود.

خلاص شدن از شر جیوه برای بدن شما سخت است و می تواند در طول زمان در سیستم شما جمع شود. با توجه به دستورالعمل های ACOG، بهتر است از ماهی های زیر که دارای سطوح بالایی از جیوه هستند اجتناب کنید:

 • ماهی تن
 • شاه ماهی خال مخالی.
 • مارلیننارنجی خشن.
 • کاشی ماهی (خلیج مکزیک).
 • کوسه.
 • اره ماهی.
اجتناب از: ماهی خام و نیم پز

هنگامی که باردار هستید، باید از تمام ماهی های خام خودداری کنید، به این معنی که فعلاً سوشی و ساشیمی را کنار بگذارید. ماهی خام خطر بیشتری برای داشتن باکتری، ویروس و انگل خاص دارد.

در حالی که این موجودات کوچک ممکن است قبل از بارداری شما را تحت تأثیر قرار نداده باشند.یا خیلی روی شما تأثیر گذاشته باشند. اما در دوران بارداری می توانند برای شما و جنین خطرناک باشند. به همین دلیل، ماهی‌ها یا صدف‌هایی که سرخ شده یا نیم پز هستند نیز برای افرادی که باردار هستند ممنوع است.

محدودیت: برخی از انواع دیگر ماهی

علاوه بر ماهی‌هایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید، دستورالعمل‌های ACOG توصیه می‌کنند که هر کسی که باردار یا شیر می‌دهد باید برخی از انواع ماهی‌ها را محدود کند.

دستورالعمل های آنها توصیه می کند که بیش از یک وعده در هفته (به عبارت دیگر، بیش از 6 اونس) از انواع خاصی از ماهی ها نخورید، مانند:

 • ماهی تن آلباکور (سفید).
 • هامور.
 • نوعی ماهی پهن بزرگ.
 • ماهی ماهی.اسنپر.
در دوران بارداری چه چیزهایی نباید بخورید

2.گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس

دکتر چین می گوید بهتر است از مصرف برخی گوشت ها در دوران بارداری اجتناب شود. این به این دلیل است که آنها خطر بیشتری برای باکتری خطرناک لیستریا دارند. افرادی که باردار هستند باید از مصرف این گوشت ها که در معرض خطر ابتلا به لیستریا هستند اجتناب کنند، از جمله:

 • گوشت های سرد یا گوشت اغذیه فروشی.
 • سوسیس تخمیر شده یا خشک.
 • پاته یا گوشت در یخچال از یک اغذیه فروشی، پیشخوان گوشت یا بخش یخچالی یک فروشگاه مواد غذایی پخش می شود.
 • نسخه های کنسرو شده یا ثابت در قفسه مناسب هستند، اما مطمئن شوید که آنها را بعد از باز کردن در یخچال نگهداری کنید
 • گوشت یا مرغ کمیاب یا نیم پز.

 

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

پنیر نرم

3.پنیر نرم

پنیرهای نرم به احتمال زیاد غیر پاستوریزه هستند. پاستوریزه کردن فرآیندی است که طی آن برخی از مواد غذایی با حرارت به منظور از بین بردن برخی از باکتری های رایج مورد استفاده قرار می گیرند. مصرف محصولات غیر پاستوریزه در دوران بارداری می تواند شما را در معرض خطر بیشتری از لیستریا قرار دهد.

 پنیرهای غیر پاستوریزه که باید از آن اجتناب کنید عبارتند از:
 • بری
 • فتا
 • فرسکو یا پانلا.

برخی از مارک های این پنیرها ممکن است در برخی موارد پاستوریزه شوند. برای اطمینان، برچسب را بررسی کنید. اگر بگوید محصول “با شیر پاستوریزه ساخته شده است” بی خطر است. اگر نه، دوری کنید.

در دوران بارداری چه چیزهایی نباید بخورید

4. آب میوه های غیر پاستوریزه

مانند پنیرهای نرم، برخی از آب میوه ها و سیب ها ممکن است پاستوریزه نشده باشند و در دوران بارداری باید از مصرف آنها خودداری کنید.

این نوشیدنی ها بیشتر در برخی از فروشگاه های مواد غذایی سالم و بازارهای کشاورزان یافت می شوند.برچسب های بر روی بطری های آبمیوه را با دقت مطالعه کنید. نکاتی که ممکن است پاستوریزه نشده باشند عبارتند از کلماتی مانند “طبیعی” یا “تازه فشرده”. وقتی شک دارید، آن را امتحان نکنید.

تخم مرغ خام یا عسلی

5. تخم مرغ خام یا عسلی

به طور کلی، به دلیل قرار گرفتن در معرض احتمالی با سالمونلا، بهتر است از خوردن غذاهای حاوی تخم مرغ خام خودداری کنید.

محققان می گویند که شما در دوران بارداری در معرض افزایش خطر ابتلا به سالمونلا نیستید، اما اثرات آن می تواند در دوران بارداری شما بدتر باشد. مانند سایر بیماری های منتقله از طریق غذا، سالمونلا می تواند باعث تب و علائم گوارشی شود و در موارد نادر می تواند منجر به سپسیس داخل رحمی شود.

یک عفونت جدی که می تواند منجر به مشکلات مغزی و ریوی جنین شود. هنگامی که باردار هستید، مهم است که از غذاهای تهیه شده با تخم مرغ خام دوری کنید. این می تواند شامل برخی از غذاهای رایج مانند:

 

 • سس مایونز خانگی.
 •  سس هلندز و برنیز.
 •  خمیر کیک نپخته و خمیر کوکی.

(علاوه بر تخم مرغ خام، آرد نپخته می تواند حاوی E. coli و سالمونلا باشد)

علاوه بر این، برخی از غذاهای دسر شگفت انگیز می توانند حاوی تخم مرغ خام باشند، از جمله بستنی، آیسینگ، موس و تیرامیسو. بهتر است قبل از مصرف، برچسب تغذیه را بررسی کنید.

6.مواد غذایی با مقادیر زیاد نمک

در غذاهایی که می خوریم مقدار زیادی نمک دریافت می کنیم.نمک باعث می شود بدن شما آب را در خود نگه دارد، بنابراین دکتر چین توصیه می کند که به افرادی که باردار هستند. غذاهای شور مصرف کنند.

دکتر چین خاطرنشان می کند: نمک زیاد می تواند باعث افزایش فشار خون شود و خطر ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش دهد. یک عارضه بارداری که با فشار خون بالا و تورم به دلیل احتباس مایع مشخص می شود. پره اکلامپسی می تواند منجر به زایمان زودرس و عوارض سلامتی مانند وزن کم هنگام تولد و مشکلات تنفسی شود.

الکل

7.الکل

این یکی نباید تعجب آور باشد. نوشیدن الکل بر رشد جنین تأثیر می گذارد و پیامدهای مادام العمر از جمله مشکلات رفتاری، جسمی و یادگیری دارد.

دکتر چین هشدار می دهد: “شما می خواهید در دوران بارداری از مصرف آبجو، شراب و مشروبات الکلی سفت خودداری کنید.” “هیچ سطح ایمن مصرف وجود ندارد.” نوشیدن الکل در دوران بارداری می تواند منجر به سندرم جنین الکل (FAS) شود. FAS یک بیماری شدید است که قابل درمان نیست.

همچنین می تواند منجر به نقایص مادرزادی شود که بر قلب، چشم ها، استخوان ها، گوش ها و کلیه های کودک شما تأثیر می گذارد.

8.مقادیر زیاد کافئین

بله، هنوز هم می توانید قهوه صبحگاهی روزانه خود را بنوشید، اما ممکن است لازم باشد در دوران بارداری، مصرف کافئین را کاهش دهید.

محققان می گویند کافئین ممکن است باعث انقباض رگ های خونی در رحم شود که باعث کاهش خون رسانی به جنین و مهار رشد جنین می شود. میزان کافئین یک نوشیدنی بسته به نحوه تهیه آن می تواند بسیار متفاوت باشد. دکتر چین می گوید: «در طول بارداری، باید مصرف کافئین خود را به بیش از 200 میلی گرم (میلی گرم) در روز محدود کنید.

برای مرجع، یک فنجان قهوه استاندارد حاوی حدود 100 میلی گرم کافئین است. بنابراین، بهتر است زمانی که باردار هستید، بیش از دو فنجان قهوه در روز مصرف نکنید. به خاطر داشته باشید که چای سیاه، بابونه و سبز نیز حاوی مقداری کافئین هستند. مشابه قهوه، اینها را می توان در حد اعتدال مصرف کرد، اگرچه میزان کافئین بسته به میزان مصرف چای و نحوه تهیه آن متفاوت است.

چرا در دوران بارداری نباید غذاهای خاصی بخورید؟

افرادی که باردار هستند ممکن است عوارض عمده ای از بیماری های ناشی از غذا مانند لیستریوز که توسط باکتری لیستریا ایجاد می شود، داشته باشند.

در افرادی که سالم هستند و باردار نیستند، لیستریا ممکن است علائم مسمومیت غذایی ناخوشایند، اما قابل کنترل، مانند:

 • اسهال
 • تب.
 • سردرد.
 • استفراغ.

دکتر چین می گوید: «زمانی که باردار هستید، لیستریا می تواند علائم مشابه آنفولانزا ایجاد کند، یا ممکن است اصلاً علائمی در شما ایجاد نکند. اما می تواند به شدت بر رشد جنین در حال رشد شما تأثیر بگذارد. ابتلا به لیستریا در دوران بارداری با مشکلات جدی مانند:

 • زایمان زودرس
 • سقط جنین.
 • مرگ جنین.

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) می گوید که برای انتقال لیستریا به جنین خود حتی نیازی به احساس علائم ندارید.

علاوه بر خطر ابتلا به لیستریوز، دکتر چین به ما یادآوری می کند که افرادی که باردار هستند در معرض خطر بیشتری برای عوارض ناشی از سایر منابع غذایی نیز هستند. به عنوان مثال، جیوه می تواند باعث آسیب مغزی و تاخیر در رشد در نوزادان شود.

رژیم غذایی پر نمک می تواند فشار خون شما را بالا ببرد. و کافئین بیش از حد می تواند رشد جنین را مهار کند. اگر سؤالی در مورد غذاهایی دارید که در دوران بارداری باید بخورید و از کدام غذاها اجتناب کنید، دریغ نکنید که از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید. آنها می توانند به شما در مورد چگونگی حفظ سلامتی و تشویق رشد سالم جنین به شما توصیه کنند.

منبع: health.clevelandclinic

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید