خواص شگفت انگیز میوه دراگون

0
889
خواص شگفت انگیز میوه دراگون

میوه دراگون (اژدها) که با نام پیتاهایا یا گلابی توت فرنگی نیز شناخته می شود. میوه ای استوایی است که به خاطر پوست قرمز پر جنب و جوش و پالپ شیرین و خالدار دانه اش شناخته می شود.

ظاهر منحصربه‌فرد و قدرت‌های فوق‌العاده تحسین‌شده آن باعث محبوبیت آن در بین افراد غذاخوری و افراد آگاه به سلامتی شده است. خوشبختانه، مجبور نیستید در مناطق استوایی زندگی کنید تا از مزایای فراوان میوه اژدها لذت ببرید.

در واقع، شما می توانید آن را تازه یا منجمد در سوپرمارکت های سراسر جهان پیدا کنید. در اینجا 7 مزیت میوه اژدها برای سلامتی وجود دارد که همه بر اساس شواهد هستند.

1. سرشار از مواد مغذی

میوه دراگون کالری کمی دارد اما سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است.

همچنین حاوی مقدار قابل توجهی فیبر غذایی است. در اینجا خلاصه ای از مواد مغذی اصلی در یک وعده یک فنجان آورده شده است.

 • کالری: 136
 • پروتئین: 3 گرم
 • چربی: 0 گرم
 • کربوهیدرات: 29 گرم
 • فیبر: 7 گرم
 • آهن: 8 درصد از RDI
 • منیزیم: 18 درصد از RDI
 • ویتامین C: 9 درصد از RDI
 • ویتامین E: 4 درصد از RDI

فراتر از مواد مغذی ضروری، میوه اژدها ترکیبات گیاهی مفیدی مانند پلی فنول ها، کاروتنوئیدها و بتاسیانین ها را تامین می کند.

خواص شگفت انگیز میوه دراگون

2.ممکن است به مبارزه با بیماری مزمن کمک کند

رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که باعث آسیب سلولی می شوند که ممکن است منجر به التهاب و بیماری شود. یکی از راه های مبارزه با این موضوع، خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند میوه اژدها است.

آنتی اکسیدان ها با خنثی کردن رادیکال های آزاد عمل می کنند. بنابراین از آسیب سلولی و التهاب جلوگیری می کنند. مطالعات نشان می دهد که رژیم های غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ممکن است به پیشگیری از بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان، دیابت و آرتریت کمک کند.

میوه دراگون حاوی انواع مختلفی از آنتی اکسیدان های قوی است، از جمله:

 • ویتامین C: مطالعات مشاهده ای ارتباط بین مصرف ویتامین C و خطر ابتلا به سرطان را پیدا کرده اند.به عنوان مثال، مطالعه ای بر روی 120852 نفر مصرف بیشتر ویتامین C را با میزان کمتر سرطان سر و گردن مرتبط کرد
 • .Betalains: مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که بتالین ها می توانند با استرس اکسیداتیو مبارزه کنند و ممکن است توانایی سرکوب سلول های سرطانی را داشته باشند.
 • کاروتنوئیدها: بتاکاروتن و لیکوپن رنگدانه های گیاهی هستند که بهمیوه دراگون رنگ پر جنب و جوش آن را می دهند.رژیم های غذایی غنی از کاروتنوئیدها با کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی مرتبط است

نکته مهم این است که آنتی اکسیدان ها زمانی بهترین عملکرد را دارند که به طور طبیعی در غذا مصرف شوند، نه به صورت قرص یا مکمل. در واقع، مکمل های آنتی اکسیدانی ممکن است اثرات مضری داشته باشند و مصرف آنها بدون نظارت پزشکی توصیه نمی شود. از طرفی اژدها میوه بسیار توصیه می شود.

3.دارای فیبر می باشد

فیبرهای غذایی کربوهیدرات‌های غیرقابل هضم هستند که فهرست گسترده‌ای از فواید بالقوه سلامتی را به خود اختصاص می‌دهند.

مقامات بهداشتی 25 گرم فیبر در روز برای زنان و 38 گرم برای مردان توصیه می کنند. مکمل‌های فیبر مانند آنتی‌اکسیدان‌ها، فواید سلامتی مشابه فیبر غذاها را ندارند میوه اژدها با ۷ گرم در هر وعده یک فنجان، یک منبع غذایی کامل است اگرچه فیبر احتمالاً به دلیل نقشش در هضم غذا شناخته شده است. تحقیقات نشان داده است که ممکن است در محافظت در برابر بیماری قلبی، مدیریت دیابت نوع 2 و حفظ وزن بدن سالم نیز نقش داشته باشد.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، برخی از مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر ممکن است از سرطان روده بزرگ محافظت کنند در حالی که هیچ مطالعه ای میوه اژدها را با هر یک از این شرایط مرتبط نکرده است.

محتوای فیبر بالای آن می تواند به شما کمک کند تا مقادیر توصیه شده روزانه خود را برآورده کنید. با این حال، توجه به این نکته مهم است که رژیم‌های غذایی با فیبر بالا می‌توانند معایبی داشته باشند، به خصوص اگر به رژیم غذایی کم فیبر عادت کرده‌اید. برای جلوگیری از ناراحتی معده، مصرف فیبر غذایی خود را به تدریج افزایش دهید و مایعات فراوان بنوشید.

خواص شگفت انگیز میوه دراگون

4. از روده ها مراقبت می کند

روده شما خانه حدود 100 تریلیون میکروارگانیسم متنوع از جمله بیش از 400 گونه باکتری است. بسیاری از محققان بر این باورند که این مجموعه از میکروارگانیسم ها ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

هم مطالعات انسانی و هم حیوانی عدم تعادل در روده شما را با شرایطی مانند آسم و بیماری قلبی مرتبط دانسته اند با توجه به اینکه میوه اژدها حاوی پری بیوتیک است. به طور بالقوه می تواند تعادل باکتری های خوب را در روده شما بهبود بخشد.

پری بیوتیک ها نوع خاصی از فیبر هستند که باعث رشد باکتری های سالم در روده شما می شوند. مانند همه فیبرها، روده شما نمی تواند آنها را تجزیه کند. با این حال، باکتری های موجود در روده شما می توانند آنها را هضم کنند.

آنها از فیبر به عنوان سوخت برای رشد استفاده می کنند و شما از مزایای آن بهره مند می شوید.

به ویژه، میوه دراگون به طور عمده رشد دو خانواده از باکتری های سالم را افزایش می دهد:

باکتری های اسید لاکتیک و بیفیدوباکتری ها. مصرف منظم پری بیوتیک ها ممکن است خطر عفونت در دستگاه گوارش و اسهال را کاهش دهد.

این به این دلیل است که پری بیوتیک‌ها باعث رشد باکتری‌های خوب می‌شوند. که محققان معتقدند ممکن است بر باکتری‌های بد غلبه کند. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی مسافران نشان داد. که افرادی که قبل و در طول سفر پری بیوتیک مصرف می کردند. اسهال مسافرتی کمتر و شدیدتر را تجربه کردند. برخی مطالعات همچنین نشان می دهد که پری بیوتیک ها ممکن است علائم بیماری التهابی روده و سرطان روده بزرگ را کاهش دهند.

در حالی که بسیاری از تحقیقات در مورد پری بیوتیک ها مطلوب است، تحقیقات در مورد فعالیت پری بیوتیک میوه اژدها به مطالعات لوله آزمایش محدود می شود. مطالعات بیشتری برای تعیین اثر واقعی آن بر روده انسان مورد نیاز است.

5.سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند

توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت توسط چندین عامل مختلف از جمله کیفیت رژیم غذایی شما تعیین می شود.

ویتامین C و کاروتنوئیدهای موجود در میوه اژدها ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و با محافظت از گلبول های سفید در برابر آسیب از عفونت جلوگیری کند.

گلبول های سفید موجود در سیستم ایمنی بدن شما به مواد مضر حمله کرده و آنها را از بین می برد.با این حال، آنها بسیار حساس به آسیب توسط رادیکال های آزاد هستند.

ویتامین C و کاروتنوئیدها به عنوان آنتی اکسیدان های قوی می توانند رادیکال های آزاد را خنثی کرده و از گلبول های سفید خون شما در برابر آسیب محافظت کنند.

مقاله پیشنهادی زرگیل به شما دوست عزیز

دراگون میوه پر خاصیت

6.باعث افزایش آهن خون می باشد

میوه اژدها یکی از معدود میوه های تازه است که حاوی آهن است. آهن نقش مهمی در انتقال اکسیژن در سراسر بدن شما دارد.

همچنین نقش مهمی در تجزیه غذا به انرژی دارد متأسفانه بسیاری از مردم آهن کافی دریافت نمی کنند.  که آن را به شایع ترین کمبود مواد مغذی در سراسر جهان تبدیل می کند.

برای مبارزه با سطوح پایین آهن، مصرف انواع غذاهای غنی از آهن مهم است. منابع غنی آهن شامل گوشت، ماهی، حبوبات، آجیل و غلات است. همچنین حاوی ویتامین C است که به جذب آهن در بدن کمک می کند.

7.منبع خوب منیزیم است

میوه اژدها منیزیم بیشتری نسبت به اکثر میوه‌ها دارد و تنها در یک فنجان 18 درصد از RDI شما را تامین می‌کند.

به طور متوسط، بدن شما حاوی 24 گرم منیزیم یا تقریباً یک اونس است. با وجود این مقدار به ظاهر کم، این ماده معدنی در هر یک از سلول های شما وجود دارد و در بیش از 600 واکنش شیمیایی مهم در بدن شما شرکت می کند.

به عنوان مثال، در واکنش های مورد نیاز برای تجزیه غذا به انرژی، انقباض ماهیچه ها، تشکیل استخوان و حتی ایجاد DNA شرکت می کند. مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما برخی نشان می‌دهند که مصرف بیشتر منیزیم ممکن است خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش دهد. مطالعات همچنین نشان می دهد که رژیم های غذایی با منیزیم کافی از سلامت استخوان ها حمایت می کنند.

چگونه میوه اژدها را بخوریم?

در حالی که پوست ضخیم و چرمی میوه اژدها می تواند ترسناک باشد. خوردن این میوه بسیار ساده می باشد. در بین میوه ها دراگون آن را انتخاب کنید که رسیده تر است.

ترفند این است که یکی را پیدا کنید که کاملاً رسیده باشد. میوه اژدها نارس سبز خواهد شد. به دنبال رنگ قرمز روشن باشید. برخی از لکه‌ها طبیعی هستند. اما لکه‌های بیش از حد کبودی می‌تواند نشان‌دهنده رسیدن بیش از حد آن باشد.

با استفاده از یک چاقوی تیز آن را از طول نصف کنید. میوه ها را با قاشق بیرون بیاورید یا با برش خطوط عمودی و افقی در خمیر بدون بریدن پوست آن را به مکعب برش دهید.

پشت پوست را فشار دهید تا مکعب ها نمایان شوند و با قاشق یا انگشتان خود آنها را بردارید. میوه دراگون را با اضافه کردن به سالاد و اسموتی ها یا ماست می توانید میان وعده لذیذی داشته باشید.

کلام آخر:

میوه اژدها یک میوه استوایی خوشمزه است که قطعا ارزش امتحان کردن را دارد. طعم شگفت انگیزی دارد، رنگی به بشقاب شما می دهد و مواد مغذی ضروری، فیبرهای پری بیوتیک و ترکیبات گیاهی مفید را تامین می کند.

همه در یک وعده کم کالری. اگر به دنبال راهی برای افزودن تنوع به میوه های مصرفی خود هستید، میوه اژدها یک گزینه خوشمزه با فواید بالقوه بسیاری برای سلامتی است.

منبع: healthline

امتیاز شما بسیار مهم است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید