تحقیقات در مورد مزایای حمام یخ

0
1339
تحقیقات در مورد مزایای حمام یخ

در این مقاله درباره تحقیقات در مورد مزایای حمام یخ صحبت خواهیم کرد. اتفاقی که این روزها بین شخصیت های ورزشی و هنرمندان بسیار رواج یافته است. دیدن ورزشکاران، علاقه مندان به تناسب اندام و جنگجویان آخر هفته که پس از فعالیت بدنی به داخل حمام یخی می پرند، غیرمعمول نیست.

غوطه‌وری در آب سرد (CWI) یا سرما درمانی نیز نامیده می‌شود، اعتقاد بر این است که عمل غوطه‌وری 10 تا 15 دقیقه‌ای در آب بسیار سرد پس از یک جلسه ورزش یا مسابقه شدید به کاهش درد و درد عضلانی کمک می‌کند.

تحقیقات در مورد حمام یخ

تحقیقات فعلی در مورد حمام های یخ استفاده از حمام یخ برای تسکین درد عضلات به دهه‌ها قبل برمی‌گردد. اما یک منبع مورد اعتماد در سال 2017 ممکن است این باور را مورد بررسی قرار دهد.

مطالعه اخیر نشان می دهد که ایده های قبلی در مورد فواید حمام یخ برای ورزشکاران ناقص است و هیچ فایده ای برای درد عضلات وجود ندارد.

در حالی که این مطالعه استدلال می کند که ریکاوری فعال مانند 10 دقیقه ورزش کم شدت با دوچرخه ثابت  به اندازه برای ریکاوری مفید است. متخصصان در این زمینه هنوز به استفاده از حمام یخ معتقدند.

دکتر A. Brion Gardner، جراح ارتوپد در مراکز ارتوپدی پیشرفته، می گوید که حمام یخ هنوز مزایایی دارد. او می‌گوید: «این مطالعه 100 درصد ثابت نمی‌کند که حمام یخ هیچ فایده‌ای ندارد.

این نشان می‌دهد که فوایدی که قبلاً از بهبودی سریع‌تر، کاهش آسیب ماهیچه‌ها و بافت‌ها و بهبود عملکرد باور می‌شد، لزوماً درست نیستند.

دکتر تانو جی، مدیر کلینیک در کلینیک پزشکی ورزشی یورک‌ویل، موافق است. او می گوید: «همیشه تحقیقاتی وجود خواهد داشت که از هر دو طرف این بحث حمایت کند. اگرچه بسیاری از تحقیقات بی‌نتیجه است، من با بهترین مدیریت فعلی ورزشکاران حرفه‌ای که به طور منظم از حمام یخ استفاده می‌کنند، طرف هستم.

تحقیقات در مورد مزایای حمام یخ

محدودیت های مطالعه

یکی از موارد مهمی که در این مطالعه باید به آن توجه کرد، حجم نمونه و سن است. این مطالعه شامل 9 مرد جوان بین 19 تا 24 ساله بود که دو تا سه روز در هفته تمرینات مقاومتی انجام می دادند. تحقیقات بیشتر و مطالعات بزرگتر برای از بین بردن مزایای حمام یخ ضروری است.

5 مزیت بالقوه حمام یخ

اگر قصد دارید یک حمام یخ را امتحان کنید، ممکن است از خود بپرسید که مزایای بالقوه آن چیست و آیا ارزش دارد بدن خود را در معرض سرمای شدید قرار دهید.

خبر خوب این است که استفاده از حمام یخ مزایای بالقوه ای دارد، به ویژه برای افرادی که ورزش می کنند یا ورزشکاران رقابتی هستند.

1-درد و درد عضلات را تسکین می دهد

به گفته گاردنر، به احتمال زیاد بزرگترین مزیت حمام یخ این است که به سادگی به بدن احساس خوبی می دهد. او توضیح می دهد: «بعد از یک تمرین شدید، غوطه وری در آب سرد می تواند تسکین دهنده درد و سوزش عضلات باشد.

2-   به سیستم عصبی مرکزی شما کمک می کند

گاردنر می‌گوید حمام یخ می‌تواند با کمک به خواب به سیستم عصبی مرکزی شما کمک کند و در نتیجه باعث می‌شود از خستگی کمتر احساس بهتری داشته باشید. به علاوه، او می گوید که می تواند به بهبود زمان واکنش و انفجار در تمرینات آینده کمک کند.

 

مقاله ای پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

فواید حمام یخ

3- التهاب ماهیچه ای را کاهش میدهد

جی می گوید، این تئوری این است که کاهش دمای موضعی پس از ورزش به محدود کردن پاسخ التهابی، کاهش میزان التهاب و کمک به بهبود سریعتر کمک می کند.

4- اثر گرما و رطوبت را کاهش می دهد

حمام یخ ممکن است اثر گرما و رطوبت را کاهش دهد. گاردنر توضیح می‌دهد: «حمام یخ قبل از یک مسابقه طولانی در شرایطی که دما یا رطوبت افزایش می‌یابد، می‌تواند دمای بدن را چند درجه کاهش دهد که می‌تواند منجر به بهبود عملکرد شود.

5- عصب واگ* شما را آموزش می دهد

یکی از مزایای اصلی حمام یخ قادر به آموزش عصب واگ شما است. متخصصان معتقدند«عصب واگ با سیستم عصبی پاراسمپاتیک مرتبط است و آموزش آن می‌تواند به شما در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا کمک کند.

*عصب واگ طولانی‌ترین عصب مغزی است که از ساقه مغز تا اندام‌های داخلی شکم ادامه می‌یابد

عوارض و خطرات حمام یخ

قابل توجه ترین عارضه جانبی حمام یخ این است که وقتی بدن خود را در آب سرد فرو می برید احساس سرما می کنید.

اما فراتر از این عارضه جانبی سطحی، خطرات دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت. گاردنر توضیح می‌دهد: «خطر اولیه حمام یخ برای افرادی که از قبل بیماری قلبی عروقی یا فشار خون بالا دارند، اعمال می‌شود. او می گوید: کاهش دمای هسته و غوطه ور شدن در یخ، رگ های خونی را منقبض می کند و جریان خون را در بدن کند می کند.

این می تواند خطرناک باشد اگر جریان خون شما کاهش یافته است، که گاردنر می گوید شما را در معرض خطر ایست قلبی یا سکته قرار می دهد.

خطر دیگری که ممکن است رخ دهد، هیپوترمی است، به خصوص اگر برای مدت طولانی در حمام یخ غوطه ور باشید.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 نیز باید مراقب حمام های یخ باشند، زیرا هر دو با کاهش توانایی منبع قابل اعتماد در حفظ دمای هسته در طول تغییرات شدید دما مرتبط هستند.

مدت زمان حمام یخ

مدت زمان حمام یخ

نکاتی برای حمام یخ

اگر آماده ی غوطه وری هستید، چند نکته وجود دارد که باید قبل از فرو بردن بدن خود در یخ بدانید.

دمای حمام یخ

گاردنر می گوید دمای یک حمام یخ باید تقریباً 10 تا 15 درجه سانتیگراد یا 50 تا 59 درجه فارنهایت باشد.

زمان در حمام یخ

صرف زمان زیاد در حمام یخ می تواند عواقب نامطلوبی داشته باشد. به همین دلیل است که باید زمان خود را به بیش از 10 تا 15 دقیقه محدود کنید.

قرار گرفتن تمام بدن خود را در حمام یخ غوطه ور کنید تا بهترین اثر انقباض رگ های خونی را به دست آورید.

با این حال، برای شروع، ممکن است بخواهید ابتدا پاها و ساق پاهای خود را در معرض دید قرار دهید.

همانطور که راحت می شوید، می توانید به سمت سینه خود حرکت کنید. استفاده در منزل اگر تصمیم دارید در خانه حمام یخ بگیرید، گاردنر می گوید از دماسنج استفاده کنید تا به شما در رسیدن به دمای ایده آل هنگام متعادل کردن مخلوط یخ و آب کمک کند.

اگر دما خیلی زیاد است (بالاتر از 15 درجه سانتیگراد یا 59 درجه فارنهایت)، یخ را به تدریج اضافه کنید.

و اگر خیلی کم بود کم کم آب گرمتر اضافه کنید تا به دمای دلخواه برسید.

 

تحقیقات در مورد مزایای حمام یخ

تحقیقات در مورد مزایای حمام یخ

زمان حمام کردن

گاردنر می گوید: هرچه زودتر بعد از تمرین یا مسابقه وارد حمام یخ شوید، تأثیرات بهتری خواهد داشت. اگر یک ساعت بعد از تمرین صبر کنید، او می گوید که برخی از فرآیندهای بهبودی و التهابی قبلاً شروع شده یا قبلاً به پایان رسیده است.

راه دیگر برای به دست آوردن مزایای یخ در عضلات دردناک استفاده از روش هانترز واکنش/واکنش لوئیس با پیروی از فرمت 10-10-10 است.

جی توضیح می‌دهد: «من توصیه می‌کنم به مدت 10 دقیقه (نه مستقیماً روی پوست برهنه)، یخ را به مدت 10 دقیقه بردارید، و در نهایت 10 دقیقه دیگر یخ‌سازی را انجام دهید . این اجازه می‌دهد تا 20 دقیقه یک روش یخ‌سازی فیزیولوژیکی مؤثر انجام دهید.

سرما درمانی

برخی از افراد اتاق‌های کرایوتراپی تمام بدن را انتخاب می‌کنند که اساساً سرما درمانی در محیط مطب است. این جلسات ارزان نیستند و می توانند از 45 دلار تا 100 دلار در هر جلسه اجرا شوند.

استفاده کوتاه مدت

در مورد اینکه چند وقت یکبار باید حمام یخ بگیرید، تحقیقات محدود است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از متخصصان می‌گویند حملات حاد CWI برای تسهیل بهبودی سریع‌تر خوب است، اما باید از مصرف مزمن CWI اجتناب شود.

کلام آخر

تحقیقاتی که فواید حمام های یخ را زیر سوال می برند محدود است.بسیاری از کارشناسان هنوز ارزش استفاده از CWI را بعد از تمرین با ورزشکاران و ورزشکاران مشتاق می دانند.

اگر بعد از یک مسابقه ورزشی یا جلسه تمرینی شدید استفاده از حمام یخ را به عنوان نوعی ریکاوری انتخاب می‌کنید، حتماً دستورالعمل‌های توصیه شده، به‌ویژه زمان و دما را دنبال کنید.

منبع: www.healthline.com

 

 

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید