چرا گریه کردن در بعضی از افراد بسیار راحت است

0
1073
چرا گریه کردن در بعضی از افراد بسیار راحت است

برخی از ماها در ساده ترین موقعیت ها اشک هایمان سرازیر می شود. در حالی که بسیار از انسان ها گریه کردن برایشان بسیار سخت است. حال شاید این سوال ایجاد شود. که چرا من به این راحتی گریه می کنم؟

ملیسا گراتی، روانشناس سلامت بالینی دارای مجوز در شیکاگو، روانشناس PsyD می گوید که معمولاً مقدار درست یا غلطی برای گریه کردن وجود ندارد.و در واقع، ریختن مقداری اشک می‌تواند چیز خوبی باشد: وقتی گریه می‌کنید، بدنتان هورمون‌های حس خوب ترشح می‌کند که در واقع به شما کمک می‌کنند احساس بهتری داشته باشید.

توضیح می دهد: “گریه می تواند بسیار درمانی باشد. برخی افراد پس از یک گریه خوب می گویند که بهتر می توانند با یک موضوع برخورد کنند و سپس به جلو حرکت کنند.” به عبارت دیگر؟

معمولاً هیچ مشکلی وجود ندارد که یک گریه کننده حرفه ای باشید. علاوه بر این، تعدادی از عوامل مختلف می توانند بر فرکانس شروع گریه کردن تأثیر بگذارند.در اینجا چند عاملی که در شروع گریه کردن تاثیر دارد را بررسی خواهیم کرد.

.

چرا گریه کردن در بعضی از افراد بسیار راحت است

1.شخصیت

به نظر می رسد برخی از تیپ های شخصیتی بیشتر از دیگران مستعد گریه کردن هستند. شاید تعجب آور نباشد که افرادی که بسیار همدل هستند (معروف به افراد بسیار حساس) بیشتر گریه می کنند.

مطالعه ژوئیه 2016 در Emotion Review نشان داد کسانی که تمایل به روان رنجوری دارند – که اغلب مضطرب یا پر از شک به خود هستند – به احتمال زیاد گریه کنندگان بزرگتری نیز هستند..

گریه کردن

2. تجربیات گذشته و حال

محیط کودکی شما می تواند تأثیر زیادی بر تعداد دفعات گریه شما داشته باشد.برای مثال، بزرگ شدن در خانواده ای که در آن گریه کردن یا صحبت کردن در مورد احساسات شما ممنوع بود، ممکن است در بزرگسالی شما را مستعد اشک های آسان کند.

Geraghty می‌گوید: «احساسات شما ممکن است بیشتر به صورت اشک درآیند، زیرا ممکن است واژگانی برای ابراز ناراحتی یا ناامیدی نداشته باشید. گریه های مکرر یا غیرمنتظره نیز می تواند اتفاق بیفتد اگر احساس کنید که بار عاطفی زیادی را از موقعیت های گذشته حمل می کنید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

پیشینه فرهنگی

3. پیشینه فرهنگی

برخی از فرهنگ ها آزادی بیان بیشتری را نسبت به سایرین تشویق می کنند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مردم کشورهای ثروتمندتر بیشتر گریه می‌کنند، زیرا فرهنگشان با آن سازگار است.

از سوی دیگر، طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا (APA)، کسانی که در کشورهای فقیرتر زندگی می کنند،  به راحتی اشک هایشان جاری نمی شود. زیرا نشان دادن احساسات در فرهنگ آنها براحتی قابل قبول نبوده است.

4. جنسیت

بر اساس مطالعه Emotion Review در سال 2016، زنان دو تا چهار برابر بیشتر از مردان گریه می کنند.

گراتی می‌گوید: از نظر اجتماعی گریه کردن برای زنان مقبول‌تر است، بنابراین احساس نمی‌کنند که نیازی به پنهان کردن احساسات خود ندارند. برخی از کارشناسان معتقدند زنان ممکن است بیشتر گریه کنند زیرا احتمال بیشتری دارد که آسیب بین فردی یا احساس افسردگی را تجربه کنند.

هورمون ها نیز نقش دارند. به نظر می رسد هورمون مردانه تستوسترون گریه را مهار می کند، در حالی که سطوح بالاتر هورمون پرولاکتین، که در زنان یافت می شود، تمایل دارد که آب را روشن کند، طبق APA. Geraghty خاطرنشان می کند که تغییرات هورمونی قابل توجهی است که با مواردی مانند PMS یا بارداری همراه است.

مثلاً اگر تا به حال چند روز قبل از پریودتان در صف سوپرمارکت ایستاده اید، می دانید که چقدر می تواند واقعی باشد.

سطح استرس

5. سطح استرس

برخی از افراد با کوچکترین مشکلی که به طور غیرمعمول استرس دارند یا خسته می شوند، عصبانی می شوند.

دیگران شروع به گریه کردن برای چیزهایی می کنند که معمولاً چیز مهمی نیستند، مانند افتادن تصادفی یک لیوان یا بشقاب یا فهمیدن اینکه فراموش کرده اید فیلتر قهوه بخرید.

Geraghty می گوید: «آنچه اتفاق می افتد این است که خط پایه شما تغییر می کند. “اگر استرس دارید، وقتی هر اتفاقی می افتد، حتی اگر جزئی باشد، می تواند احساسات شما را قوی تر، سریع تر و سخت تر کند.”

چگونه در صورت نیاز گریه را متوقف کنیم

چگونه گریه کردن را متوقف کنیم؟

گریه می تواند پاسخی سالم به طیف وسیعی از موقعیت ها باشد. اما می‌تواند مفید باشد وقتی که ترجیح می‌دهید در حال گریه کردن (مثلاً در محل کار، یا زمانی که عصبانی هستید و در وسط مشاجره با همسرتان هستید) اشک‌هایتان را از بین ببرید.

وقتی احساس کردید که شروع به خفگی کرده اید، به جای آنچه در درون سرتان می گذرد، روی اتفاقات اطرافتان تمرکز کنید. Geraghty توصیه می‌کند: «به اطراف نگاه کنید و به پنج چیزی که می‌توانید بشنوید، چهار چیزی که می‌توانید ببینید، سه چیزی که می‌توانید لمس کنید، دو چیزی که می‌توانید بو کنید و یک چیزی که می‌توانید بچشید فکر کنید.

او می افزاید، اگر در یک مراسم تشییع جنازه سخنرانی احساسی می کنید یا صحبت می کنید، آماده سازی از قبل نیز می تواند کمک کننده باشد. آنچه را که قرار است با صدای بلند جلوی آینه بگویید تمرین کنید تا از نظر ذهنی آماده صحبت در مورد موضوع باشید. وقتی زمان صحبت فرا می رسد، نفس های آهسته و عمیق بکشید.

چه زمانی به دنبال کمک باشیم

هیچ اشکالی ندارد که یک گریه کننده حرفه ای باشد.گراگیتی می‌گوید، اما اگر اشک‌های شما با احساس افسردگی گره خورده است یا اگر گریه در روز شما اختلال ایجاد می‌کند، باید با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید.گراکتی توصیه می کند: زمانی که گریه با تغییرات شخصیتی همراه است، باید توسط پزشک ارزیابی شود.

منبع: livestrong

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید