چرا خندیدن برای شما خوب است

0
921
چرا خندیدن برای شما خوب است

بدون شوخی، خندیدن و خنده می تواند استرس را از بین ببرد، روابط شما را تقویت کند و حتی به بدن شما کمک کند. همه ما این افراد را در زندگی خود داریم.

آنهایی که بی وقفه می خندند. کسانی که با خط پانچ وارد می شوند در حالی که حتی شوخی را ندیده اید. مطمئنا، بودن در اطراف آن‌ها سرگرم‌کننده است. اما به نظر می‌رسد که می‌توانند از مزایای سلامتی جدی با آن تک‌لاینرها بهره ببرند. و شما می توانید در این اقدام نیز شرکت کنید.

اما گریس توورک، روانشناس سلامت، روانشناس، که برای کمک به درک مزایای سلامتی یک مورد خندیدن با او صحبت کردیم.

چرا خندیدن برای شما خوب است

چرا خنده مهم است

دکتر توورک می‌گوید که بسیاری از ما زندگی خود را در حاشیه زندگی می‌کنیم و نه به شیوه‌ای سرگرم‌کننده. دکتر توورک می‌گوید: «ادبیات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها این روزها کم و بیش در پاسخ «جنگ یا گریز» زندگی می‌کنند.

از نظر تکاملی، این چیزی نیست که ما برای انجام آن ساخته شده ایم. مبارزه یا فرار پاسخ استرس طبیعی ما است که به ما امکان می دهد از یک ببر دندان شمشیر فرار کنیم. قرار است کوتاه مدت باشد.

اما استرسی که بسیاری از ما روزانه با آن زندگی می کنیم. به طور مداوم این واکنش را تحریک می کند.این ذهنیت جنگ یا گریز کار سیستم عصبی سمپاتیک شماست. وظیفه آن این است که در یک موقعیت خطرناک وارد شود و شما را روان کند تا شما را ایمن نگه دارد.

تنفس شما کم عمق می شود، قلب شما تپش می زند و مردمک های شما گشاد می شوند. محققان می گویند که فعال شدن طولانی مدت سیستم استرس شما پیامدهای جدی برای سلامتی دارد. مانند افزایش خطر ابتلا به چاقی، بیماری قلبی، سرطان و انواع بیماری های دیگر.

در طرف مقابل این معادله، سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما قرار دارد، جایی که “حالت سرد” شما از آنجا می آید. به آن پاسخ «استراحت و هضم» یا «تغذیه و پرورش» نیز می‌گویند. هنگامی که شما بر روی ارتعاشات سیستم عصبی پاراسمپاتیک زندگی می کنید، بدن شما چرخش خود را کند می کند.

ضربان قلب شما کاهش می یابد و راحت تر نفس می کشید. سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما زمانی شروع به کار می کند. که بدن شما بداند در خطر نیستید و می تواند با خیال راحت گارد خود را پایین بیاورد. چیزهایی مانند تنفس عمیق، ورزش ملایم و، بله، خنده، می توانند اعصاب شما را آرام کنند و به پاسخ جنگ یا گریز شما استراحتی بسیار ضروری بدهند.

فواید خندیدن

برای سلامتی دکتر Tworek می گوید فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک از طریق خنده می تواند برای کل بدن شما مفید باشد. (به ما اعتماد کنید، خطوط خنده ارزشش را دارند

1. کاهش استرس

به اشتراک گذاشتن اوقات خوش و خنده با دوستان یا خانواده (یا حتی به تنهایی، تماشای یک فیلم خنده دار یا فیلم های مسخره گربه یا هر چیزی که استخوان خنده دار شما را قلقلک می دهد) سطح استرس شما را کاهش می دهد.

دکتر توورک می‌گوید: «خندیدن خوب باعث می‌شود که احساس آرامش بیشتری داشته باشید، زیرا سیستم عصبی شما را خلع سلاح می‌کند». «اگر به لحظه‌ای فکر می‌کنید که در زندگی شوخ طبعی پیدا می‌کنید، ممکن است چیزی جز آن شادی واقعی که احساس می‌کردید مهم نباشد.» آیا همه ما گاهی اوقات به آن نیاز نداریم؟

2. پیوندهای اجتماعی را تقویت کنید

این یکی از مهمترین ویژگی هایی است که مردم هنگام صحبت در مورد یک شریک بالقوه به آن اشاره می کنند.حس شوخ طبعی و دلیلی برای آن وجود دارد.

انسان ها موجودات اجتماعی هستند و به اشتراک گذاشتن اوقات خوش یکی از راه های ما برای یافتن جامعه است. دکتر تورک می گوید: «طنز و خنده به طور طبیعی بین ما پیوند ایجاد می کند. “بگو که با شخص جدیدی ملاقات می کنی.

اگر بتوانید یک شوخی بیندازید و آنها را بخندانید، مثل این است که «باشه، ما همدیگر را می‌فهمیم» و احساس می‌کنید که می‌توانید خود واقعی‌تر با آنها باشید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

اکسیژن بدن خود را افزایش دهید

3. اکسیژن بدن خود را افزایش دهید

وقتی می خندید انبوهی از اکسیژن اضافه می‌کنید که ضربان قلب شما را کاهش می‌دهد و سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما را تحریک می‌کند.

دکتر توورک توضیح می‌دهد: «وقتی این همه اکسیژن را به اندام‌هایمان می‌رسانیم. ضربان قلبمان کاهش می‌یابد، مه مغزی می‌تواند از بین برود.» «این برعکس پاسخ استرس است. افزایش اکسیژن می تواند به شما کمک کند واضح تر فکر کنید و فقط به بدن اجازه دهید رها شود.

4. سلامت قلب

تحقیقات اولیه نشان می دهد که خنده می تواند هورمون های استرس را کاهش دهد، التهاب شریان ها را کاهش دهد و HDL، کلسترول “خوب” را افزایش دهد. در اینجا سه ​​راه وجود دارد که خنده می تواند قلب سالم تری به شما بدهد:

  • افزایش جریان خون.
  • هورمون های استرس کمتر، که باعث انقباض رگ های خونی ما می شود.
  • خطر حمله قلبی خود را کاهش دهید.
آیا می توانید بیش از حد بخندید؟

در زندگی خود خنده بیشتری داشته باشید

مطمئناً، یک مورد خوب از قهقهه می‌تواند خلق و خوی شما را تقویت کند. اما برای به دست آوردن اثرات کامل خنده، بیشتر به منظور کاهش خلق و خوی کلی شما است تا افزودن «خنده» به فهرست کارهایتان.

به خنده به عنوان یک سبک زندگی فکر کنید تا یک نسخه. دکتر توورک پیشنهاد می‌کند که حتی صرف یک لحظه فکر کردن در مورد چیزهایی که شما را شاد می‌کند. می‌تواند مکان خوبی برای شروع باشد.

به چیزی فکر کنید که به طور معمول باعث لبخند یا خنده شما می شود و برای چند دقیقه به طور هدفمند با آن فکر درگیر شوید. تصور یک سناریوی شاد می تواند به آرامش ذهن و بدن شما کمک کند و برای تأثیر کامل تر، زمانی را برای انجام کارهایی که شما را خوشحال می کند نیز اختصاص دهید.

دکتر Tworek توضیح می‌دهد: «ما آن را «فعال‌سازی رفتاری» می‌نامیم. این به معنای برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی چیزهایی برای خود است که معمولاً از آن لذت می‌برید. “گاهی اوقات، وقتی استرس داریم، ممکن است احساس کنیم زمانی برای لذت نداریم.

ما شادی خود را در انتهای لیست قرار می دهیم. اما انجام کارهایی است که ما از آن لذت می بریم که استرس را بیشتر از تکمیل لیست طولانی کارهایی که احساس می کنیم باید انجام دهیم کاهش می دهد. عاداتی مانند خودمراقبتی منظم، ورزش و مدیتیشن می‌توانند اثرات مشابهی بر سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما داشته باشند و زمینه را طوری فراهم کنند که وقتی اتفاق خنده‌داری می‌افتد، حالتی خنده‌دار داشته باشید.

چرا خندیدن برای شما خوب است

آیا می توانید بیش از حد بخندید؟

خندیدن به یک شوخی یا خندیدن با دیدن یک سگ در لباس خنده دار یک چیز است. دکتر توورک هشدار می دهد که کنار گذاشتن مداوم احساسات دیگر و استفاده از شوخ طبعی به عنوان نقاب دیگری است.

دکتر توورک خاطرنشان می کند: «طنز می تواند در کنار آمدن با موقعیت های دشوار یا گذراندن دوران سخت بسیار مفید باشد. اما، از سوی دیگر، اگر متوجه می‌شوید که شوخی‌ها پیش‌فرض شماست و همیشه به‌جای پردازش احساسات خود به طنز روی می‌آورید. مهم است که در مورد آن فکر کنید.

به همین ترتیب، خندیدن به هزینه دیگران و خنده های تحقیرآمیز خود، حال و هوای خنکی را برای شما به ارمغان نمی آورد، پس بهتر است کمدی خود را در حال افزایش و بالا نگه دارید. خنده واقعاً می تواند بهترین دارو باشد، و گنجاندن آرامش بیشتر در زندگی شما می تواند به سیستم عصبی شما استراحت دهد. و دفعه بعد که احساس استرس کردید، به خانه آینه بروید. واقعا جای خوبی برای انعکاس است.

منبع: health.clevelandclinic

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید