تاریخچه روز ولنتاین

0
1169
تاریخچه روز ولنتاین

تاریخچه روز ولنتاین: این روز یکی از روزهای مهم در تقویم تجاری جهان است، اما در پشت جنبه‌های تجاری روز ولنتاین تاریخچهٔ جالبی وجود دارد که به دوران روم باستان می‌رسد. ولنتاین اگرچه ریشه در فرهنگ مسیحی دارد، اما در دهه‌های اخیر در بیشتر کشورهای جهان رایج یافته است.

روز ولنتاین هر سال روز 14 فوریه برگزار می شود. در سراسر ایالات متحده و سایر نقاط جهان، شکلات، گل و هدایایی بین عزیزان رد و بدل می شود، همه به نام ولنتاین.

اما این قدیس مرموز کیست و این سنت ها از کجا آمده است؟ درباره تاریخچه روز ولنتاین، از مراسم رومی باستان لوپرکالیا که به استقبال بهار می‌رفتند تا آداب و رسوم کارت دادن در انگلستان ویکتوریایی، نشأت گرفته است.

 افسانه سنت ولنتاین

تاریخچه روز ولنتاین  و داستان قدیس حامی آن  در هاله ای از رمز و راز است. ما می دانیم که فوریه از دیرباز به عنوان ماه عشاق جشن گرفته می شود. روز سنت ولنتاین، همانطور که امروز می شناسیم، حاوی بقایایی از سنت مسیحی و روم باستان است.

 اما سنت ولنتاین که بود و چگونه با این آیین باستانی مرتبط شد؟

داستانی ارتباط داده شده با تاریخچه روز ولنتاین : کلیسای کاتولیک حداقل سه قدیسه مختلف به نام های ولنتاین یا والنتینوس را می شناسد که همگی شهید شدند.

یک افسانه ادعا می کند که ولنتاین کشیشی بود که در قرن سوم در رم خدمت می کرد. هنگامی که امپراتور کلودیوس دوم تصمیم گرفت که مردان مجرد سربازان بهتری نسبت به کسانی که همسر و خانواده دارند، هستند.

ازدواج برای مردان جوان را غیرقانونی اعلام کرد. ولنتاین که به بی عدالتی این فرمان پی برد، از کلودیوس سرپیچی کرد و زوج های که می خواستند ازدواج کنند کمک کرد.

هنگامی که اقدامات ولنتاین کشف شد، کلودیوس دستور داد که او را به قتل برسانند. هنوز دیگران اصرار دارند که این قدیس ولنتاین ترنی، اسقف بود که نام اصلی این تعطیلات بود. او نیز توسط کلودیوس دوم در بیرون از روم سر بریده شد.

تاریخچه روز ولنتاین

تاریخچه روز ولنتاین

یک داستان دیگر درباره تاریخچه ولنتاین:

داستان های دیگر حاکی از آن است که ولنتاین ممکن است به دلیل تلاش برای کمک به مسیحیان برای فرار از زندان های سخت روم کشته شده باشد.

جایی که آنها اغلب مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار می گرفتند. طبق یکی از افسانه ها، یک ولنتاین زندانی در واقع اولین “ولنتاین” را پس از عاشق شدن با دختری جوان – احتمالاً دختر زندانبانش – که در حین حبس به ملاقات او رفته بود است.

گفته می‌شود که قبل از مرگش نامه‌ای با امضای «از ولنتاین تو» برای او نوشته است، عبارتی که هنوز هم استفاده می‌شود.

اگرچه حقیقت پشت افسانه های ولنتاین مبهم است، داستان ها همه بر جذابیت او به عنوان شخصیتی دلسوز، قهرمان و مهمتر از همه رمانتیک تأکید می کنند.

در قرون وسطی، شاید به لطف این شهرت، ولنتاین به یکی از محبوب ترین قدیسان در انگلستان و فرانسه تبدیل شد.

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

لوپرکالیا که در اواخر فوریه یا 15 فوریه جشن گرفته می‌شد

لوپرکالیا که در اواخر فوریه یا 15 فوریه جشن گرفته می‌شد

ریشه های روز ولنتاین:

یک جشنواره بت پرست در فوریه در حالی که برخی بر این باورند که روز ولنتاین در اواسط فوریه برای بزرگداشت سالگرد مرگ یا دفن ولنتاین برگزار می شود. که در حدود سال 270 پس از میلاد اتفاق افتاده است.

لوپرکالیا که در اواخر فوریه یا 15 فوریه جشن گرفته می‌شد، جشن باروری بود که به فاونوس، خدای کشاورزی رومی، و همچنین رومولوس و رموس بنیانگذاران رومی تقدیم می‌شد.

برای شروع جشنواره، اعضای لوپرچی، یک راسته از کشیشان رومی، در غار مقدسی جمع می‌شوند که گمان می‌رود نوزادان رومولوس و رموس، بنیان‌گذاران روم، توسط یک گرگ یا لوپا نگهداری می‌شوند.

کاهنان یک بز را برای باروری و یک سگ را برای تطهیر قربانی می کردند. سپس پوست بز را نوار می‌کردند، آن‌ها را در خون قربانی فرو می‌کردند و به خیابان‌ها می‌رفتند و به آرامی با پوست بز هم به زنان و هم به مزارع سیلی می‌زدند.

زنان رومی به دور از ترس، از لمس پوست‌ها استقبال می‌کردند، زیرا اعتقاد بر این بود که این پوست‌ها را در سال آینده بارورتر می‌کند.

بعداً در روز، طبق افسانه ها، همه زنان جوان شهر نام خود را در یک کوزه بزرگ می گذاشتند. مجردهای شهر هر کدام یک نام انتخاب می کردند تا با زن انتخابی خود جفت شوند. این مسابقات اغلب به ازدواج ختم می شد.

روز ولنتاین: روز عاشقانه و عشق

در طول قرون وسطی، معمولاً در فرانسه و انگلیس اعتقاد بر این بود که 14 فوریه آغاز فصل جفت گیری پرندگان است، که به این ایده افزود که میانه روز ولنتاین باید روزی برای عشاق باشد.

تبریک ولنتاین تا قرون وسطی رایج بود، اگرچه نوشته ولنتاین بعد از سال 1400 ظاهر شد. قدیمی ترین ولنتاین شناخته شده که هنوز وجود دارد شعری بود که در سال 1415 توسط چارلز، دوک اورلئان، برای همسرش سروده شد.

او پس از دستگیری در نبرد آگینکور در برج لندن زندانی شد. (تبریک اکنون بخشی از مجموعه نسخه خطی کتابخانه بریتانیا در لندن، انگلستان است.)

چندین سال بعد، اعتقاد بر این است که پادشاه هنری پنجم نویسنده ای به نام جان لیدگیت را برای نوشتن یادداشت ولنتاین برای کاترین والوا استخدام کرد.

 

جشن باروری

کوپید کیست؟

کوپید اغلب در کارت های روز ولنتاین به عنوان یک کروبی برهنه به تصویر کشیده می شود که تیرهای عشق را به سوی عاشقان ناآگاه پرتاب می کند.

اما خدای رومی کوپید ریشه در اساطیر یونانی به عنوان خدای یونانی عشق یعنی اروس دارد.گزارش تولد او متفاوت است. برخی می گویند او پسر نایکس و اربوس است.

دیگران، از آفرودیت و آرس. برخی دیگر معتقدند که او پسر آیریس و زفیروس یا حتی آفرودیت و زئوس (که هم پدر و هم پدربزرگ او بوده اند) است.

به گفته شاعران باستانی یونان، اروس یک جاودانه زیبا بود که با احساسات خدایان و انسان ها بازی می کرد و از تیرهای طلایی برای تحریک عشق و از تیرهای سربی برای کشت بیزاری استفاده می کرد.

تبریک معمولی روز ولنتاین

علاوه بر ایالات متحده، روز ولنتاین در کانادا، مکزیک، بریتانیا، فرانسه و استرالیا جشن گرفته می شود. در بریتانیای کبیر، جشن روز ولنتاین در حدود قرن هفدهم شروع شد.

در اواسط قرن هجدهم، برای دوستان و عاشقان همه طبقات اجتماعی رایج بود که نشانه های کوچک محبت یا یادداشت های دست نویس را رد و بدل کنند و تا سال 1900 کارت های چاپ شده به دلیل پیشرفت در فناوری چاپ، جایگزین حروف نوشتاری شدند.

امروزه، طبق اعلام انجمن کارت تبریک، تخمین زده می‌شود که سالانه 145 میلیون کارت روز ولنتاین ارسال می‌شود که روز ولنتاین را به دومین تعطیلات ارسال کارت در سال تبدیل می‌کند (کارت‌های بیشتری در کریسمس ارسال می‌شود).

قلب نماد ولنتاین

قلب نماد ولنتاین

چرا نماد روز ولنتاین قلب قرمز است؟

پس از توضیه تاریخچه روز ولنتاین می پردازیم به نماد ولنتاین. به نظر می رسد هیچ کس واقعاً مطمئن نیست که چرا شکل قلب نماد عشق است، اما برخی گمانه زنی ها وجود دارد که ممکن است مربوط به یک گیاه کمیاب و منقرض شده شمال آفریقا به نام سیلفیوم باشد که بیشتر برای چاشنی استفاده می شد، اما همچنین از آن به عنوان یک گیاه استفاده می شد.

شکل پیشگیری از بارداری در قرن هفتم قبل از میلاد، ایالت-شهر سیرنه در آن تجارت پرسودی داشت. و سکه‌هایی ضرب می‌کرد که غلاف گیاه را نشان می‌داد، که شبیه قلب امروزی بود.

این تئوری می گوید به همین دلیل است که شکل قلب ابتدا با رابطه جنسی و سپس با عشق مرتبط شد. اما کلیسای کاتولیک ادعا می‌کند که شکل قلب مدرن در قرن هفدهم زمانی که سنت مارگارت مری آلوکوک تصور کرد. که اطراف آن توسط خار احاطه شده است، نمادین شد.

این قلب به عنوان قلب مقدس عیسی شناخته شد و شکل رایج آن با عشق و فداکاری همراه شد. همچنین یک مکتب فکری وجود دارد که شکل قلب مدرن ناشی از تلاش‌های ناموفق برای ترسیم قلب واقعی انسان است.

اندامی که پیشینیان، از جمله ارسطو، فکر می‌کردند که شامل همه احساسات انسانی است. این ارگ به عنوان یک اندام سه حفره ای با بالا گرد و پایین نوک تیز توصیف می شد. که ممکن است الهام بخش هنرمندان قرون وسطایی باشد تا چیزی را که اکنون به عنوان شکل قلب می شناسیم ایجاد کنند.

قرمز به طور سنتی با رنگ خون مرتبط است. از آنجایی که مردم زمانی فکر می کردند که قلب که خون را پمپاژ می کند. بخشی از بدن است که عشق را احساس می کند، قلب قرمز (افسانه می گوید) به نماد ولنتاین تبدیل شده است.

منبع: www.history.com

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید