شاید در این روز‌ها کلمه‌ی اسپویل (Spoil) یا عبارت خطر اسپویل شدن (Alert Spoil)  را بارها و بارها در پست‌های اینستاگرامی که مربوط به فیلم‌های معروف و بزرگ می‌باشد ،شنیده باشید و تا حدودی حدس زده‌اید که معنی این کلمه چیست .

کلمه‌ی اسپویل (Spoil) در لغت معنای مختلفی دارد اما در مباحثی مانند فیلم و بازی بیشتر یک اصطلاح است تا اینکه یک کلمه باشد. کلمه‌ی اسپویل (Spoil) در اصطلاح به معنی افشا سازی و لو دادن می‌باشد . شاید بسیار در پست‌های اینستاگرام عبارت خطر اسپویل شدن، به چشمتان خورده باشد.

مقاله ای دیگر از زرگیل

در واقع این یک اخطار به شما می‌باشد، که اگر این ویدئو رو ببینید، داستان فیلم لو خواهد رفت. البته spoil کردن از کودکی همواره با ما بوده است . داستانی که از سر ذوق و هیجان پیشاپیش ماجرای فیلم را هنگامی که در حال مشاهده آن بوده‌ایم تعریف می‌کردند و لذت و هیجان دیدن فیلم را از بین می‌بردند.

لو دادن فیلم

معنی و مفهوم کامل اسپویل

همانطور که در بالا هم توضیح داده شد اسپویل (Spoil) در لغت به معنای از بین بردن است اما رایج ترین معنی آن لو دادن داستان می باشد .

جالب اینکه کلمه اسپویل در زبان فارسی در میان مردم و منتقدان بسیار به کار می رود . مثلا هنگام خواندن نقد یک فیلم احتمال دارد در وسط متن به عبارت خطر اسپویل شدن بربخورید . این به آن معناست که با خواندن آن قسمت از متن کل داستان یا قسمتی از آن لو می رود .

اگر شما نیز یک موضوع در مورد فیلم ، بازی ، داستان یا هر چیز دیگری را برای کسی تعریف کنید و او آن را نداند آن موضوع را اسپویل کرده اید .

نحوه خاموش کردن اسپویلرها در توییتر و فیس‌بوک

احساس نکنید مجبور هستید خود را از رسانه‌های اجتماعی جدا کنید تا از این ماشه اسلحه (خطر اسپویلرها) دور شوید. خوشبختانه، دو سایت با بیشترین اسپویلر (توییتر و فیس‌بوک) تنظیماتی برای کمک به کاربران بدشانس جهت اجتناب از این قاتلان فریبنده تعبیه کرده‌اند.

اگر بدانید چگونه آن‌ها را پیدا کنید و از آن‌ها بهره‌برداری کنید، می‌توانید قبل از اینکه حساب کاربری خود را از بین ببرید، اسپویلرهای مزاحم را حذف کنید.

توییتر

توییتر اولین بار در سال ۲۰۱۶ گزینه “فیلتر کلمه کلیدی” را ارائه داد که به شما اجازه می‌دهد همه چیز را از کلمات و هشتگ ها گرفته تا کاربران خاص مسدود کنید.

برای دسترسی به لیستی از کلمات خاموش، به بخش اعلان‌های خود در تنظیمات بروید و روی نماد چرخ دنده (در تلفن همراه) یا گزینه «تنظیمات» (در سرویس وب) در بالای صفحه ضربه بزنید. گام‌های بعدی بسته به اینکه آیا شما در تلفن همراه یا دسکتاپ هستید کمی متفاوت است.

در تلفن همراه، گزینه “خاموش” را در تنظیمات پیدا خواهید کرد. در اینجا می‌توانید بین کلمات و حساب‌های خاموش حرکت کنید. کلمات خاموش همان چیزهایی هستند که علاقه دارید نبینید. هنگامی‌که این گزینه را انتخاب می‌کنید، می‌توانید ببینید که کدام کلمه را قبلاً خاموش کرده‌اید و سپس چه چیزهایی را اضافه می‌کنید.

فیس‌بوک

فیس‌بوک کمی پیچیده‌تر است، زیرا هنوز گزینۀ خاصی برای خنثی کردن کلمات خاص که برای عموم کاربران در دسترس باشد وجود ندارد. سال گذشته فیس‌بوک یک ویژگی به نام “به خواب رفتن کلیدواژه“ را آزمایش کرد، اما به گفته یک سخنگوی فیس‌بوک، این ویژگی از آن زمان به بعد حذف شده است.

بنابراین شما باید خلاق باشید. باید بدانید که کدام صفحه به طور خاص به‌ احتمال‌ زیاد خرابکاری می‌کند. شما می‌توانید آن صفحات را ۳۰ روز خاموش کنید. کاربران چه؟ با روشی مشابه آن‌ها را ساکت کنید فقط به یکی از پست‌هایشان بروید(نه صفحات و پروفایل‌های آن‌ها، بلکه یک پست خاص) سپس گزینه‌های “چرت زدن را پیدا کنید.

منبع:www.imdb.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید