10 نکته برای جلوگیری از نشخوار فکری

0
1202
10 نکته برای جلوگیری از نشخوار فکری
vector illustration

نشخوار فکری چیست؟

آیا تا به حال سر شما با یک فکر یا رشته ای از افکار پر شده است که مدام تکرار می شوند … و تکرار می شوند … و تکرار می شود.

فرآیند اندیشیدن مداوم به افکار مشابه، که تمایل به غم  یا تاریکی دارند، نشخوار فکری نامیده می شود. عادت به نشخوار فکری می تواند برای سلامت روان شما خطرناک باشد.

زیرا می تواند افسردگی را طولانی یا تشدید کند و همچنین توانایی شما در تفکر و پردازش احساسات را مختل کند.

همچنین ممکن است باعث شود شما احساس انزوا کنید و در واقع می تواند افراد را از خود دور کنید.

چه چیزی باعث نشخوار می شود؟

افراد به دلایل مختلف نشخوار فکری می کنند. با توجه به انجمن روانشناسی آمریکا، برخی از دلایل رایج برای نشخوار فکری عبارتند از: باور کنید که با نشخوار فکری، بینشی نسبت به زندگی یا مشکل خود به دست خواهید آورد داشتن سابقه ضربه روحی یا جسمی مواجهه با استرس‌های مداومی که نمی‌توان آنها را کنترل کرد.

نشخوار فکری در افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی خاصی هستند نیز رایج است، که شامل کمال گرایی، روان رنجوری و تمرکز بیش از حد بر روابط خود با دیگران است.

ممکن است تمایل داشته باشید که روابط خود با دیگران را بیش از حد ارزش گذاری کنید. به طوری که برای حفظ روابط خود فداکاری های شخصی بزرگی انجام دهید، حتی اگر آنها برای شما مفید نباشند.

حواس خود را از فکرهای منفی پرت کنید

10 نکته برای جلوگیری از نشخوار فکری

1- حواس خود را پرت کنید.

وقتی متوجه شدید که شروع به نشخوار فکری کرده اید، پیدا کردن یک عامل حواس پرتی می تواند چرخه فکر شما را بشکند.

به اطراف خود نگاه کنید، سریعاً کار دیگری را برای انجام دادن انتخاب کنید و دوباره به آن فکر نکنید. در نظر گرفتن تماس با یکی از دوستان یا اعضای خانواده انجام کارهای خانه شما تماشای یک فیلم کشیدن یک تصویر کتاب خواندن قدم زدن در اطراف محله شما بسیار کمک کننده است.

2- برای از بین بردن آن فکر برنامه ریزی کنید.

به جای تکرار مکرر همان فکر منفی، آن فکر را در نظر بگیرید و برای رفع آن برنامه ریزی کنید. در ذهن خود، هر گامی را که برای حل مشکل باید بردارید، ترسیم کنید یا آن را روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید.

تا آنجا که ممکن است دقیق باشید و همچنین با انتظارات خود واقع بین باشید. انجام این کار نشخوار فکری شما را مختل می کند. همچنین به شما کمک می کند تا یک بار برای همیشه یک فکر منفی را از سر خود بیرون کنید.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

برنامه ای در ذهن خود ترسیم کنید

3- برنامه ای در ذهن خود ترسیم کنید.

هنگامی که یک برنامه برای رسیدگی به افکار نشخوار کننده خود ترسیم کردید، یک قدم کوچک برای رسیدگی به این موضوع بردارید.

به برنامه ای که برای حل مشکلی که در مورد آن وسواس داشتید، مراجعه کنید. با هر قدم به آرامی و تدریجی به جلو حرکت کنید تا زمانی که ذهنتان راحت شود.

4- افکار خود را زیر سوال ببرید.

ما اغلب زمانی که فکر می‌کنیم اشتباه بزرگی مرتکب شده‌ایم یا زمانی که اتفاق دردناکی برای ما رخ داده است، نشخوار فکری می‌کنیم.اگر شروع به نشخوار فکری نگران کننده کردید، سعی کنید افکار تکراری خود را از بین ببرید.

5- هدف های زندگی خود را دوباره تنظیم کنید.

کمال گرایی و هدف گذاری غیرواقعی می تواند منجر به نشخوار فکری شود. اگر اهدافی غیرواقع بینانه تعیین می کنید، ممکن است شروع کنید به اینکه چرا و چگونه به هدفی نرسیده اید، یا برای رسیدن به آن چه کاری باید انجام می دادید.

تعیین اهداف واقع بینانه تری که قادر به دستیابی به آنها هستید می تواند خطرات ناشی از تفکر بیش از حد در اعمال خود را کاهش دهد.

مقاله ای دیگر از زرگیل

مدتیشن راهکار مفیدی برای نشخوار فکری

6- عزت نفس خود را تقویت کنید.

بسیاری از افرادی که نشخوار فکری می کنند مشکلات عزت نفس را گزارش می دهند. در واقع، کمبود عزت نفس می تواند با افزایش نشخوار فکری همراه باشد.

همچنین با افزایش خطر افسردگی مرتبط است. افزایش عزت نفس را می توان به روش های مختلفی انجام داد. به عنوان مثال، ایجاد بر روی نقاط قوت موجود می تواند به احساس تسلط بیفزاید، که می تواند عزت نفس را افزایش دهد.

برخی از افراد ممکن است تصمیم بگیرند که روی افزایش عزت نفس در روان درمانی کار کنند. همانطور که عزت نفس خود را افزایش می دهید، ممکن است خودکارآمدی نیز افزایش یابد. ممکن است متوجه شوید که بهتر می توانید نشخوار فکری را کنترل کنید.

7- مدیتیشن را امتحان کنید.

مدیتیشن می تواند نشخوار فکری را کاهش دهد زیرا شامل پاکسازی ذهن شما برای رسیدن به یک حالت آرامش عاطفی است.

هنگامی که خود را با یک حلقه تکراری از افکار در ذهن خود می بینید، به دنبال فضایی آرام باشید. بنشینید، نفس عمیق بکشید و روی چیزی جز نفس کشیدن تمرکز نکنید

8-محرک های خود را درک کنید.

هر بار که خود را در حال نشخوار فکری می بینید، موقعیتی را که در آن قرار دارید یادداشت کنید. این شامل موقعیتی که هستید، چه ساعتی از روز است، چه کسی در اطراف شماست (اگر کسی باشد)، و آنچه در آن روز انجام می دادید. ایجاد راه هایی برای جلوگیری یا مدیریت این محرک ها می تواند نشخوار فکری شما را کاهش دهد.

هدف تعین کنید و آن را به مرحله اجرا برسانید

هدف تعین کنید و آن را به مرحله اجرا برسانید

9- با یک دوست صحبت کنید.

نشخوار افکار می تواند باعث شود احساس انزوا کنید. صحبت کردن در مورد افکار خود با دوستی که می تواند دیدگاهی بیرونی ارائه دهد ممکن است به شکستن این چرخه کمک کند.

حتما با دوستی صحبت کنید که بتواند این دیدگاه را به شما بدهد تا اینکه با شما نشخوار فکری بکند.

10-درمان را امتحان کنید.

اگر افکار نشخوار کننده شما زندگی شما را تسخیر می کند، ممکن است بخواهید درمان را در نظر بگیرید. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند علت نشخوار فکری خود را شناسایی کنید و چگونه به مشکلات موجود در آنها رسیدگی کنید.

بر نشخوار فکری غلبه کنید

تغییر سبک زندگی

اگر شما یک نشخوارکننده قدیمی هستید که می‌خواهید به افکار منفی تکراری خود پایان دهید، در اینجا تغییرات ساده‌ای در زندگی‌تان وجود دارد که می‌تواند به انجام آن کمک کند:

در تلاش برای حل مشکلات خود فعال باشید. ابتدا مشکلات زندگی خود را شناسایی کنید و سپس اقداماتی را برای حل مشکلات خود شروع کنید انتظارات خود را تعیین کنید.

وقتی ارزش خود را زیر سوال می بریم، افکار نشخوار کننده منفی می توانند به درون ما راه پیدا کنند. خود را به خاطر موفقیت هایتان تحسین کنید و اشتباهات خود را ببخشید.

با مراقبت از خود و انجام کارهایی که از آنها لذت می برید و در آنها عالی هستید، دائماً روی ایجاد عزت نفس خود کار کنید.

 یک سیستم پشتیبانی ایجاد کنید.

داشتن دوستان و اعضای خانواده، و شاید حتی یک درمانگر، که بتوانید در صورت بروز مشکل یا روز بدی از هر یک از آنها کمک بگیرید، بسیار مهم است.

این افراد خاص ممکن است شما را از افکار نشخوار کننده خود منحرف کنند و همچنین احتمالاً عزت نفس شما را تقویت می کنند.

امکان توقف نشخوار وجود دارد.

اگر نشخوارکننده هستید، دانستن نکاتی مهم است که ممکن است به شما کمک کند تا چرخه فکری خود را قبل از اینکه از کنترل خارج شود متوقف کنید.

همچنین مهم است که فعال باشید و اقداماتی را برای جلوگیری از نشخوار فکری در وهله اول انجام دهید. با آگاهی و برخی تغییرات در سبک زندگی، می توان خود را از افکار نشخوار کننده رها کرد.

اگر متوجه شدید که نمی توانید از این نکات برای کمک به نشخوار فکری خود استفاده کنید، باید برای کمک با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید.

 

منبع: www.healthline.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید